Atopowe a łojotokowe zapalenie skóry – czym się różnią?

0
1487
kobieta zasłaniająca twarz golfem
Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, mimo że łączy ich zaczerwienienie i podobny wygląd zmian skórnych, to dzieli ich m.in. przyczyny powstawania, miejsce występowania, a niekiedy również wiek osób cierpiących na to schorzenie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na Twojej skórze pojawiły się niepokojące zmiany? Cera łuszczy się albo jest zaczerwieniona? Boisz się, że może to być zapalenie, ale nie wiesz, czy atopowe, czy łojotokowe? Z poniższego artykułu dowiesz się, czym różnią się oba schorzenia oraz jak je leczyć.

Atopowe, a łojotokowe zapalenie skóry – różnice

Aby móc odróżnić obie choroby, najpierw należy dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia.

Atopowe zapalenie skóry (inaczej AZS) jest poważną chorobą powodującą swędzenie, a w konsekwencji zaczerwienienie i wysuszenie tkanki skórnej. Na ten rodzaj schorzenia bardziej narażone są osoby chorujące na katar sienny
i astmę
bądź członkowie rodzin cierpiących na te dolegliwości.

Natomiast łojotokowe zapalenie skóry to patologiczny stan tkanki skórnej, który objawia się nie tylko charakterystycznym zaczerwienieniem, ale również płatami, które można porównać do łupieżu.

Czynniki mające wpływ na  rozróżnienie chorób

  • Wiek – to ile lat ma osoba, u której podejrzewa się jedną z tych chorób, jest istotne podczas rozpoznania. Łojotokowe zapalenie skóry może się objawiać już w pierwszych dniach życia dziecka lub po okresie dojrzewania. Najczęściej między 30, a 60 r.ż. Natomiast zmiany atopowe najwcześniej pojawiają się od drugiego lub trzeciego miesiąca życia malucha i dominują w latach młodzieńczych.
  • Płeć – mimo iż różnice są niewielkie, to warto wziąć pod uwagę, że na łojotokowe zapalenie skóry częściej zapadają mężczyźni niż kobiety.
  • Objawy – to jedna z najważniejszych kwestii, które powinno się wziąć pod uwagę podczas diagnostyki. Istotnymi symptomami choroby są świąd oraz zaczerwienienie skóry. Mimo że te objawy występują w obu przypadkach, to chorzy na atopowe zapalenie skóry skarżą się na nocny, intensywny świąd, a osoby cierpiące na łojotokową odmianę, w mniejszym stopniu odczuwają swędzenie.
  • Pojawiające się symptomy – chorzy na AZS obserwują zmienną częstotliwość powstawania ran, które mogą trwać latami. Natomiast zmiany skórne wynikające z łojotokowego zapalenia nasilają się wraz ze stresem oraz podczas suchych i zimnych pór roku.
  • Miejsce występowania – zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry zazwyczaj są obecne na dłoniach, stopach czy szyi. Natomiast łojotokowe zapalenie skóry ze względu na zwiększoną produkcję serum jest zauważalne w takich miejscach, gdzie występuje gęste owłosienie, czyli np. kark, okolice brwi czy twarzy.
  • Przyczyny powstawania choroby – w przypadku odmiany łojotokowej gospodarka hormonalna chorujących osób działa nieprawidłowo, produkując nadmierną ilość serum. Co ważne, u dzieci za niewłaściwe wydzielanie łoju odpowiadają hormony matki. Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, to przyczyn może być wiele np. zła dieta, zanieczyszczone powietrze, alergia, czy skłonności genetyczne.
kobieta przykładająca dłonie do twarzy
Nieważne, na jaki typ zapalenia skóry chorujesz, początek walki z chorobą powinien być taki sam, czyli wizyta u dermatologa | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Leczenie obu schorzeń

Nieważne, na jaki typ zapalenia skóry chorujesz, początek walki z chorobą powinien być taki sam, czyli wizyta u dermatologa. Specjalista indywidualnie dobierze metody leczenia. Należy również pamiętać, że oprócz zaleconych preparatów leczniczych obie odmiany schorzenia wymagają czasu, cierpliwości, oraz odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą skutecznych kosmetyków pielęgnacyjnych, kliknij tutaj.

W przypadku leczenia łojotokowego zapalenia skóry, chory powinien używać specjalistycznych szamponów do włosów oraz odpowiednich płynów do przemywania cery. Dermokosmetyki powinny zawierać substancje przeciwgrzybiczne tj. selen, siarkę i dziegieć, które eliminują przyczynę dolegliwości. Lekarz może również zalecić stosowanie leków sterydowych na wybrane miejsca zapalne. Podczas terapii sterydami trzeba pamiętać, że nie powinno się ich nakładać na twarz oraz na duże powierzchnie ciała bez wcześniejszej konsultacji z dermatologiem. Należy również mieć na uwadze, że tego typu preparaty lecznicze można używać przez ściśle określony czas. Przy długotrwałym stosowaniu możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Sprzymierzeńcem w walce z chorobą mogą stać się naświetlania miejsc zapalnych specjalnymi lampami, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, a  także wysuszą łojotokową skórę.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry chorzy oprócz regularnej pielęgnacji
i natłuszczania zmian skórnych powinni nosić specjalną odzież leczniczą. Lekarz przepisuje leki przeciwhistaminowe i immunosupresyjne. W przypadku zaawansowanych ran specjalista może zalecić leczenie z wykorzystaniem maści kortykosteroidowej. Ma ona w swoim składzie hormon działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczno. Fotochemioterapia oraz fototerapia, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB także mogą być pomocne w zwalczaniu zapalenia.

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry – Podsumowanie

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, mimo że łączy ich zaczerwienienie i podobny wygląd zmian skórnych, to dzieli ich m.in. przyczyny powstawania, miejsce występowania, a niekiedy również wiek osób cierpiących na to schorzenie. Ponadto, żadną z typów tej choroby nie można się zarazić, więc kontakt z chorą osobą jest bezpieczny. Pamiętajmy, również, że nie wolno nam diagnozować tej choroby na własną rękę.