Poznaj przepis na idealną sylwetkę.

0
658
sylwetka
Trenując poszczególne partie ciała, samodzielnie bądź pod okiem trenera, możesz wyrzeźbić praktycznie każdą część ciała | fot.: materiał partnera

Starania o idealną sylwetkę bywają wyzwaniem, jednak jeśli wiesz, co może wspomóc Twoje wysiłki, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć swój cel. Zobacz, co możesz zrobić, aby uzyskać wymarzone ciało.

Ćwicz systematycznie

Wpływ aktywności fizycznej na ciało jest nie do przecenienia. Już niewielki nawet wysiłek może spowodować, że — po pierwsze — poczujesz się lepiej. To właśnie ze względu na dobre samopoczucie tak wielu z nas uwielbia jogging, jazdę na rowerze i inne sporty rekreacyjne. Dobre samopoczucie, które odczuwamy podczas tego typu aktywności, powodują uwalniające się do krwi hormony, między innymi endorfiny. Wystarczy nawet kilka minut biegania, aby poczuć charakterystyczny przypływ przyjemności i poczucie sprawczości, tak, że ma się ochotę pędzić dalej. Po drugie, ćwiczenia rekreacyjne ujędrniają ciało i sprawiają, że jest ono cały czas w dobrej kondycji. Aby jednak utrzymywać ten stan, trzeba zachować systematyczność. Jeśli nie lubisz biegania czy długich spacerów, spróbuj ćwiczeń aerobowych przy relaksującej muzyce w zaciszu domowym.

Jeśli zaś chcesz do ćwiczeń podejść specjalistycznie, warto zainwestować w karnet na siłownię. Trenując poszczególne partie ciała, samodzielnie bądź pod okiem trenera, możesz wyrzeźbić praktycznie każdą część ciała — plecy, ramiona, brzuch, pośladki, uda czy łydki. Na początek wystarczy profesjonalny trening raz w tygodniu. Prawdopodobnie już po miesiącu dostrzegać będziesz pierwsze efekty starań. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń rekreacyjnych, bardzo ważna jest systematyczność, ale uwaga! Nie trenuj codziennie. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Ważne jest też jedzenie przed treningiem. Przede wszystkim odpowiednia podaż węglowodanów i białka, a także uzupełnienie składników mineralnych, które wszak tracić będziesz wraz z potem. Owoce, warzywa, zbożowe produkty pełnoziarniste czy też chude ryby, jaja, będą tutaj bardzo dobrym wyborem. Nie zapominaj też o nawodnieniu.  

Odżywiaj się prawidłowo

Skoro o odżywianiu się mowa, nie sposób nie wspomnieć o tym w kontekście starań o sylwetkę, kiedy staraniom tym nierzadko towarzyszy początkowo nadmierna masa ciała. Chęć smuklejszego wyglądu, nadwaga, a nawet otyłość i związane z tym ograniczenia, takie jak większa zadyszka podczas wchodzenia po schodach, mogą motywować do zmian. W tym przypadku codzienne odżywianie się powinno uwzględniać ujemny bilans kaloryczny. To właśnie spożywanie w ciągu dnia mniej kalorii, niż potrzebujemy, powoduje, że oponka i boczki mają szansę zniknąć — nadmiar tłuszczu organizm wykorzystywać będzie do nadrobienia niedoborów energii. O ile mniej należy jeść, aby chudnąć zdrowo? Zakłada się, że aby tracić na wadze w optymalnym tempie wystarczy obciąć z całkowitego zapotrzebowania na energię około 15 %.  Całkowite zapotrzebowanie na energię uwzględnia każdy wysiłek fizyczny, jaki podejmujemy. Nigdy natomiast nie wolno jeść mniej, niż wynika to z podstawowego zapotrzebowania na energię, tzw. BMR, a więc zapotrzebowania, które gwarantuje nam podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Dobre diety pudełkowe umożliwiają nieraz zamówienie cateringu o określonej kaloryczności, wcześniej umożliwiając konsultację dietetyczną. Dietetyk może pomóc w oszacowaniu jaka wartość energii na dzień będzie dla ciebie najodpowiedniejsza, aby zawalczyć o smukłą sylwetkę, a jednocześnie cieszyć się zdrowiem.

Regeneracja równie ważna

Wiemy już, że jeśli intensywnie ćwiczysz, to co spożywasz przed treningiem oraz odpowiednie nawadnianie ma ogromne znaczenie dla efektywności Twojego treningu. Jednak regeneracja mięśni, która trwa nawet do 72h po intensywnym wysiłku jest nie mniej ważna. Odpoczynek zmniejsza ryzyko przetrenowania i wbrew pozorom nie jest stratą czasu, sprzyja zwiększeniu wytrzymałości mięśni. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje ciało będzie zregenerowane, zadbaj o:

  1. Spokojny sen około 8h w ciągu doby. Ilość snu jest dla każdego indywidualna, jednak jeśli zarywasz nocki, bo ćwiczysz, a w ciągu dnia również nie odpoczywasz, bo pracujesz zawodowo, przez co Twój sen trwa łącznie zaledwie 4-5h, nie robisz swojemu organizmowi przysługi.
  2. Uwzględnienie w diecie potasu i magnezu, tłuszcze z grupy omega, wapnia i witaminy D, cynku. Świetnym pomysłem może być catering dietetyczny dla sportowców. Uwzględnia on wszelkie mikro- i makroelementy, proporcje białka i tłuszczów, które wspomogą Twoje sportowe wysiłki.

Na koniec warto wspomnieć, że choć osiągnięcie wymarzonej sylwetki może wydawać się sporym wyzwaniem, nie warto poddawać się i rezygnować z wysiłków. Zdrowe, silne ciało to z pewnością coś, o co trzeba walczyć i z czego warto być dumnym.

Materiał partnera