MMA – co musisz wiedzieć

0
676
MMA kobieta
Chwyty i ciosy stosowane w mieszanych sztukach walki czerpią garściami z innych dyscyplin, takich jak: boks, judo oraz karate | fot.: stock.adobe.com

MMA, czyli mieszane sztuki walki to dyscyplina, której popularność rośnie z roku na rok. Pozwalają na rywalizacje w stójce oraz w parterze. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o MMA. 

MMA – podstawowe zasady

Wbrew powszechnemu przekonaniu MMA to nie oznacz walk bez żadnych reguł. Omawiana dyscyplina pozwala na wiele, co czyni ją ekscytującą i widowiskową. Istnieją jednak zasady, które powinny być przestrzegane przez uprawiających ją zawodników. MMA zezwala na zadawanie ciosów przy użyciu pięści i nóg. Ponadto umożliwia wykonywanie rzutów i duszeń. Chwyty i ciosy stosowane w mieszanych sztukach walki czerpią garściami z innych dyscyplin, takich jak: boks, judo oraz karate. Opisywany sport nie jest jednak totalną samowolką, istnieje wiele reguł, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo życia i zdrowia zawodników. W MMA niedozwolone jest wsadzanie palców w otwory fizjologiczne przeciwnika. Ponadto zabronione jest uderzanie w tył głowy oraz w kręgosłup. Zawodnicy nie powinni łapać za spodenki oraz rękawice swoich rywali. Podobnie jak w wielu innych dyscyplinach o wygranej decyduje nokaut lub poddanie się jednego z uczestników walki. W przypadku braku takich rozstrzygnięć wynik jest podawany przez sędziego. Tak jak w boskie walka może się zakończyć remisem. Warto dodać, że walki MMA odbywają się w otwartych ringach lub w klatkach z udziałem sędziego.

MMA – popularne organizacje

Wraz z rosnącą popularnością mieszanych sztuk walki powstaje coraz więcej organizacji tego typu. Najpoważniejsze z nich to amerykańskie UFC oraz rosyjskie Bellator i M1. Polscy zawodnicy znajdujący się wysoko w rankingach UFC to Joanna Jędrzejczyk i Jan Błachowicz. W naszym kraju największym poważaniem cieszy się organizacja KSW. Najbardziej rozpoznawalne twarze tej federacji to Michał Materla, Tomasz Narkun i Mamed Khalidov i Mariusz Pudzianowski. Wspomniany strongman przyczynił się do zwiększonego zainteresowania tym sportem wśród Polaków. W związku z tak dużą popularnością MMA powstało wiele mniejszych federacji organizujących walki pomiędzy celebrytami lub zawodnikami na sportowej emeryturze. Warto dodać, że wielu z nich traktuje je bardzo poważnie i dostarcza swoim widzom ciekawej rozrywki.

Korzyści płynące z trenowania MMA

Istnieje szereg powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z mieszanymi sztukami walki. Tego typu aktywność pozwala na rozwój w bardzo wielu płaszczyznach. Treningi MMA zwiększają szybkość i siłę i zwinność. Pozwalają na zapoznanie się z techniką walki w parterze, opanowanie rzutów oraz zakładania dźwigni. Ponadto mieszane sztuki walki udoskonalają umiejętności rywalizacji w stójce, mogą to być ciosy bokserskie, jak również kopnięcia. Całość ma niezwykle pozytywny wpływ na koordynacje ruchową trenujących.

MMA to sport, który cechuje się atrakcyjnością zarówno dla widzów, jak i dla osób go trenujących. Nie są to barbarzyńskie walki uliczne, lecz dyscyplina łącząca w sobie najciekawsze elementy innych sztuk walki. Niesie ze sobą dużą swobodę i pozwala wykorzystywać większą ilość mocnych stron danego zawodnika.

IIM