Czym jest rumień nagły? Jakie są jego objawy?

0
558
przeziębiona osoba rumień nagły
Nie ma leku na rumień nagły. Choroba ustępuje samoistnie po kilku dniach | fot.: materiał partnera

Objawy rumienia nagłego są charakterystyczne na tyle, że często rozpoznanie choroby jest stawiane na podstawie ich obecności. Infekcja występuje głównie u dzieci, ale zdarza się także u osób dorosłych. Nie ma na nią leku – dolegliwości ustępują samoistnie. Zobacz, jakie są objawy rumienia nagłego.

Rumień nagły

Rumień nagły jest chorobą zakaźną, spowodowaną wirusem Human herpesvirus HHV-6 lub HHV-7. Dochodzi do niej na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Patogen przenosi się przez ślinę. Ze względu na charakterystyczne objawy schorzenie to często określa się mianem gorączki trzydniowej.

Rumień nagły jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim dzieci. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się przed 2. rokiem życia. To również najmłodsi są najczęstszym źródłem zakażenia. Rumień nagły u dorosłych występuje bardzo rzadko. W późniejszych latach życia dochodzi do reaktywacji wirusa, jednak jest ona bezobjawowa (osoba ta może być źródłem zakażenia dziecka).

Choroba nie jest poważna i nie powoduje powikłań. Nie można jednak jej bagatelizować. Pojawienie się objawów powinno skłonić rodziców do zaczerpnięcia porady lekarskiej. Konieczne jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących terapii. Rumień nagły u niektórych dzieci jest jedną z przyczyn pojawienia się drgawek gorączkowych.

Po czym rozpoznać rumień nagły?

Rumień nagły można rozpoznać po jego objawach. Jako pierwsza pojawia się gorączka. Przekracza ona 39°C. Trwa około 3–4 dni (może jednak się wydłużyć do tygodnia). Mimo to dziecko czuje się raczej dobrze. Zwykle nie występują żadne inne objawy.

Po ustąpieniu gorączki na skórze pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Jest ona zlokalizowana na twarzy i tułowiu. Utrzymuje się przez kilka dni i znika, nie pozostawiając żadnych śladów. Zdarza się, że rumieniowi nagłemu towarzyszą biegunka i katar. Powiększają się też węzły chłonne.

Objawy rumienia nagłego u dorosłych wyglądają nieco inaczej niż u dzieci. Infekcja przypomina mononukleozę zakaźną. Pojawiają się bóle mięśni, stawów i głowy, znaczne osłabienie, brak apetytu, gorączka, wykwity na podniebieniu.

Jak długo utrzymują się objawy rumienia nagłego?

Objawy rumienia nagłego u dzieci i dorosłych utrzymują się przez kilka dni. Najczęściej choroba trwa 5 dób (3 dni gorączka i 2 dni wysypka). Może się jednak przedłużyć. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu oraz sprawności układu odpornościowego. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej, uległy nasileniu lub pojawiły się nowe dolegliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Sposoby leczenia rumienia nagłego

Nie ma leku na rumień nagły. Choroba ustępuje samoistnie po kilku dniach. Terapia opiera się wyłącznie na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Dziecko powinno przyjmować leki przeciwgorączkowe (można wybrać środek dostępny bez recepty) w dawce dostosowanej do masy ciała. Ważny jest odpoczynek, sen oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli jest taka potrzeba, można zastosować także leki na katar (np. aerozole do nosa) i przeciwbiegunkowe.

Materiał partnera