Łupież – przyczyny, objawy, leczenie

0
465
kobieta z długimi włosami łupież
Łupież to schorzenie, które nie niesie ze sobą poważnych powikłań, jednak może skutecznie obniżać komfort życia | fot.: pixabay

Łupież jest często spotykaną dolegliwością, która polega na nadmiernym złuszczaniu naskórka owłosionej skóry głowy. Łupież przede wszystkim obniża komfort życia i może powodować spadek samooceny. Sprawdź, jak się go pozbyć.

Łupież – przyczyny powstawania

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Ten drobnoustrój naturalnie występuje na skórze głowy człowieka, jednak w sprzyjających warunkach może nastąpić jego zbyt duże namnażanie. Podrażnienie skóry głowy oraz zaburzenie pH to idealne warunki dla wzrostu grzyba. Aby pozbyć się łupieżu, warto używać szamponu przeciwłupieżowego Pirolam. Korzystając z porównywarki cen, np. na stronie apteki Gdziepolek.pl można go znaleźć w atrakcyjnych cenach.

Z kolei przyczyną występowania zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy mogą być:

  • zaburzenia immunologiczne, hormonalne,
  • niewłaściwa dieta. 

Do powstawania łupieżu przyczynić się może także nieodpowiednia pielęgnacja, np. zbyt rzadkie mycie głowy albo używanie zbyt dużej liczby kosmetyków.

Łupież suchy i łupież tłusty – objawy

Objawy łupieżu są bardzo łatwe do zauważenia. Są to białe, natłuszczone kawałki martwej skóry, które zauważalne są na włosach i często także ramionach. Ponadto skóra głowy zaczyna swędzieć.

Łupież suchy pojawia się zwykle na głowie, rzadziej na brwiach i rzęsach. Drobne łuski łatwo oddzielają się od podłoża i mają konsystencję pudru. W odmianie tej skóra głowy nie jest zmieniona chorobowo. W przebiegu łupieżu suchego nie występują żadne inne dolegliwości. 

Łupież tłusty objawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które są mocno przytwierdzone do podłoża. Przy tłustej odmianie łupieżu mogą pojawić się plamy doprowadzające do łysienia. Łuski rozwijają się na podłożu zapalnym i mają tendencję do nawarstwiania. Dochodzi także do tworzenia się strupów. Łupieżowi tłustemu towarzyszy wypadanie włosów i świąd.

Łupież – leczenie i pielęgnacja

W leczeniu łupieżu bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy. Należy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Najlepiej zrezygnować z suszenia włosów suszarką oraz mocnego szczotkowania. Nie należy również spać z mokrymi włosami. Ważne jest także optymalne nawilżenie skóry głowy za pomocą preparatów, które zawierają w składzie substancje nawilżające i odżywiające, np. witaminę E czy kwas hialuronowy.

Odpowiednia dieta

W przypadku łupieżu duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Składniki, które warto dostarczać w diecie to w szczególności witaminy z grupy B, witamina A i E obecne przede wszystkim rybach, olejach roślinnych czy orzechach. Ważne są również mikro i makroelementy, m.in. wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo i cynk. Dobrym ich źródłem jest mięso, żółte sery, warzywa liściaste, cytrusy.

Podsumowanie

Łupież to schorzenie, które nie niesie ze sobą poważnych powikłań, jednak może skutecznie obniżać komfort życia. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i wdrożyć kilka zasad, aby pozbyć się tego problemu raz na zawsze. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się łupieżu, poza właściwą pielęgnacją warto również uprawiać sport i stosować techniki relaksacyjne, dzięki którym zminimalizowane zostaje ryzyko szkodowego wpływu stresu na organizm.

Materiał partnera