Jak zdrowo i rozsądnie przytyć?

0
528
dieta na masę
Zazwyczaj optymalnym planem żywieniowym dla osób, które chcą przybrać na wadze, jest tak zwana dieta na masę | fot.: materiał partnera

O diecie mówi się najczęściej w kontekście osób, które chcą utracić nadprogramowe kilogramy. Zapomina się jednocześnie o tych, którzy zmagają się z niedowagą i nie mogą przytyć. Wbrew pozorom, to może być również poważne wyzwanie. Zobacz, jak powinna wyglądać zdrowa, bezpieczna i skuteczna dieta na masę.

Kto powinien przytyć?

Szczupłość jest obecnie w modzie. I rzeczywiście, szczupła, atletyczna sylwetka nie tylko doskonale się prezentuje, ale także jest wyznacznikiem dobrego zdrowia. Sęk w tym, że niedowaga jest równie poważnym problemem, co nadwaga. Jeśli masa Twojego ciała jest zbyt niska, a zatem gdy Twoje BMI wynosi poniżej 18,5, warto postarać się przytyć.

Przytycie nie jest tak proste, jak się wydaje

Na pozór może się wydawać, że nie ma nic prostszego na świecie niż przytyć. W końcu niektórym wystarczy kilka tygodni niezdrowej diety opartej o fast foody i inne wysoko przetworzone składniki, by przybrać kilka lub więcej kilogramów, a to schudnięcie jest dla nich problemem.

Tymczasem niektóre osoby mają bardzo szybką przemianę materii lub rozmaite problemy zdrowotne, które uniemożliwiają im efektywne przybranie na wadze. Poza tym „opychanie się” niezdrowym, bardzo słodkim jedzeniem na pewno nie jest rozsądnym sposobem na to, żeby przytyć. Wręcz przeciwnie! Taka, wątpliwej jakości, „dieta” może się zakończyć poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, obniżeniem samopoczucia, spadkiem energii i… ogólną katastrofą.

Dlatego praca nad przybraniem na wadze powinna być prowadzona w oparciu o przemyślany plan i zdrowo zbilansowany jadłospis przygotowany przez dietetykę.

Dieta na masę, czyli jaka?

Zazwyczaj optymalnym planem żywieniowym dla osób, które chcą przybrać na wadze, jest tak zwana dieta na masę. Powstała ona nie tylko z myślą o osobach z niedowagą, ale również tych, które aktywnie ćwiczą i chcą w perspektywie zbudować masę mięśniową. Ten jadłospis ma pomóc zwiększyć efektywność treningu siłowego i przyspieszyć proces budowy mięśni.

Zasadniczo, dieta na masę to taka, która dostarcza więcej energii niż potrzeba Twojemu organizmowi. To jednak tylko bardzo ogólne zalecenie, które nie jest jedynym wymogiem, którego przestrzeganie pozwoli rozsądnie, bezpiecznie i zdrowo przytyć. Pamiętaj również o tym, aby:

  • jeść regularnie – zadbaj o to, aby spożywać każdego dnia 5 posiłków, w regularnych, 2-3-godzinnych odstępach. Nie pomijaj śniadań!
  • zadbać o nawodnienie organizmu – zaleca się przyjmowanie minimum 1,5-2 litrów wody, a jeśli przy okazji intensywnie ćwiczysz, jeszcze więcej,
  • budować masę mięśniową, a nie tłuszczową – dieta na masę powinna zawierać ok. 20% białka, 50% węglowodanów (ze wskazaniem na te złożone) i ok. 30% tłuszczu. Nie należy zaburzać tych proporcji, ponieważ mogłoby się to niekorzystnie odbić na Twoim zdrowiu,
  • unikać nadmiaru słodkich przekąsek i wysoko przetworzonego jedzenia – zastąp je dobrze zbilansowanymi i smacznymi posiłkami. One również pozwolą przytyć, tylko bezpieczniej i w rozsądnym tempie!

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój jadłospis pomoże przywrócić prawidłową masę ciała i np. rozbudować mięśnie, możesz powierzyć jego przygotowanie ekspertom. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa – usługi w tym zakresie świadczy np. Nice To Fit You, gdzie dostępny jest plan żywieniowy odpowiedni również dla osób, które chcą przytyć. Warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji.

Materiał partnera