Jaki powinien być dobry ginekolog?

0
544
pacjentka u ginekologa
Ginekolog, podobnie jak każdy inny lekarz, powinien posiadać rozległą wiedzę i być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w zakresie ginekologii oraz położnictwa | fot.: stock.adobe.com

Wizyta u ginekologa jest jedną z najbardziej intymnych sytuacji, jakie kobieta doświadcza u lekarza. Niekiedy wiąże się ona także z dyskomfortem i niezbyt przyjemnymi badaniami. Dlatego bardzo ważnym aspektem w tej dziedzinie jest wybór dobrego specjalisty, czyli ginekologa, który nie tylko będzie posiadał szeroką wiedzę i doświadczenie, ale również wykaże się zrozumieniem i empatią. Na jakie cechy należy więc zwrócić uwagę wybierając lekarza o tej specjalizacji?

Wiedza i doświadczenie

Ginekolog, podobnie jak każdy inny lekarz, powinien posiadać rozległą wiedzę i być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w zakresie ginekologii oraz położnictwa. Ponadto nie może on ograniczać się jedynie do podstawowych badań, lecz zlecać również dodatkowe nawet, jeśli nie są one obowiązkowe.

Dobry ginekolog musi znać także nowe sposoby leczenia i posługiwać się najnowszym sprzętem, który znacząco ułatwia diagnozę i proces leczenia.

Wywiad z pacjentem nie może ograniczać się jedynie do podstawowych pytań, tj. data ostatniej miesiączki czy przebyte dotąd choroby. Bardzo ważne jest indywidualne podejście i uzyskanie jak najbardziej szczegółowych informacji, również o stylu życia kobiety czy występujących w rodzinie chorobach.

Cenną cechą jest także umiejętność oceniania stopnia własnej wiedzy i umiejętności. Dobry ginekolog odmówi leczenia, jeśli wie, że przekracza to jego kompetencje i zamiast podejmować ryzyko, skieruje nas do innego specjalisty.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie to kompetencje społeczne, które warunkują nasz sposób integrowania się z innymi ludźmi, zachowania i organizacji pracy. Lekarzom, a zwłaszcza ginekologom zespół takich cech jest szczególnie potrzebny do właściwego porozumiewania się z pacjentami.

Jedną z takich cech jest komunikatywność. Pacjentki nie posiadają takiej wiedzy, jak lekarz, który się nimi zajmuje. Ze strony kobiet często pojawia się wiele pytań na temat ich stanu zdrowia. Chcą one dowiedzieć się czy ewentualne zmiany, jakie zaszły w ich organizmie są bezpieczne i normalne, czy może stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia. Dobry ginekolog w takiej sytuacji z cierpliwością udzieli rzetelnych informacji i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Liczy się tutaj również empatia i wyrozumiałość. Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest wstydliwa i stresująca, dlatego lekarz powinien zapewnić pacjentce poczucie swobody i bezpieczeństwa, dzięki którym będzie mogła zaufać specjaliście.

Powód wizyty

Musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, z jakimi potrzebami kierujemy się do lekarza ginekologa. Jest to ważna kwestia, ponieważ powinniśmy ustalić, jak często będziemy odwiedzać specjalistę. Możemy iść wykonać rutynowe badania, ale również po, aby zdiagnozowano nam problem ginekologiczny lub w przypadku prowadzenia ciąży.

Podsumowanie

Wiele kobiet traktuje badanie ginekologiczne jako sytuację intymną i nieprzyjemną, dlatego wybór specjalisty jest w tym przypadku bardzo ważny. Dobry ginekolog powinien być przede wszystkim świetnym fachowcem w swojej dziedzinie, ale nie mniej istotne są też kompetencje społeczne, dzięki którym wizyta w gabinecie ginekologicznym nie będzie dla pacjentki tak stresująca.

MJA