Czy katar może trwać krócej niż tydzień?

0
1120
dziewczyna z chusteczką przy nosie
Jeśli nie podejmiesz się leczenia infekcji, to dolegliwości jej towarzyszące mogą być zdecydowanie bardziej uciążliwe i dłużej będą się utrzymywać | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieżyt nosa to dolegliwość, którą większość próbuje leczyć samodzielnie albo też nie robimy nic i czekamy aż infekcja sama ustąpi. Wprawdzie nie istnieje lek, który sprawi, że dolegliwości związane z katarem miną od razu, ale dzięki odpowiedniemu działaniu możesz spowodować, że katar szybciej ustąpi, a jego przebieg nie będzie tak uciążliwy. Co możesz zrobić?

Katar – co to jest?

Nieżyt nosa należy do najbardziej powszechnych dolegliwości, jakie nam towarzyszą, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czym jest katar? To zapalenie błony śluzowej nosa. Infekcja objawia się wyciekiem wydzieliny i uczuciem zatkanego nosa, kaszlem, kichaniem czy pieczeniem spojówek. Organizm może być wówczas osłabiony, a dodatkowo może się pojawić ból głowy. Oczywiście podobne objawy towarzyszyć mogą wielu innym dolegliwościom.

Co istotne, rozróżniamy cztery rodzaje kataru, mianowicie: wirusowy, bakteryjny, alergiczny i przewlekły. Zdecydowanie najczęściej do czynienia mamy z tym pierwszym – średnio 3 do 5 razy w roku występuje u dorosłych, a u dzieci dolegliwość ta może pojawiać się nawet dwa razy częściej. Z reguły trwa on od 6 do 10 dni, po czym albo zanika, albo wchodzi w fazę wtórnego zakażenia bakteryjnego. Katar bakteryjny jest trudniejszy do zwalczenia, a dodatkowo infekcja może się rozszerzać i prowadzić do zapalenia zatok czy ucha. Bardzo często chorobie towarzyszy gorączka, a leczenie wymaga antybiotykoterapii.

Natomiast w przypadku kataru alergicznego mamy do czynienia z reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Np. jeśli jesteś uczulony na sierść kota, to prawdopodobnie w jego towarzystwie zaczniesz kichać. W przypadku tego rodzaju kataru leczenie wygląda inaczej – chory powinien przyjmować leki antyhistaminowe, ale przede wszystkim nie może on mieć kontaktu z alergenem.

Z pewnością spotkałeś się już z opinią, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony – 7 dni. Nie jest to prawdą. Jeśli nie podejmiesz się leczenia infekcji, to dolegliwości jej towarzyszące mogą być zdecydowanie bardziej uciążliwe i dłużej będą się utrzymywać. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie.

Co zrobić, żeby katar trwał krócej?

Kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy infekcji, rozpocznij działanie. Niestety, chorobą tą bardzo łatwo możesz się zarazić, ale odzyskanie pełni sił, w przypadku, gdy dojdzie do zakażenia, nie jest już takie proste. Aby zminimalizować dolegliwości:

  • Stosuj preparaty na katar – możesz skorzystać z wielu leków, które dostępne są bez recepty. Te preparaty występują nie tylko w formie tabletek, ale również żeli czy kropli. Pamiętaj jednak o korzystaniu z nich zgodnie z informacjami na ulotce.
  • Rób inhalacje – możesz używać do tego celu nebulizatora. Pożądane skutki powinna przynieść inhalacja z olejkiem sosnowym lub eukaliptusowym. Dobre efekty przynosi również inhalacja z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, która nie ma jednak zastosowania w przypadku alergików, kobiet w ciąży i małych dzieci.
  • Nawadniaj organizm – kiedy walczy on z infekcją, bardzo ważne jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Jednocześnie unikać należy napojów alkoholowych.
  • Dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – nie powinno być ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Sugerowana temperatura w ciągu dnia to 21–22 stopnie Celsjusza, a w nocy – 19–20. Ważne jest również częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy.
  • Nie idź do pracy – kiedy organizm walczy z infekcją, powinniśmy zostać w domu i odpoczywać. Jest to ważne również z tego względu, że jeśli pójdziemy do pracy czy szkoły, to szybko możemy zarazić inne osoby.
  • Zażywaj preparaty zawierające wyciąg z korzenia aloesu drzewiastego, pelargonii afrykańskiej, czy jeżówki purpurowej. Każda z tych roślin charakteryzuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi i pomoże ci się szybciej uporać z infekcją.

Materiał partnera zewnętrznego