10 wciągających książek, idealnych na długie dni i wieczory

0
1226
młoda dziewczyna czytająca książkę na zewnątrz
Czasem nadchodzi moment, kiedy odrobiliśmy nasze czytelnicze zaległości, a przy długich dniach i wieczorach zapotrzebowanie literackie mocno wzrasta | fot.: stock.adobe.com

Wydawałoby się, że stosik książek „do przeczytania” ma coś z nieskończoności. A jednak! Czasem nadchodzi moment, kiedy odrobiliśmy nasze czytelnicze zaległości, a przy długich dniach i wieczorach zapotrzebowanie literackie mocno wzrasta. Po co zatem warto sięgnąć, aby umilić sobie czas?

Pieśń Lodu i Ognia G.R.R. Martin

Początek od końca w sagi dzieli kilka(naście) tysięcy stron. Lektura równie długa i wciągająca, jak powstały na jej podstawie serial. Propozycja idealna, jeśli nie chcesz martwić się, że zabawa prędko się skończy. A fabuła także nie pozostawia nic do życzenia: krwawe bitwy, intrygi, miłosne epizody… Słowem emocje w czystej postaci!

Pępowina Majgull Axelsson

Wielowymiarowa powieść psychologiczna w szwedzkiej burzowej scenerii. Restauracja, w której mieszkańcy i przyjezdni znaleźli schronienie przed powodzią, staje się więzieniem, w którym bohaterowie będą musieli zmierzyć się z demonami własnej przeszłości.

Chłopiec, który znalazł słońce nocą Lucca di Fulvio

Wyjątkowa opowieść o chłopcu, który z małego księcia przyzwyczajonego do wygód, stał się zwykłym wiejskim dzieckiem. Będzie się zmagał nie tylko z trudami nowego życia, ale także z tymi, którzy na jego oczach zamordowali jego rodziców, a teraz ciemiężą cały znany mu świat. Niezwykła powieść o odkrywaniu swojego „ja” i o tym, że bycie przywódcą to nie tylko kwestia urodzenia i tytułów.

Solaris Stanisław Lem

Klasyka polskiego science-fiction, a wbrew pozorom czyta się lepiej nawet niż najświeższe bestsellery. Temat Kontaktu z obcą, pozaziemską cywilizacją jest dzisiaj równie żywy jak w epoce pierwszych lotów na Księżyc. W kosmicznej scenerii bohaterowie zmierzą się przede wszystkim sami ze sobą, a także z ziemskim rozumieniem rzeczywistości.

Rio Anaconda Wojciech Cejrowski

Autor niewątpliwie kontrowersyjny, ale bez obaw – „Rio Anaconda” jest książką podróżniczą. Nawet jeśli nie pałasz sympatią do politycznego oblicza Wojciecha Cejrowskiego, jego opowieści doprowadzą cię do łez (ze śmiechu!). Książka napisana w iście gawędziarskim stylu jest relacją z wypraw w niezbadane puszcze Amazonki. Opowieścią o ginących kulturach, o ludziach, którzy nie znają kalendarza, ale prawdę o świecie rozumieją lepiej niż wysoko rozwinięte cywilizacje.

Dom na plaży Sarah Jio

Teraz, dla odmiany, romans. Gatunek lekki, łatwy i przyjemny, idealny dla odprężenia i zapomnienia o codziennych problemach. Historia opowiada o dziewczynie, która zostawiając narzeczonego wybranego przez rodziców, wyjeżdża służyć jako pielęgniarka w wojskowym szpitalu na odległej od rodzinnego USA wyspie. Na pierwszy rzut oka banalna historia nie idealizuje rzeczywistości, ma do zaoferowania także nieoczywisty finał.

Władca Pierścieni J. R. R. Tolkien

Nie ma lepszej pozycji na dłużące się wieczory. Te trzy tomy perły fantastyki powinien znać każdy, więc jeśli jeszcze nie dałeś porwać się światowi Śródziemia, nie masz się nad czym zastanawiać. Misternie splecione wątki, zdecydowane, acz nienachalne filozoficzne przesłanie przyprawione dużą ilością prawdziwej przygody to uczta dla czytelników małych i dużych.

Dziewczyna na klifie Lucinda Riley

Dwie rodziny, cztery pokolenia kobiet. Łączy je tragiczna przeszłość. Chwytająca za serce opowieść o rodzinnych sekretach i kłamstwach. O poszukiwaniu własnych korzeni w wietrznej irlandzkiej scenerii.

Bez mojej zgody Judi Picoulult

Poczęła się, aby być dawcą dla chorej na białaczkę siostry. Co jeśli jako nastolatka przestanie się godzić na dalsze ratowanie życia siostrze swoim kosztem? Historia o rodzinnej tragedii opowiedziana z zupełnie nieoczywistej strony.

Obsługiwałem angielskiego króla Bohumil Hrabal

Znakomita pozycja z literatury czeskiej – pełna humoru i prawdziwej gawędy. Powieść jest luźnym zbiorem wspomnień naiwnego poczciwiny, który w drodze kariery spotyka przedziwnych ludzi i bierze udział w jeszcze dziwniejszych wydarzeniach. I oczywiście obsługuje angielskiego króla!

MPI