Dobra farba do włosów – czyli jaka?

0
856
Farba do włosów
Wybór odcienia to kwestia kluczowa – musi idealnie pasować do twojego typu urody i karnacji | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Chcesz kupić farbę do włosów? Wybór preparatu to trudne zadanie, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Producenci nieustannie przygotowują dla nas nowe propozycje – np. farby bez amoniaku, ale też różne odcienie. Jak wybrać najlepszą dla siebie farbę, na co trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim dokładnie czytaj skład zamieszczony na opakowaniu – podpowiemy, jak go czytać. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Jak wybrać farbę do włosów?

Niektóre panie przez miesiące lub nawet lata farbują włosy na ten sam sprawdzony kolor. Inne z kolei uwielbiają eksperymenty i chętnie przechodzą prawdziwe metamorfozy. Farby do włosów – np. Garnier ciemna czekolada, Joanna platynowy blond itd. – mają szczególną moc. Nawet wyjątkowo jasna blondynka może zmienić się w brunetkę, a osoba ruda w blond itd.

Proces ten wymaga jednak czasu i dobrej jakości farby. Niestety wybór odpowiedniego preparatu nie jest prosty – w dodatku niektóre farby mogą znacznie przesuszyć kosmyki. Jak wybrać farbę, by uzyskać ładne i lśniące włosy w wymarzonym kolorze?

Zawartość amoniaku

Amoniak rozchyla łuski włosa, aby pigment mógł wniknąć do jego wnętrza. Jest to jednak czynnik, który często podrażnia skórę głowy i znacznie osłabia i przesusza włosy, dlatego też coraz częściej można spotkać farby bez amoniaku, w których zastąpiono go innym składnikiem. Informację na temat jego zwartości na pewno znajdziesz na opakowaniu. Sprawdź też, czy farba zawiera m.in. glikol albo kwas palmitynowy, bo i one znacznie osłabiają włosy – zwłaszcza jeśli zmiana jest naprawdę drastyczna!

Odcień – jak dopasować odpowiedni?

Wybór odcienia to kwestia kluczowa – musi idealnie pasować do twojego typu urody i karnacji. Nieodpowiedni będzie szpecił, a nawet dodawał lat, dodatkowo zbyt ciemny podkreśli ostre rysy twarzy. Weź też pod uwagę, że kolor na opakowaniu – np. Garnier Ciemna czekolada, Joanna Słomkowy blond itd. – zawsze jest nieco inny – w rzeczywistości zwykle włosy są ciemniejsze, dlatego wybieraj o ton jaśniejszą farbę. Zdarza się zatem, że należy wybrać inny kolor niż ten wymarzony. Zdjęcie na pudełku powinno ci posłużyć jedynie jako wskazówka.

Wybieraj odcień o ton jaśniejszy

Poza tym ma też znaczenie, na jaki kolor go nałożysz. Na przykład platynowy blond będzie wyglądał inaczej na głowie szatynki, ciemnej blondynki itd. Dlatego kieruj się następującą zasadą – jeśli farbujesz włosy na kolor ciemniejszy od swojego naturalnego, wybierz kolor o ton jaśniejszy. Podoba ci się np. Garnier Ciemna czekolada? Pomyśl o jaśniejszym odcieniu, bo może być on lepszym wyborem. Naturalny pigment włosa i jego wyjściowy kolor to kwestie najważniejsze!

A może farba roślinna?

Alternatywą dla tradycyjnych produktów są też farby roślinne. Zapewniają mniej inwazyjną koloryzację, co pozytywnie wpłynie na utrzymanie dobrej kondycji kosmyków. Do wyboru są np. gotowe farby do włosów na bazie henny, specjalne proszki itd. Warto je wziąć pod uwagę, ale nie w przypadku, jeśli chcesz przeprowadzić poważną zmianę koloru!


Materiał partnera zewnętrznego