Niesztampowe filmy do obejrzenia z przyjaciółką

0
950
dwie kobiety przed telewizorem
Pewnie nie raz szykując się na babski wieczór chwilę przed spotkaniem orientowałaś się, że nie wiecie co obejrzeć | fot.: stock.adobe.com

Pewnie nie raz szykując się na babski wieczór chwilę przed spotkaniem orientowałaś się, że nie wiecie co obejrzeć. Nerwowe wpisywanie w Google frazy: „Jaki film polecacie na wieczór?” i efektu końcowego brak. O 21 włączałyście „Pamiętnik” i kolejny raz wzruszałyście się gdy Noah w deszczowej kurtynie całuję Allie. Jednak czasem potrzeba odmiany. Mamy nadzieję, że w tym krótkim artykule znajdziecie trochę inspiracji.

Piękne dni (2013)

Ile było filmów o dziewczynie zakochanej w dużo starszym mężczyźnie? Reżyserzy rzadko odwracają tę sytuację. Marion Vernoux w nietuzinkowy sposób podejmuje tę tematykę. Film pokazuję, że dojrzała kobieta, też ma prawo do szczęścia, a przede wszystkim do miłości. Warto obejrzeć, choćby po to, żeby uświadomić sobie, że po kobieta pięćdziesiątce też może odkryć życie na nowo.

Pokój (2015)

Poruszający i trzymający w napięciu dramat opowiadający przerażającą historię Małego Jaka i Ma, która się nim opiekuje. Chłopiec żyje z kobietą w pokoju, pokoju, który dla niego jest całym światem (dosłownie). Pewnego dnia dowiaduje się, że za zamkniętymi drzwiami też istnieje życie i to nawet piękniejsze! Świetna kreacja aktorska Brie Larson i ku zaskoczeniu wszystkich (bo przecież często mamy złe doświadczenia z dziecięcymi aktorami) Jackoba Tremblaya, który ukradł serca wielu widzom.

Kształt wody (2017)

Głośny film nagrodzony aż czterema Oskarami. Główną bohaterką jest Elisa- sprzątaczka w rządowym laboratorium. Akcja historii toczy się wokół tajemniczego stworzenia wyłonionego z głębin Amazonki. Elisa, która od dawna nie może mówić nie potrzebuje słów by stworzyć więź z „potworem”. Relacja, która rodzi się między nimi skłania kobietę do szukania możliwości ocalenia przyjaciela. Warto zobaczyć ten film choćby dla jednej z najlepszych ról w karierze Sally Hawkins.

Smażone zielone pomidory (1991)

To słodko-gorzka komedia o relacjach międzyludzkich, która zostaje w pamięci na długo. Mimo, że film zawiera w sobie wiele wątków, to reżyserowi udaje się połączyć je w poruszającą do głębi całość. Nie zrażałabym się jego długością (aż dwie godziny i dziesięć minut), bo gdy uda nam się wejść w historię opowiadaną przez starszą panią, to nie chcemy już z niej wychodzić. Na własnej skórze odczuwamy strach przed Ku Klux Klanem i możemy poczuć zapach smażonych zielonych pomidorów. A czy w filmie właśnie nie o to chodzi, żeby go doznawać?

Thelma i Luise (1991)

Kto nie słyszał o Ridleyu Scottcie? Świetny reżyser i tym filmem nie zawiódł swoich fanów. Dramat opowiada przede wszystkim  o przyjaźni. Autor skupia się na stworzeniu wiarygodnych postaci nie mniej niż na fabule przez co otrzymujemy dzieło, które niewątpliwie zapisało się w historii światowego kina.

Ukryte działania (2016)

Film opowiada o silnych kobietach, które niewzruszone dążą do celu. Z jednej strony jest nim wysłanie pierwszego Amerykanina w kosmos, a z drugiej walka o swoje prawa i łamanie błędnych przekonań i stereotypów. Film był nominowany do Oskarów i mimo że na festiwalu nie udało mu się wywalczyć żadnej statuetki, to przez zwykłych kinomaniaków został odebrany bardzo pozytywnie, o czym świadczą świetne oceny na Filmwebie.

Służące (2011)

To kolejny film w tym zestawieniu podejmujący tematykę dyskryminacji i rasizmu. Opowiada o afroamerykańskich służących podejmujących pracę w bogatych domach. Pokazuje absurdy jakimi kierowali się biali ludzie w stosunku do osób o innym kolorze skóry i początek walki o równe prawa w Ameryce. Reżyser i aktorzy wykreowali wspaniałe postacie, którym kibicujemy (bądź nienawidzimy ich) już od pierwszych minut. Mimo poruszania trudnego społecznego problemu, film niejednokrotnie powoduje u widza uśmiech na twarzy i zostawia go pełnego pozytywnej energii.

