Czym jest intermittent fasting?

0
1068
Płaski brzuch
Pamiętajmy, że podczas Intermittent fasting, czyli podczas przerywanego postu nie możemy jeść. Możemy za to pić wodę, herbatę, czarną kawę oraz napoje bezkaloryczne | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Intermittent fasting to nic innego jak przerywany post. O co dokładnie chodzi? Intermittent fasting to bardzo popularny sposób odżywiania, który zawiera w sobie podział doby na okres w którym jemy oraz czas w którym pościmy. Coraz więcej osób pragnie uzyskać fitnessową sylwetkę, dlatego koncepcja okresowego postu cieszy się dużą popularnością.

Na czym polega Intermittent fasting?

Intermittent fasting jest sposobem odżywiania, który przeplata okresu normalnego odżywiania i okresy postu. Nie będziemy tutaj spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie, co 3 godziny. Kluczowym pojęciem w Intermittent fasting jest tzw okno żywieniowe. To z góry określony odcinek czasowy, w którym możemy spożywać posiłki. W Intermittent fasting istnieje wiele rozmaitych modeli. Jednym z najpopularniejszych jest 8 godzinne okno żywieniowe, z którym współistnieje 16 godzinny okres postu. Jeśli swoje ostatnie danie zjemy np. o godzinie 20:00, to w następnym dniu będziemy musieli pominąć śniadanie, dzięki czemu nasz post będzie trwać 16 godzin. W nasz czas postu wliczony jest czas snu, dzięki czemu musimy pominąć jedynie pierwszy posiłek w postaci śniadania. Opisywany model przerywanego postu jest prosty a głód przeważnie nie stanowi większego problemu. Podczas trwania okna żywieniowego, zaleca się spożywanie trzech posiłków. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie możemy spożywać takich produktów jak fast foody, słodycze itp.

Jakie są korzyści ze stosowania Intermittent fasting?

Oczywiście jedną z głównych korzyści stosowana przerw w przyjmowaniu jedzenia jest możliwość pozbycia się nadprogramowych kilogramów i osiągnięcie szczupłej sylwetki. Stosowanie Intermittent fasting niesie za sobą szereg pozytywnych aspektów zdrowotnych np. wpływa na poprawę możliwości insulinowej, co przyczynia się do optymalnej utraty tłuszczu z naszego organizmu. Okresowe posty w naszym odżywianiu zmuszają organizm do sięgania do rezerw tłuszczowych. Przerywany post korzystnie wpływa na poprawę zdrowia serca, zapobiega cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko raka, poprawia metaboliczne funkcje, które są ważne dla zdrowia mózgu a także zmniejsza stany zapalne w organizmie.

Pamiętajmy, że podczas Intermittent fasting, czyli podczas przerywanego postu nie możemy jeść. Możemy za to pić wodę, herbatę, czarną kawę oraz napoje bezkaloryczne.

Intermittent fasting jest przeznaczony dla osób borykających się z nadwagą i otyłością. Osoby, które pragną polepszyć swoją formę i osiągnąć bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, również mogą zdecydować się na post przerywany. Intermittent fasting nie powinien być stosowany w przypadku osób borykających się z zaburzeniami odżywiania oraz osób, które są obciążone dużym wysiłkiem fizycznym.

Artykuł stworzony przy współpracy z marką lightcatering.pl


Materiał partnera zewnętrznego