Jakim chorobom może towarzyszyć ból mięśni?

0
1009
sportowiec z bolącą łydką
Do lekarza wybierz się przede wszystkim wtedy, kiedy nie domyślasz się, jaki jest powód bólu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ból mięśni to najczęściej dolegliwość, która wiąże się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jednak może ona również towarzyszyć wielu poważnym chorobom, szczególnie wtedy, kiedy pojawia się mimo tego, że jesteś wypoczęty. Ból ten możesz odczuwać wszędzie tam, gdzie znajduje się tkanka mięśniowa. Co jeszcze warto wiedzieć o bólu mięśni? Symptomem, jakiej choroby może on być?

Bóle mięśniowe – przyczyny

Jak wspomnieliśmy, najczęstszą przyczyną bólu mięśni jest duży wysiłek fizyczny, szczególnie wtedy, jeśli na co dzień nie jesteś aktywny. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wówczas, kiedy dolegliwość ta jest przewlekła. Specjaliści często mają problem ze zdiagnozowaniem przyczyny bólu, gdyż jego powodów może być wiele. Bóle mięśniowe mogą dotyczyć jednego mięśnia lub grupy mięśniowej. Warto pamiętać, że nawet ból potreningowy może utrzymywać się przez kilka dni, co jest naturalne w przypadku osób nieaktywnych fizycznie. Jeśli po dłuższej przerwie rozpoczynasz treningi i chcesz uniknąć bólu, to działaj stopniowo. Zacznij od krótkich i mało obciążających treningów, a dopiero z czasem niech staną się one coraz bardziej intensywne. Nawet jeśli w takim przypadku pojawi się ból, to nie będzie on trwał długo i nie będzie tak dokuczliwy.

Inne częste przyczyny bólu mięśni to:

  • Infekcje wirusowe – ból może wystąpić przed pojawieniem się innych objawów, ale również wtedy, gdy dokuczać nam będzie już kaszel, stan podgorączkowy, katar czy dreszcze. Choroby wirusowe, przy których jednym z objawów może być ból mięśni to przeziębienie, grypa, różyczka czy ospa wietrzna.
  • Infekcje bakteryjne – ból występuje w obrębie jednej grupy mięśniowej i może mu towarzyszyć m.in. gorączka.
  • Fibromialgia – ból mięśni to jeden z wielu objawów tej choroby. Inne oznaki to osłabienie odporności, uczucie wyczerpania czy problemy ze snem.
  • Borelioza – poza bólem mięśni pojawiają się również bóle głowy, gorączka, rumień wędrujący czy złe samopoczucie.
  • Zespół przewlekłego zmęczenia – mowa tutaj o takich przypadkach, gdy ból mięśni i ogólne złe samopoczucie towarzyszyć ci mogą przez ponad pół roku. Inne możliwe objawy tej dolegliwości to bóle głowy, stan podgorączkowy czy zasłabnięcia.
  • Zespół niespokojnych nóg – chory odczuwa potrzebę poruszania nogami, szczególnie podczas wypoczynku. Oznaki te nie występują najczęściej w czasie aktywności fizycznej.
  • Urazy – np. naciągnięcie mięśnia czy zwichnięcie stawu.
  • Niedoczynność tarczycy – proces chorobowy może obejmować ból mięśni, ścięgien, kości i stawów. Inne odczuwalne objawy to osłabienie, skurcze mięśni czy sztywność stawów.

Jak pomóc lekarzowi w diagnozie?

Przedłużający się ból mięśni, który nie ustępuje mimo podejmowanych działań, wymaga konsultacji lekarskiej. Wskazanie przyczyny dolegliwości jest dosyć trudne ze względu na wiele możliwych źródeł bólu, jednak możesz ułatwić specjaliście diagnozę. Podczas wywiadu lekarskiego zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • Kiedy ból jest bardziej intensywny – w dzień czy w nocy?
  • Czy ból może być efektem ubocznym stosowania jakiegoś leku?
  • Czy lek przeciwbólowy przynosi ci ulgę?
  • Jak długo zmagasz się z bólem?
  • Czy na pewno nie wiąże się on z nadmierną aktywnością fizyczną?
  • Czy ból jest nagły, czy przybiera na sile?

Do lekarza wybierz się przede wszystkim wtedy, kiedy nie domyślasz się, jaki jest powód bólu. W przypadku bólu mięśni poprawę mogą przynieść masaże, krioterapia czy elektroterapia, ale zabiegi muszą być indywidualnie dobrane do danego pacjenta. Efekty mogą dać także ćwiczenia rehabilitacyjne. Jeśli zbagatelizujesz pojawienie się bólu mięśni i nie rozpoczniesz leczenia, to możesz doprowadzić do groźnych powikłań, łącznie z nieodwracalnym kalectwem.


Materiał partnera zewnętrznego