Joga – jakie aspekty wpływają na jej ogromną popularność na całym świecie?

0
1063
joga nad morzem
Dzisiaj joga praktykowana jest przez przedstawicieli wielu innych religii i jest nie tylko formą relaksu, ale i pewnego rodzaju sportem, który pozwala zachować ciało w dobrej kondycji | fot.: StockAdobe.com

Pochodząca z Indii joga z roku na rok staje się coraz popularniejsza! To już nie tylko skuteczny sposób medytacji praktykowany przez wtajemniczonych, ale przede wszystkim zestaw ćwiczeń, który pomaga utrzymać, zarówno ciało, jak i duszę w idealnej harmonii. Joga jest metodą relaksu odpowiednią dla każdego. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie aspekty wpływają na jej stale rosnącą popularność.

Dlaczego joga staje się tak chętnie praktykowana?

Jeszcze nie tak dawno temu joga kojarzona była jedynie z rodzajem medytacji pochodzącym z tradycji religijnych Bliskiego Wschodu. Wszystko zmieniło się jednak na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj joga praktykowana jest przez przedstawicieli wielu innych religii i jest nie tylko formą relaksu, ale i pewnego rodzaju sportem, który pozwala zachować ciało w dobrej kondycji.

Najbardziej przekonujące jest to, iż joga jest tak naprawdę serią powtarzalnych figur, które odprężają mięśnie, pozwalają się wyciszyć, a także wypracować piękną sylwetkę. W końcu pozycje jogi znacząco wspomagają rozciąganie mięśni. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jej praktykowanie. Nawet opanowanie podstawowych figur niesie ze sobą znaczące korzyści dla całego organizmu, ale pierwsze efekty na pewno pojawią się w formie doskonale podkreślonych mięśni oraz szczupłej sylwetki.

Poza tym joga ma oczywiście szereg zalet, jeśli chodzi o aspekty psychologiczne. Pozwala ona na osiągnięcie najwyższego stopnia skupienia oraz relaksu. Powtarzanie danych figur pomaga się wyciszyć oraz odprężyć. To dlatego wiele osób uważa, że nic nie relaksuje tak mocno, jak właśnie zajęcia z jogi.

Joga jest tak popularna jeszcze z innego względu. Ćwiczenia tego typu pozwalają na doskonałe poznanie swojego ciała oraz swoich ograniczeń. Na pewno zrozumienie własnego organizmu wpływa pozytywnie na całe dalsze życie.

Jaki cel ma joga sama w sobie?

Zdaje się, że dla każdego zajęcia z jogi będą miały zupełnie inne znaczenie. Wszystko zależne jest bowiem od postawionych oczekiwań oraz motywów, które skłoniły do jej praktykowania. Podstawowym celem jogi jest jednak zbliżenie do osiągnięcia pełnego spokoju ducha oraz bliskości z Bogiem. Figury i intensywność muszą być tak dobrane, aby umożliwić relaks, regeneracje oraz pełne wyciszenie. Wszystkie te trzy elementy decydują o tym, jak udany będzie trening. Oczywiście poza tym joga ma także udoskonalić ciało. Wielokrotnie powtarzane figury sprawiają, że sylwetka jest bardziej sprężysta oraz wyprostowana. Możliwość relaksu i jednoczesne ulepszanie swojej sylwetki sprawia, że jogi próbuje coraz więcej na co dzień zabieganych osób.

Z całą pewnością joga zyskuje na popularności głównie dlatego, iż jest odpowiednia dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu wygimnastykowania. Istnieje bowiem kilka poziomów zaawansowania, dzięki czemu każdy może dobrać zajęcia względem swoich możliwości. Dodatkowo joga pozwala odpocząć i przede wszystkim odnaleźć swoją wewnętrzną energię, która jest niezbędna do codziennego funkcjonowania.

MSZ