Jogging – jak odpowiednio przygotować się do biegania także w chłodniejsze dni

0
1168
mężczyzna biegający jesienią
Porzucenie joggingu wynika często z obawy przed chłodem, który może skończyć się nieplanowanym przeziębieniem | fot.: stock.adobe.com

Kiedy kończy się lato, a wraz z nim cieplejsze dni, wiele osób rezygnuje z biegania. To błąd. Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok, podobnie jak budowanie kondycji. Nie warto tracić energii i siły, którą w pocie czoła budowaliśmy w okresie letnim. Porzucenie joggingu wynika często z obawy przed chłodem, który może się przyczynić do nieplanowanego przeziębienia. Innym powodem są gorsze warunki do biegania. Okazuje się jednak, że właściwe przygotowanie pomoże efektywnie poradzić sobie z wszelkimi niedogodnościami, a tym samym kontynuować trening mimo niesprzyjającej pogody. Oto krótki poradnik, od czego zacząć.

Chroń głowę

Wszyscy kojarzymy powiedzenie, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Choć nie jest ono do końca prawdziwe, to jednak nadal powinniśmy zadbać o to, by ochronić ją przed niepotrzebną utratą ciepła. Głowa nie pracuje tak intensywnie jak inne części ciała, więc temperatura skóry nie podnosi się równomiernie do pozostałych obszarów. Wybierając się na poranny bieg, należy zatem zadbać o czapkę lub chustę. Podobnie zresztą jak o rękawiczki.

Cebulka do biegania?

Zakładanie jednej warstwy ubrań mija się z celem, ponieważ od rozgrzewki do ostatniego etapu biegu mija sporo czasu, w którym zmienia się temperatura naszego ciała. Tymczasem ubiór na cebulkę daje zdecydowanie więcej możliwości. Podczas treningu można mieć cienką bluzkę z długim rękawem oraz dłuższą na wierzchu albo zastąpić ją kurtką przeciwwiatrową. Dzięki temu w dowolnym momencie treningu można zdjąć jedną warstwę i modulować zakresem temperatury, unikając przegrzania, ale też przeziębienia.

Wielofunkcyjna chustka

Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie szyi. Zwłaszcza gdy temperatura drastycznie spada w dół lub na zewnątrz wieje silny wiatr. Podmuchy chłodnego wiatru na spoconym ciele mogą mieć poważne konsekwencje, a uszczelnienie okolic szyi może być prawdziwym remedium na kłopoty. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być wielofunkcyjna chustka, która w zależności od potrzeb może być kominiarką, szalikiem czy czapką. To uniwersalne i bardzo praktyczne rozwiązanie na każdą pogodę.

Kurtka

Kiedy na zewnątrz temperatury zaczynają spadać poniżej zera, a dodatkowo wieje mroźny wiatr, wiele osób zastanawia się nad grubszą kurtką. Czy to ma sens? Nie zapominaj, że podczas biegu temperatura ciała wzrasta, a skóra zaczyna się pocić. Gruba kurtka, niezapewniająca prawidłowej cyrkulacji może zdecydowanie zaszkodzić. Zamiast niej lepiej postawić na modele przeciwwiatrowe albo dłuższe bluzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie kurtka termiczna.

Podsumowując, bieganie w chłodniejsze dni wymaga odpowiedniego przygotowania, ale rezygnowanie z joggingu nie jest wskazane. Ubiór na cebulkę, ochrona newralgicznych miejsc będzie wystarczająca i pozwoli na kontynuowanie treningów niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w oświetlenie oraz odblaski, ponieważ jesienią i zimą szybciej zapada zmierzch. Z takim ekwipunkiem żadna pogoda nie jest straszna, a aktywność fizyczna sprawia nie lada przyjemność.

IIM