Regeneracja skóry uszkodzonej

0
919
Regeneracja skóry
Kosmetyki do skóry uszkodzonej powinny być pozbawione alkoholu etylowego, który nadmiernie wysusza naskórek oraz substancji zapachowych, barwników i konserwantów, ponieważ podrażniają i powodują reakcje alergiczne | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Skóra, która uległa uszkodzeniu, nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona organizmu przed wnikaniem szkodliwych substancji. Jej regeneracja jest długotrwałym procesem. Warto wiedzieć, jak można go wspomóc.

Na czym polega regeneracja skóry uszkodzonej?

Skóra może ulec uszkodzeniu pod wpływem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Najczęściej dochodzi do urazów mechanicznych, cieplnych (m.in. promieniowanie słoneczne) lub chemicznych. Niekiedy szkodzą również kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji. Im człowiek jest starszy, tym fizjologiczne procesy regeneracji skóry zachodzą wolniej, dlatego warto wspierać je konkretnymi czynnościami.

Największe znaczenie we wspomaganiu regeneracji uszkodzonej skóry ma pielęgnacja przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Poza oczyszczeniem skóry z zanieczyszczeń i drobnoustrojów emulsją myjącą i wodą konieczne jest użycie kremu. Najlepiej sprawdzi się krem lipoaktywny, ponieważ chroni, regeneruje, nawilża i przyspiesza proces odnowy naskórka. Dodatkowo można go używać bezpośrednio na uszkodzoną skórę w celu złagodzenia pieczenia.

Nałożenie kremu jest konieczne nie tylko w celu przyspieszenia regeneracji uszkodzonej skóry, ale także uzupełnienia płaszcza lipidowego, który stanowi naturalną barierę ochronną przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Należy powtarzać tę czynność 2 razy dziennie, także po zagojeniu się uszkodzeń.

Regenerację skóry wspomaga również dieta. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy: A, C i E, czyli owoce, świeże warzywa (papryka, marchew, pietruszka, brokuły, pomidory) oraz orzechy i migdały.

Skład kosmetyków do skóry uszkodzonej

W kosmetykach do skóry uszkodzonej powinny znaleźć się substancje, które stymulują regenerację naskórka. Są to przede wszystkim:

  • kwas pantotenowy (pantenol) – regeneruje i łagodzi podrażnienia;
  • witamina E – poprawia kondycję skóry;
  • masło shea, oleje: z orzechów makadamia lub migdałowy – odbudowują warstwę lipidową;
  • duże stężenie gliceryny – wiąże wodę w głębokich warstwach skóry.

Kosmetyki do skóry uszkodzonej powinny być pozbawione alkoholu etylowego, który nadmiernie wysusza naskórek oraz substancji zapachowych, barwników i konserwantów, ponieważ podrażniają i powodują reakcje alergiczne.

Czego należy unikać?

Proces regeneracji uszkodzonej skóry może zostać zaburzony przez kilka czynników. Należą do nich:

  • promieniowanie słoneczne, ponieważ osłabia syntezę kolagenu i powoduje odwodnienie skóry;
  • woda z chlorem, gdyż powoduje podrażnienie skóry;
  • zanieczyszczone powietrze, bo zawarte w nim substancje i drobnoustroje uszkadzają skórę;
  • długotrwałe unieruchomienie, które zaburza przepływ krwi oraz transport tlenu i substancji odżywczych do tkanek;
  • niedostateczne nawodnienie organizmu, prowadzące do odwodnienia skóry;
  • substancje chemiczne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i środkach higienicznych (proszki i płyny do płukania, detergenty), ponieważ podrażniają naskórek lub uczulają.

Materiał partnera zewnętrznego