Jak wprowadzić do diety dobre nawyki żywieniowe?

0
1123
Zdrowe nawyki dieta siłownia
Nawet najzdrowsze nawyki żywieniowe nie pomogą nam w walce o zdrowie, jeżeli nasza dieta nie będzie dobrze dobrana | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wielu z nas od lat szuka sposobów na skuteczne odchudzanie lub utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że na wagę naszego ciała wpływają zdrowe nawyki żywieniowe, które konsekwentnie wprowadzamy w życie każdego dnia. W tym artykule zastanowimy się, jak niewielkim wysiłkiem wdrożyć je do naszego życia.

Zapoznaj się ze składem produktów

W wielu pozornie zdrowych produktach spożywczych czekają na nas przykre niespodzianki. Producenci na ogromną skalę wypełniają jedzenie niepotrzebnymi dodatkami i chemicznymi polepszaczami smaku. Warto abyśmy odpowiednio wyedukowali się i dowiedzieli, co kryje się pod najpopularniejszymi E, które widnieją na listach składników.

Szukaj zdrowych alternatyw

Nie musimy rezygnować z ulubionych smakołyków. Wystarczy poszukać bardziej wartościowych odpowiedników, a jeżeli już nie potrafimy wytrzymać bez ulubionej przekąski, starajmy się jeść ją sporadycznie. Ważne żebyśmy mieli w swoich wyborach na uwadze zasady zdrowego odżywiania i unikali wysoko przetworzonych produktów.

Pilnuj regularnych godzin posiłków

Gdy zastanawiamy się, co zrobić żeby schudnąć, skupiamy się przede wszystkim na kaloriach i eliminacji niezdrowych produktów. To oczywiście ważne, ale istotne jest też wyrobienie zdrowych nawyków jeśli chodzi o pory i wielkości posiłków. Nasz organizm będzie sprawniej funkcjonował jeśli dostarczymy mu regularnych dawek energii w postaci dobrze zrównoważonych posiłków. Trzy do pięciu posiłków dziennie będzie w sam raz – ilość możemy dostosować do trybu życia. Ważne, aby pamiętać o stałych porach. I bez podjadania!

Wyeliminuj z diety mało wartościowe produkty

Prawidłowe nawyki żywieniowe to nie tylko to co jemy i jak jemy. To też unikanie wysoko przetworzonych produktów, czy odstawienie cukru i jedzenia smażonego w głębokim tłuszczu. Im prościej i naturalniej, tym lepiej.

Pij dużo wody

W ponad połowie ludzki organizm składa się z wody. Pamiętaj aby odpowiednio nawadniać się każdego dnia! Uważaj na produkty takie jak wody smakowe – zawierają sztuczne barwniki i cukier lub słodzik. Jeśli soki owocowe to tylko te świeżo wyciskane – te w kolorowych kartonach ze sklepowej półki mają niewiele wartości odżywczych i nieraz zawierają mnóstwo konserwantów.

Ogranicz alkohol

Lampka wina wypita od czasu do czasu raczej nikomu nie zaszkodziła. Staraj się jednak ograniczyć alkohol. To nie tylko puste, łatwe do spożycia kalorie, ale też obciążenie dla układu pokarmowego. Co więcej, z alkoholem nie dostarczamy żadnych składników odżywczych.

Skonsultuj dietę ze specjalistą

Nawet najzdrowsze nawyki żywieniowe nie pomogą nam w walce o zdrowie, jeżeli nasza dieta nie będzie dobrze dobrana. Każda dieta na odchudzanie, a szczególnie eliminacyjna jak np. dieta wegańska, dieta paleo czy dieta ketogeniczna, może bardziej nam zaszkodzić niż pomóc jeżeli nie zostanie zastosowana z odpowiednią wiedzą. Nie unikajmy porad wykwalifikowanych dietetyków! Jeśli nie jesteś pewna, czy twoja dieta jest prawidłowa, nie żałuj pieniędzy nawet na pojedynczą konsultację dietetyczną ze specjalistą.


Materiał partnera zewnętrznego