Jak wygląda badanie TK i co warto o nim wiedzieć

0
1275
tomografia komputerowa
Tomograf Komputerowy to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać i zapisać obrazy przekrojów płaskich, dwuwymiarowych (2D) i przestrzennych, trójwymiarowych (3D) | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Podstawy matematyczne dla urządzenia zwanym Tomografem Komputerowym (TK) opracowane zostały przez austriackiego matematyka Johanna Rodana w 1917 roku. Jednak dopiero na początku lat siedemdziesiątych latach ubiegłego wieku pierwszy skaner EMI został zbudowany przez Godfreya Houndsfielda za co dostał w 1979 roku Nagrodę Nobla. Lekarze dostali urządzenie, które zrewolucjonizowało diagnostykę.

Tomograf Komputerowy to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać i zapisać obrazy przekrojów płaskich, dwuwymiarowych (2D) i przestrzennych, trójwymiarowych (3D). Umożliwienie uzyskania obrazu w płaszczyźnie przekroju i możliwość zapisania go, pozwala na dokładną lokalizacje chorych tkanek i określenie stopnia zaawansowania choroby bez otwierania pacjenta. Jest to bezinwazyjna, bezbolesna, a jednocześnie dokładna metoda diagnostyczna.

Badanie TK korzyści i zagrożenia dla pacjenta

Jak każde badanie, tomografia komputerowa (zobacz: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/tomografia-komputerowa/) ma swoje wady i zalety. Jedyną wadą jest jonizujące promieniowanie rentgenowskie, za pomocą którego wykonuje się zdjęcia przekrojowe. Ta niedogodność jest w coraz większym stopniu eliminowana przez stosowanie nowoczesnej aparatu ograniczającej do minimum emisję promieniowania.

Aparaturę taką posiada w swoich placówkach Affidea Polska. Zalety TK to bezinwazyjność i bezbolesność badania, które dostarcza szczegółowych informacji. Obrazy można łatwo przetworzyć na obrazy trójwymiarowe.

Do zalet należy zaliczyć prostotę i szybkość wykonania badania w wielu przypadkach ratującą życie pacjenta. Badanie TK nie wpływa negatywnie na wszczepione aparaty medyczne. Tomograf jest niezastąpionym narzędziem w diagnozowaniu wielu problemów klinicznych.

Przebieg badania TK

Większość badań wykonuje się bez specjalnego przygotowania. Jeśli jest potrzeba wykonania badania na czczo lub z kontrastem dokładne informacje dotyczące przygotowania pacjent dostaje w trakcie ustalania terminu badania. Problematyczne może być wykonanie badania u osób z klaustrofobią. Przed badaniem należy zgłosić ciążę. Do badania nie trzeba się rozbierać. Należy odłożyć wszystkie przedmioty metalowe, telefony, portfele, zegarki, sprzączki itp.

Podczas badania pacjent leży nieruchomo na wąskim stole przesuwalnym i stopniowo jest wsuwany do tunelu. Wszelkie wskazówki i informacje od personelu medycznego, dotyczące zachowania w danym momencie, pacjent otrzymuje za pośrednictwem intercomu. Dokładne stosowanie się do poleceń znacznie skraca czas badania i pozwala na uzyskanie obrazów o lepszej jakości. Samo badanie trwa 10 do 30 minut.

Co można badać metodą tomografii komputerowej?

Badania TK pozwalają w praktyce zajrzeć w niemal każdy zakątek ciała. TK głowy pozwala zdiagnozować bóle, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, badania naczyniowe, udary mózgu. Można zdiagnozować wszystkie odcinki kręgosłupa. W obrębie klatki piersiowej – struktury kostne, miąższ płucny. W obrębie jamy brzusznej i miednicy – diagnostyka stanów zapalnych i zmian guzowatych. W badaniach angio-TK – diagnostyka naczyń krwionośnych całego organizmu.  TK serca diagnozuje serce i okoliczne naczynia krwionośne, tętnice płucne i aortę.

Tomografia komputerowa to bezinwazyjna, dokładna i szybka metoda diagnostyczna dostępna między innymi w ośrodkach medycznych Affidea.


Materiał partnera zewnętrznego