Częstomocz – przyczyny i metody leczenia

0
618
dojrzali ludzie na plaży
Doraźnie warto zastosować proste rozwiązanie, jakim są artykuły higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu | fot.: materiał partnera

Częstomocz to przypadłość, która może pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć. Potrzeba częstych wizyt w toalecie bywa kłopotliwa i może w dużej mierze utrudnić życie. Dowiedz się, co powoduje częstomocz i w jaki sposób postępować, gdy się pojawi.

Częstomocz – przyczyny

W przypadku dolegliwości, jaką jest częstomocz, przyczyny są dość zróżnicowane. U kobiet częste oddawanie moczu zazwyczaj spowodowane jest stanami zapalnymi układu moczowego, może też zdarzyć się w ciąży, gdy powiększona macicy i ruchy płodu powodują ucisk na pęcherz. U panów do zbyt częstych wizyt w toalecie przyczynia się zwykle powiększenie i przerost prostaty, czyli gruczołu, przez który przebiega cewka moczowa. U obu płci częstomocz może być spowodowany także niewłaściwą dietą, przyjmowaniem niektórych leków oraz chorobami takimi jak np. nieleczona cukrzyca. Picie dużej ilości kawy, mocnej herbaty, ziół działających moczopędnie oraz jedzenie zbyt ostrych potraw to powody częstych wizyt w toalecie, które przez wiele osób w ogóle nie są brane pod uwagę.

Jak postępować, gdy pojawia się częstomocz?

Sposób postępowania przy zbyt częstym oddawaniu moczu zależy od powodu tej sytuacji. Jeśli przyczyną jest niewłaściwa dieta i np. otyłość, zaleca się zmianę stylu życia (większą aktywność fizyczną, uregulowanie masy ciała) i wykluczenie z diety produktów powodujących zwiększoną produkcję moczu. Napoje i potrawy moczopędne zaleca się ograniczyć także paniom w ciąży. Nie należy natomiast ograniczać picia wody, która usuwa z dróg moczowych szkodliwe bakterie.

Gdy częstym wizytom w toalecie towarzyszą objawy wskazujące na stan zapalny (ból i pieczenie podczas oddawania moczu, złe samopoczucie), należy zasięgnąć porady lekarza – zazwyczaj stosowane jest wówczas leczenie farmakologiczne.

Panowie, u których częstomocz spowodowany jest przez przerost gruczołu krokowego, powinni w pierwszej kolejności udać się na wizytę u urologa, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Nie należy zwlekać z zasięgnięciem porady lekarza, ponieważ nieleczony przerost prostaty, podobnie jak nieleczone stany zapalne dróg moczowych, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Parcie na pęcherz i potrzeba częstego korzystania z toalety może być skorelowana z problemem niekontrolowanego oddawania moczu czy popuszczania moczu. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza – nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć także wówczas, gdy jego przyczyną nie jest stan zapalny czy przerost/ operacja prostaty.

Doraźnie warto zastosować proste rozwiązanie, jakim są artykuły higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Warto sięgnąć np. po wkładki urologiczne czy majtki chłonne. Są one dostępne zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn i są dostosowane do budowy anatomicznej danej płci. Środki higieniczne na nietrzymanie moczu skutecznie zapobiegają zawilgoceniu bielizny czy pościeli, chronią przed nieprzyjemnym zapachem i trzymają wilgoć z dala od skóry. Stosować je można zarówno w ciągu dnia, jak i na noc.