Sprawdzone techniki ćwiczenia pamięci

0
612
trenuj mózg
Angażuj swój umysł do ćwiczenia pamięci poprzez proste ćwiczenia | fot.: stock.adobe.com

W czasach szkolnych, na studiach nasz mózg jest nastawiony a przyswajanie nowych informacji. Często pojawiała się myśl, że pewne zagadnienia nie przydadzą się w życiu dorosłym. Jednak lata zapamiętywania formułek i definicji sprawiała, że nasza pamięć pozostawała w dobrej kondycji. Z wiekiem jednak warto samodzielnie zadbać o naszą pamięć bardzo prostymi technikami. W czasach Internetu i elektroniki zapominamy, że oprócz treningu ciała i mięśni pamięć też należy ćwiczyć. Poznaj techniki dostępne dla każdego.

Trenuj pamięć świadomie

Angażuj swój umysł do ćwiczenia pamięci poprzez proste ćwiczenia. Fiszki to pierwsza propozycja, można wspomóc się gotowymi hasłami np. ze słówkami i ich definicjami w obcym języku. Fiszki można wykonać samodzielnie wpisując po jednej stronie karteczki hasło, a po drugiej jej tłumaczenie, definicję czy wyjaśnienie. Kiedy przygotujemy taki zbiór małych karteczek, najlepiej w ciągu dnia wyciągnąć losowo kilka fiszek i nie zaglądając na drugą stronę rozwinąć hasło. Z czasem stanie się to łatwiejsze, a dzięki regularnemu ćwiczeniu na pewno uda się zapamiętać wszystko. 

Kolejna propozycja, która znajduje się w zasięgu każdej kieszeni to krzyżówki i łamigłówki. Warto sięgać bo tradycyjne książeczkowe wersje krzyżówek, natomiast w Internecie można znaleźć wiele propozycji do samodzielnego wydruku. Łamigłówki w tym gra w kości czy sudoku świetnie wytężają umysł do skupienia się, kombinacji, sięgnięcia pamięcią po hasło do krzyżówki, która może na początku okazać się wymagająca. Pytanie o stolice, rzeki, Państwa, zwyczaje, nazwiska sławnych osób mogą wydać się nie lada wyzwaniem. Regularność pozwoli na poprawę pamięci, dowodem są nasi rodzice i dziadkowie, którzy spędzali czas z krzyżówkami długie godziny. 

Nie będzie nadużyciem określenie, że najprostszą metodą treningu pamięci jest czytanie. Jest ogólnodostępne, wymaga koncentracji, pobudza wyobraźnie. Czytanie książek wzbogaca słownictwo, uczy ładniejszego wypowiadania się, wymaga niekiedy logicznego pomyślenia. Połączenie książki z mądrymi treściami, a zwłaszcza takimi co nas interesują przyniesie korzyści. Tematyka zatem nie ma większego znaczenia, warto podczas chwili z książką wyłączyć się ze świata elektronicznego. TV lepiej wyłączyć, a telefon wyciszyć.

W zdrowym ciele… dobra pamięć!

Jak przy każdym treningu ważny jest zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta, bogata w ryby czyli kwasy omega-3, wieloziarniste produkty jak chleby, mąki czy makarony. Z przekąsek na pamięć świetnie wpłyną orzechy włoskie. Już garść orzechów (bez dodatku soli czy panierek) dostarcza bombę tłuszczów omega-3! Trening ciała, zalecany ruch przynajmniej 30 minut dziennie, spacery na powietrzu lub bieganie. Powiedzenie przewietrzyć umysł nabiera innego znaczenia. Świeże powietrze podczas nawet krótkiego spaceru w chłodne dni dodaje korzyści nie tylko dla ciała, ale i umysłu. 

Dla bardziej wymagających osób, które chcą i mogą poświęcić więcej czasu są dostępne platformy, szkolenia, kursy online, które mogą dodatkowo pomoc w treningu pamięci. 

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie- a zwłaszcza dla swojego umysłu i pamięci.

ATO