Kwasy hydroksylowe w walce o piękną skórę

0
1630
kwasy kosmetyczne
Obecnie coraz większa liczba kobiet zaczyna sięgać po tzw. kwasy hydroksylowe, które pomagają złuszczyć naskórek w wyniku czego trądzik oraz przebarwienia znikają z powierzchni skóry, a zmarszczki stają się mniej widoczne | fot.: Fotolia

Piękna skóra to marzenie każdej chyba kobiety, dlatego też niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kremów, toników, żeli, maseczek oraz peelingów. W niektórych przypadkach wspomniane kosmetyki mogą jednak okazać się niewystarczające, dlatego też warto pomyśleć o czymś nieco silniejszym. Obecnie coraz większa liczba kobiet zaczyna sięgać po tzw. kwasy hydroksylowe, które pomagają złuszczyć naskórek w wyniku czego trądzik oraz przebarwienia znikają z powierzchni skóry, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Kwasy sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku każdego rodzaju skóry, jednak niektóre są bardzo silne, dlatego też należy pamiętać o tym, aby dobrać je w odpowiedni sposób do posiadanego rodzaju skóry. Jakie kwasy oferowane są przez gabinety kosmetyczne i dermatologiczne?

Kwasy AHA

To najbardziej rozbudowana grupa wykazująca niezwykle silne działanie, dlatego też polecana jest głównie do cery trądzikowej, tłustej, mieszanej oraz dojrzałej. Na początku swojej przygody z kwasami należy korzystać z jak najniższych stężeń, aby przypadkiem nie doprowadzić do poparzenia skóry. Warto jednak w tym momencie podkreślić, iż wysokie stężenia kwasów AHA pomagają w walce z poważnymi zmianami trądzikowymi, natomiast w przypadku drobnych zmarszczek czy też innych mniej uciążliwych problemów lepiej sięgać po umiarkowane stężenia. Które jednak kwasy wchodzą w skład kwasów alfa-hydroksylowych? Najpopularniejszy jest kwas glikolowy, który pozyskiwany jest głównie z trzciny cukrowej. Przy pomocy tego kwasu można zmniejszyć widoczność niewielkich zmarszczek oraz blizn, jednak pomaga on również usunąć zaskórniki zarówno te zamknięte, jak i otwarte. Kolejnym bardzo popularnym kwasem jest kwas migdałowy, który jest silniejszy w działaniu niż kwas glikolowy, jednak bardzo powoli wnika on w głąb skóry, dzięki czemu na skórze nie pojawia się podrażnienie oraz zaczerwienienie. Kwas migdałowy pomaga zmniejszyć wydzielanie łoju, zwęża rozszerzone pory, a także dogłębnie odżywia i nawilża skórę. Może być z powodzeniem stosowany nie tylko przez osoby mające cerę tłustą i trądzikową, ale również tę dojrzałą.

Kwasy BHA

W kosmetyce wykorzystuje się wyłącznie jeden rodzaj kwasu BHA, a mianowicie kwas salicylowy, który bez problemu dociera w głębokie warstwy skóry, ponieważ dzięki rozpuszczalności w tłuszczach ma zdolność przenikania przez pokrywające skórę sebum. W jaki jednak sposób kwas salicylowy wpływa na wygląd skóry? Kwas ten przede wszystkim wspomaga gojenie podrażnień i wyprysków, dogłębnie oczyszcza pory skóry, a także pomaga pozbyć się zaskórników.

Kwasy PHA

To tzw. kwasy nowej generacji, które wykazują podobne właściwości co kwasy AHA, jednak w odróżnieniu od nich działają niezwykle łagodnie. Największą zaletą tych kwasów jest to, iż nie wywołują pieczenia, zaczerwienienia skóry oraz intensywnego łuszczenia, dlatego też mogą być stosowane przez osoby posiadające skórę suchą i wrażliwą. Kwasy PHA bardzo dobrze nawilżają skórę, wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, a także zmniejszają widoczność rozszerzonych naczynek.


KPA