Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii

0
406
olejki do aromaterapii
Oleje do aromaterapii, jak każdy produkt, mogą znacząco różnić się jakością | fot.: stock.adobe.com

Olejki eteryczne są istotnymi składnikami wielu kosmetyków, a także leków. Jednak na co dzień mogą znaleźć zastosowanie również w aromaterapii. Dlaczego warto wybierać olejki dobrej jakości i czy dyfuzory z Instytutu Aromaterapii to dobre rozwiązanie? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Korzenie aromaterapii

Dobroczynne działanie olejków znane jest od wieków. Olejku różanego na bóle migrenowe używała podobno sama Kleopatra. Do dziś medycyna naturalna i dermatologia korzystają z dobroczynnych właściwości tysięcy roślinnych olejków eterycznych. Z kolei terminu „aromaterapia” po raz pierwszy użył francuski chemik Rene Gattefosse na początku dwudziestego wieku. Prowadził on między innymi badania nad bakteriobójczymi właściwościami niektórych olejków eterycznych. Udowodnił między innymi, iż olejek lawendowy przyspiesza między innymi gojenie się ran. Dzisiaj o olejkach eterycznych i aromaterapii wiemy dużo więcej.

Właściwości olejków eterycznych

W dobie dużego zainteresowania składnikami naturalnego pochodzenia, również aromaterapia ma się doskonale. Do wyboru jest wiele rodzajów olejków, a same dyfuzory to często małe dzieła sztuki (np. te produkowane przez Instytut Aromaterapii). Wśród właściwości olejków eterycznych wyróżnia się między innymi te przeciwbakteryjne (np. olejek tymiankowy czy miętowy), wykrztuśnie (np. olejek eukaliptusowy, sosnowy czy szałwiowy), uspokajające i znieczulające (np. olejek walerianowy) żółciopędne (np. olejek miętowy).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze olejku?

Oleje do aromaterapii, jak każdy produkt, mogą znacząco różnić się jakością. Przy zakupie olejków warto wybrać te w 100% naturalne, bez zawartości konserwantów. Poza olejkami eterycznymi używanymi w dyfuzorach, aromaterapeutyczne właściwości wykazują też oleje stosowane bezpośrednio na skórę. Przy ich zakupie także należy zwrócić uwagę na skład i wybierać oleje najwyższej klasy, z pierwszego tłoczenia. Na pewno dobrym wyborem będą te pochodzące z upraw ekologicznych, jak choćby olej jojoba wspomnianego Instytutu Aromaterapii.

Dyfuzory do aromaterapii

Aby w pełni wykorzystać dobroczynne moce aromaterapii, poza olejkiem eterycznym dobrej jakości warto zakupić odpowiedni dyfuzor. Szczególnie dużą popularnością cieszą się dyfuzory ultradźwiękowe. Dedykowane dla zabiegów aromaterapii, często mają też dodatkowe funkcje jonizacji i nawilżania. Jednocześnie wiele z nich stanowi piękną ozdobę pomieszczenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na dyfuzory produkowane przez Instytut Aromaterapii, które znalazły uznanie wielu aromaterapeutów.

Materiał partnera zewnętrznego