Co się wydarzyło w Madison County? (1995)

To piękna opowieść o kobiecie odkrywającej na nowo piękno życia. Dzieje się to dzięki pewnemu fotografowi z dużego miasta, który odciąga ją od codzienności i pokazuje jak to jest kochać. Jednak nie mają dla siebie dużo czasu, bo Francesca ma już męża i dzieci. Mimo to urok młodego mężczyzny przyciąga kobietę i wywiązuje się między nimi romans. Głównych bohaterów gra Meryl Streep i Clint Eastwood, którzy są jak zawsze świetni i to dzięki nim ten film staje się wyjątkowy.

Godziny (2002)

„Godziny” to film dość ciężki. Składają się na niego trzy opowieści rozgrywające się na przestrzeni prawie stu lat. Pierwsza, to autentyczna historia pisarki Virginii Woolf, która zaczyna pisać swoją najlepszą powieść- „Panią Dalloway”, kolejna opowiada o typowej kobiecie z lat 40- przykładnej żonie i matce, a trzecia o nowojorskiej wydawczyni. Wątki są ze sobą w dość klarowny sposób powiązane, ale mimo to potrzeba wiele uwagi, żeby móc się cieszyć tym filmem.

Mamuśka (1998)

Nagle świat Jackie staje do góry nogami. Nie dlatego, że rozwiodła się z mężem, ale dlatego, że pojawiła się Isabel. Kochanka jej byłego męża, która próbuje zjednać sobie przychylność syna i córki partnera. Jackie postawiona w trudnej sytuacji walczyć o swoją pozycje i o uwagę dzieci. Jest to kino raczej familijne, ale film niesie ze sobą społecznie ważny przekaz.

Syreny (1990)

Jest to film niewymagający, ale nie głupia komedia. Raczej ciekawe kino do odprężenia się przy kieliszku wina. Film opowiada o rodzinie (mamie z dwiema córkami), która nigdzie nie może zagrzać miejsca przez skłonności Pani Flax do wchodzenia w nieudane, przelotne romanse. Historia rozgrywa się w momencie gdy kobieta osiada w małym miasteczku, jak zwykle się zakochuje, ale tym razem jest inaczej…

Faworyta (2018)

Historia walki o władze. Film jest pełen intryg i wewnętrznych walk pomiędzy kobietami które konkurują o przychylność królowej. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe kostiumy i scenografię w jakiej rozgrywa się akcja. Film zdobył wiele nominacji do Oskarów, ale statuetkę dostała tylko Olivia Colman za rolę pierwszoplanową. Na pewno warto zapoznać się z tą pozycją.

Frida (2002)

Film biograficzny opowiadający historię Fridy Kahlo, znanej meksykańskiej malarki, której życie było pełne bólu zarówno fizycznego jak i psychicznego. Filmowi udało się świetnie uchwycić emocje głównej bohaterki, a jest to o tyle ważne, że właśnie one kierowały nią i pozwalały jej na namalowanie najlepszych dzieł. Warto zapoznać się z tą pozycją nie tylko ze względu na ciekawe życie Fridy, ale też z powodu świetnych kreacji aktorskich (szczególnie Salmy Hayek) i bardzo dobrego odbioru filmu przez krytyków („Frida” otrzymała aż dwa Oskary).

Sponsoring (2011)

Jedyny w tym zestawieniu film z rodzimego podwórka. Małgorzata Szumowska podejmuje trudny temat sponsoringu wśród studentek paryskiego uniwersytetu. Film jest przepełniony seksem. Pokazuje ludzkie fascynacje i obrzydlistwa, których się dopuszczają. Reżyserka przedstawia historię w taki sposób, aby widz sam zdecydował czy bohaterki powinny być napiętnowane. Ze względu na bardzo rozbieżne oceny jakie ten film otrzymuje zachęcam do zapoznania się z nim samodzielnie i wyrobienia opinii.

Mamy nadzieję, że chociaż jedna z wypisanych pozycji okazała się godna uwagi, ale szczerze zachęcam do zapoznania się  z kilkoma filmami, bo jest to zbiór w pewien sposób wyjątkowych produkcji. Wszystkie łączy jeden mianownik- kobieta. Piękna, delikatna, silna, władcza, matka, kochanka… Te pozycje pokazują, że nie warto szufladkować, a każda mała dziewczynka (i ta duża też) może marzyć o czym chce.

IWA