Trądzik u osób dorosłych – jak z nim walczyć?

1
1135
trądzik dorosłych
Trądzik i powstałe po nim przebarwienia i blizny to problem, który wbrew pozorom dotyczy nie tylko nastolatków | fot.: Fotolia

Trądzik i powstałe po nim przebarwienia i blizny to problem, który wbrew pozorom dotyczy nie tylko nastolatków. Zdarza się, że nie znika on po okresie dojrzewania, a równie często pojawia się dopiero po 25. roku życia, powodując olbrzymi dyskomfort w codziennym życiu i kontaktach z ludźmi. Jak możemy poradzić sobie z tym problemem?

Skąd ten trądzik?

Do niedawna trądzik kojarzony był jedynie z młodzieżą. Powodowany przez zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania, zwykle ustępuje po określonym czasie. Jednak od kilkunastu lat możemy obserwować, że coraz częściej występuje on u osób dorosłych. Co ciekawe, podłoże problemu jest w tym wypadku zupełnie inne – najczęściej jest to stres (nasilający produkcje łoju) i dieta bogata w przetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym (podnosząca poziom insuliny we krwi, co przyczynia się do nasilenia łojotoku).

Jakie są różnice?

Trądzik u osób dorosłych wygląda nieco inaczej niż u młodzieży. Widoczne jest to zarówno w jego lokalizacji (najczęściej w dolnej części twarzy) oraz wyglądzie (zmiany nie są tak bardzo rozsiane). Jednak najbardziej istotną różnicą jest w tym wypadku trudność leczenia. Trądzik u osób dorosłych jest odporny na tradycyjne kuracje, a antybiotyki działają tylko czasowo, dlatego najczęściej stosuje się opracowane indywidualnie terapie łączone. Pomimo skuteczności dobrze dobranych metod, niestety często zdarza się, że po wyleczonym trądziku zostają blizny i przebarwienia.

Jak pozbyć się śladów po trądziku?

Jeżeli leczenie przyniosło odpowiednie efekty, ale na twarzy pozostały nieestetyczne zmiany, nie martw się – z tym też można sobie poradzić. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty, który na początku oceni, czy możemy już wykonać zabieg.

– Trądzik aktywny zdecydowanie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Kiedy jest już „wyciszony” możemy ocenić, co dzieje się ze skórą, czy można wykonać zabieg i z czym ewentualnie go połączyć. Jeśli wszystko jest w porządku rozpoczynamy kurację HydraFacial MD®, która przynosi bardzo dobre efekty nawet przy poważnym stanie wyjściowym skóry – mówi Agata Nowak kosmetolog/szkoleniowiec Spa Land.

Technologia wykorzystuje hydradermabrazję, która łączy hydropeeling próżniowy z  aplikacją substancji aktywnych. Dlaczego wyróżnia się na tle innych zabiegów? HydraFacial zapewnia efekt silnej eksfoliacji, ale nie podrażnia, ponieważ w procesie oczyszczania nie są stosowanie kryształy diamentowe złuszczające powierzchnię skóry. Dzięki zastosowaniu jednorazowych końcówek, cała procedura charakteryzuje się wysokim poziomem antyseptyki oraz sprawia, że proces eksfoliacji jest łagodny i delikatny.

– Jednym ze składników preparatów stosowanych podczas zabiegu jest kwas salicylowy, który jednocześnie oczyszcza pory i zwęża je. Efektem jest zniwelowanie różnego rodzaju blizn i grudek – dodaje Agata Nowak. HydraFacial MD® przede wszystkim stymuluję skórę do prawidłowego funkcjonowania. Poddając się serii 5-6 zabiegów, w częstotliwości raz w tygodniu, możemy nie tylko pozbyć się nawet poważniejszego problemu, ale „nauczyć” skórę pracy na właściwym poziomie, z czego korzyści będziemy czerpać jeszcze długo po kuracji.


Materiał partnera zewnętrznego