Jak rozpocząć przygodę z crossfitem?

0
1342
crossfit
Piękne i wyrzeźbione ciało to wyjątkowa zachęta, żeby się przełamać i zapisać się na zajęcia | fot.: StockAdobe.com

W ostatnim czasie bardzo popularnym rodzajem aktywności jest crossfit, czyli plan treningowy, który jest świetną alternatywą, dla mało urozmaiconych ćwiczeń charakterystycznych dla siłowni. Crossfit angażuje całe ciało, dlatego działa on bardzo szybko i już po krótkim czasie osiągamy pożądane efekty. Jest on przeznaczony dla każdej zdrowej osoby, jednak zaczynać przygodę z tego typu aktywnością, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. 

Początki przygody z crossfitem

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem treningu crossfitowego, tak samo jak przed rozpoczęciem każdej innej aktywności, konieczne jest przeprowadzenie rozgrzewki. Najlepiej żeby trwała ona ok 15 minut i składała się np. z biegania, jazdy na rowerku treningowym oraz podskoków i ćwiczeń rozciągających.

Uprawiając crossfit, trzeba pamiętać o tym, że najważniejsze jest trzymanie się swojego tempa. Aby przejść na wyższy poziom i wypracować elastyczność oraz wytrzymałość, trzeba dopasować intensywność ćwiczeń do swoich aktualnych umiejętności. Nie należy się przejmować tym, że ktoś inny ćwiczy szybciej i wykonał już kolejną rundę.

Trener dostosowuje plan ćwiczeń indywidualnie. Nie każdy początkujący musi przecież wykonywać te same ćwiczenia. Wszystko zależy od predyspozycji i ogólnej wytrzymałości oraz indywidualnych predyspozycji ćwiczącego. Chcąc rozpocząć przygodę z crossfitem, trzeba dokładnie poznać swoje ciało i jego ostateczne granice. Zdrowy rozsądek jest najważniejszy.

O czym warto pamiętać, zaczynając przygodę z crossfitem?

Zaczynając przygodę z crossfitem trzeba także pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Przede wszystkim bardzo ważna jest dieta. Odpowiednie jedzenie, podnosi poziom energii, chroni przed chorobami i regeneruje. Posiłki dostarczają organizmowi składników odżywczych, ma to bardzo duże znaczenie w przypadku crossfitu, który jednak nie należy do najlżejszych treningów. Warto więc przynajmniej na początku zasięgnąć porady dietetyka bądź trenera dotyczącej właściwego odżywiania, ilości przyjmowanych kalorii, proporcji składników oraz ilości posiłków – zwłaszcza tych przed i po treningu.

Rozpoczynając treningi trzeba nawiązać dobry kontakt z trenerem. Zajęcia wiążą się z poświęceniem swojego czasu i pieniędzy, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto dopytać i poprosić o dokładne wyjaśnienie. Jest to bardzo ważne dla początkujących, aby nabyli oni odpowiednie nawyki i nie szkodzili sobie w trakcie wykonywanie poszczególnych ćwiczeń.

Niekoniecznie dobrym pomysłem jest podejście polegające na biciu swoich rekordów każdego dnia. Nie należy robić czegoś ponad swoje możliwości. Zwiększanie intensywności ćwiczeń nie można mylić z ciężką pracą. Istotny jest także odpowiedni odpoczynek i regeneracja. Niektórzy rozpoczynający przygodę z crossfitem wpadają w wir ćwiczeń i nie dają sobie szansy na wytchnienie. Przetrenowanie nie prowadzi do niczego dobrego.

Crossfit to aktywność, na którą mogą się zdecydować wszystkie chętne osoby, niemające żadnych problemu ze zdrowiem. Nie należy się zrażać. Ćwiczenia wydają się ciężkie, ale stopniowe zwiększanie intensywności pozwoli działać każdemu. Piękne i wyrzeźbione ciało to wyjątkowa zachęta, żeby się przełamać i zapisać się na zajęcia.

AKU