Fibromialgia – objawy i leczenie

0
537
Fibromialgia
Tired fatigued business woman office worker feeling pain chronic discomfort injury hurt rubbing stiff tensed sore neck muscles suffer from fibromyalgia ache after sedentary work in incorrect posture.

Fibromialgia to przewlekłe schorzenie zaliczane do chorób reumatycznych. Osoby zmagające się z tym problemem zmagają się z bólem mięśni i stawów, odczuciem zesztywnienia ciała i nieustannym zmęczeniem. Oprócz tego, chorzy mogą mieć problemy z pamięcią i zaburzenia snu. Dodatkowo u osób, u których zdiagnozowano fibromialgię, często występuje skłonność do depresji oraz zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny i objawy choroby oraz jak wygląda leczenie?

Czym jest fibromialgia i jakie są jej przyczyny?

Fibromialgia jest chorobą niezapalną reumatyczną obejmującą tkanki miękkie. Charakteryzuje się występowaniem dolegliwości bólowych mięśniowo-szkieletowych, które mogą obejmować określony obszar lub całe ciało. Atakuje przede wszystkim okolice kręgosłupa, skąd ból może rozprzestrzeniać się na tylną część głowy, barki, ręce i dalej na biodra i nogi. Oprócz tego nierzadkie są dolegliwości bólowe obejmujące tkanki okołostawowe. Fibromialgia może być wywołana nieprawidłowym wzrostem poziomu substancji odpowiedzialnych za transmisję bólu. Co do przyczyn choroby, może mieć ona podłoże genetyczne i być nasilana przez wystąpienie niektórych infekcji. Co więcej, do aktywowania i rozwoju fibromialgii mogą prowadzić traumy, stres oraz zespół stresu pourazowego.

Jak objawia się fibromialgia?

Osoby chore na fibromialgię skarżą się przede wszystkim na silne bóle, określane przez nie jako ból całego ciała. Oprócz tego występuje nadwrażliwość rąk i nóg, poczucie sztywnienia ciała oraz osłabienie. Co ciekawe symptomy bólowe uaktywniają się przede wszystkim podczas odpoczynku, a aktywność fizyczna może przynosić ulgę. Sam ból może mieć różne nasilenie i przybierać postać pulsowania lub kłucia. Fibromialgia wiązać się może także z innymi objawami takimi jak chroniczne zmęczenie, bóle głowy i migreny, niepokój oraz zaburzenia nastroju. Co więcej, u chorych często zauważa się pogłębienie skłonności do stanów depresyjnych, trudności w skupieniu się oraz bóle brzucha. Aby można było stwierdzić, że wymienione wyżej objawy dotyczą tego konkretnego schorzenia, objawy muszą utrzymywać się dłużej niż przez trzy miesiące. Wraz ze schorzeniem mogą też współwystępować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, zespół jelita drażliwego i bezdech śródsenny.

Fibromialgia – jak leczyć?

Leczenie fibromialgii jest trudne i czasochłonne. Głównym założeniem działań terapeutycznych jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wyeliminowanie lub zredukowanie innych objawów. Z tego względu konieczne jest podjęcie leczenia kompleksowego i działanie na kilku polach. Pomóc tutaj może zarówno farmakoterapia, jak i stosowanie odpowiednich ćwiczeń oraz ogólna zmiana stylu życia. Chorym na fibromialgię często przepisuje się leki przeciwbólowe, ułatwiające zasypianie oraz mające właściwości rozluźniające mięśnie. Co więcej, osoby zmagające się ze schorzeniem powinny wdrożyć do swojej codziennej rutyny ćwiczenia redukujące ból i napięcie mięśni. Wskazana jest też fizykoterapia oraz masaże. Chorzy często potrzebują również psychoterapii, która pozwala zniwelować stres i złagodzić napięcie.

Fibromialgia to choroba, której leczenie wymaga cierpliwości i czasu oraz zmiany nawyków. Wraz ze zmianą stylu życia i wdrożeniem terapii, osoby chore mogą poprawić jakość swojego życia i wyeliminować część objawów choroby.

KMA