Kiedy mówi się o roli elektrolitów dla zdrowia człowieka, najczęściej uwaga koncentruje się na magnezie. Jednak to potas jest nazywany „pierwiastkiem życia”. Zastanawiasz się, jaką dokładnie funkcję pełni potas w organizmie i dlaczego ważne jest utrzymanie jego optymalnego poziomu? Wyjaśniamy.
Potas w organizmie – za co odpowiada?
Potas jest jednym z elektrolitów i minerałem, bez którego Twój organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dlatego jego odpowiednia podaż to ważny element zdrowo zbilansowanej diety. A za co dokładnie odpowiada? Potas w organizmie wszechstronnie wspiera jego funkcjonowanie. Jest istotny w obszarach takich jak:
- prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego
Jako elektrolit potas wspomaga generowanie impulsów elektrycznych w komórkach mięśniowych. Uczestniczy również w procesach syntezy białka wchodzącego w skład mięśni, przez co wspomaga proces ich budowania. Jego niedobór może sprzyjać pojawianiu się nieprzyjemnych skurczów mięśni.
- optymalne funkcjonowanie mięśnia sercowego
Z uwagi na wspomniane już wsparcie generowania impulsów elektrycznych, potas jest istotny dla utrzymania prawidłowego rytmu pracy serca. Jego zaniżona podaż może skutkować np. kołataniem serca czy arytmią.
- utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi
Potas wspiera prawidłową pracę układu krążenia, a co za tym idzie – optymalny przepływ krwi oraz dotlenienie tkanek.
- optymalne funkcjonowanie układu nerwowego
Potas wspiera prawidłowe dotlenienie mózgu i innych elementów centralnego i obwodowego układu nerwowego. Jego optymalny poziom wspomaga prawidłową koncentrację oraz inne funkcje poznawcze.
Warto również wspomnieć o wsparciu, jakie potas zapewnia dla regulacji gospodarki wodnej organizmu i przeciwdziałania nadmiernemu gromadzeniu się wody. Wspomaga także zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz regulację wydzielania insuliny.
Z tego powodu warto zadbać o to, by dostarczyć sobie jego optymalną ilość.
Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na potas i jak go dostarczyć?
Normy dziennego zapotrzebowania na potas dla dorosłej osoby – zarówno kobiety, jak i mężczyzny – powyżej 19 lat wynoszą 4 700 mg na dobę. Warto pamiętać, że mamom karmiącym zalecane jest przyjmowanie 5 100 mg potasu.
Najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości potasu jest prowadzenie zdrowo zbilansowanej diety. Powinna być ona bogata m.in. w:
- warzywa, a w szczególności ziemniaki (najlepiej gotowane na parze), surowe buraki, bakłażany, szpinak, bób, chrzan czy kalarepę,
- owoce – w szczególności ananasy, agrest, banany oraz brzoskwinie,
- produkty zbożowe, w szczególności pełnoziarniste,
- orzechy – w szczególności pistacje – oraz nasiona, np. sezamu.
Warto przy tym pamiętać o zjawisku wypłukiwaniu potasu z organizmu. Sprzyjają temu m.in. picie dużej ilości kawy czy spożywanie dużej ilości soli. Dlatego wiele osób sięga dodatkowo po preparaty zawierające potas oraz magnez, takie jak lek Aspargin, z myślą o uzyskaniu odpowiedniego poziomu potasu w organizmie. Takie wsparcie może być potrzebne m.in. w okresach zwiększonego wysiłku fizycznego, stresu, a także przy przewlekłych chorobach, zwłaszcza związanych z układem krążenia.
Materiał partnera