Intensywniejsze owłosienie na twarzy u kobiet – skąd się bierze ten problem i jak się z nim uporać?

0
400
smutna kobieta patrząca w obiektyw
Walka z nadmiernym owłosieniem u kobiet jest żmudna i trudna | fot.: stock.adobe.com

Zdecydowana większość przedstawicielek płci pięknej marzy o pięknej i przede wszystkim gładkiej skórze. Niestety, tę nierzadko szpeci nadmierne owłosienie. Na szczęście, przyczyny pojawiania się nadmiernego owłosienia na kobiecym ciele można skutecznie diagnozować. Kiedy zdiagnozujemy już hirsutyzm, będzie można przystąpić do eliminacji problemu. Na szczęście, metod walki z nadmiernym owłosieniem jest całkiem sporo i warto je poznać. 

Co przyczynia się do pojawienia się nadmiaru owłosienia?

Nie ulega wątpliwości, że przyczyny hirsutyzmu mogą być różne i złożone. Warto także nadmienić, gdzie najczęściej zlokalizowane jest nadmierne owłosienie u kobiet. Otóż przedstawicielki płci pięknej najczęściej narzekają na nadmiar owłosienia w okolicy ud, na twarzy, a także na brzuchu czy pośladkach. Niestety, golenie włosków nierzadko tylko na chwilę rozwiązuje problem. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie mogą być przyczyny nadmiaru włosów na naszym ciele. Otóż okazuje się, że główną i najczęstszą przyczyną nadmiaru owłosienia u przedstawicielek płci pięknej są zaburzenia hormonalne. Zaburzenia hormonalne są powszechne w przebiegu zespołu policystycznych jajników, zwanych w skrócie PCOS. Bezpośrednią przyczyną nadmiernego owłosienia jest nadmiar androgenów, czyli tak zwanych męskich hormonów płciowych. Mowa tu przede wszystkim o testosteronie. Warto zaznaczyć, że problem nadmiernego owłosienia kobiet jest dość powszechny. Szacuje się, że może on dotknąć od 5 do 10% kobiet. Problem ten może zacząć stawać się coraz bardziej uciążliwy z biegiem czasu. Trzeba mieć świadomość tego, iż hirsutyzm może pojawić się już u nastolatek. Może także pojawić się u kobiet w sile wieku oraz u kobiet starszych. 

Jak walczyć z hirsutyzmem?

Walka z nadmiernym owłosieniem u kobiet jest żmudna i trudna. Wymaga niestety cierpliwości. Najczęściej stosowana jest terapia hormonalna. Celem jest obniżenie nadmiaru androgenów w organizmie kobiety. Bardzo powszechnie stosowana jest w tym celu antykoncepcja hormonalna. Nie jest to jednak regułą. Nieco rzadziej wykorzystuje się leki antyanrogenne. Jeżeli za nadmiar owłosienia odpowiada guz wydzielający androgeny, należy go usunąć lub podjąć innego rodzaju leczenie przyczynowe. Bardzo często paniom przepisywane są również kremy do stosowania miejscowego. Mają one za zadanie przede wszystkim usuwać nadmiar owłosienia ze skóry kobiet, a tym samym sprawiać, że poczują się one lepiej. Bardzo wiele przedstawicielek płci pięknej decyduje się również na zakup depilatora czy plastrów z woskiem. Trzeba przyznać, że te dwie formy usuwania owłosienia są dość skuteczne i bezpieczne. Jeżeli chodzi jednak o golenie, raczej nie poleca się go. Włoski bardzo szybko odrastają bowiem, jeżeli postawimy właśnie na tę metodę eliminacji owłosienia. Dość dobrym rozwiązaniem może okazać się także usuwanie owłosienia laserem. Jeżeli interesuje nas to rozwiązanie, koniecznie trzeba udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Specjalista na pewno doradzi nam odpowiedni sposób postępowania. 

AUN