Polskie książki fantasy – co warto czytać?

0
588
polskie fantasy
Na rynku wydawniczym stale pojawiają się nie tylko zagraniczne propozycje, lecz również świetne serie naszych rodzimych autorów | fot.: stock.adobe.com

Fantastyka to gatunek, który potrafi być bardzo różnorodny. Pod tą nazwą kryją się zarówno klasyczne powieści high fantasy, kojarzące się z rycerzami, krasnoludami i smokami, jak i dziejące się w odległych zakątkach galaktyki science-fiction czy mroczne horrory. Obecnie, duża część fantastyki to tzw. urban fantasy, dziejące się w naszym, odmienionym świecie, gdzie bohaterzy walczą z wampirami, wilkołakami i innymi nadprzyrodzonymi istotami. Na rynku wydawniczym stale pojawiają się nie tylko zagraniczne propozycje, lecz również świetne serie naszych rodzimych autorów. Jakie książki fantasy polskich pisarzy warto przeczytać?

Klasyka polskiej fantastyki – od czego zacząć?

Andrzej Sapkowski – seria o wiedźminie Geralcie 

Alternatywne, barwne światy od zawsze przyciągały miłośników literatury do fantastyki. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym gatunkiem, powinny koniecznie sięgnąć po najbardziej znaną polską serię, która wybiła się na całym świecie. Mowa o „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. Ta bestsellerowa historia opowiada o losach wiedźmina, utrzymującego się z zabijania potworów. Inni bohaterzy to piękna czarownica Yennefer, a także księżniczki Ciri, związana z Geraltem przeznaczeniem. „Wiedźmin” to nie tylko wciągająca linia fabularna, wojny oraz potwory, lecz również niesamowita atmosfera, akcja dzieje bowiem się w świecie czerpiącym garściami ze słowiańskiej mitologii. 

Jarosław Grzędowicz – „Pan Lodowego Ogrodu”

Klasyką polskiego fantasy jest też „Pan Lodowego Ogrodu”. To czterotomowa seria Jarsoława Grzędowicza, mroczna, wciągająca i uznana zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Głównym bohaterem jest Vuko Drakkainen, który samotnie rusza na ratunek ekspedycji naukowej badającej cywilizację planety Midgaard. Pod żadnym pozorem nie może jednak ingerować w kulturę mieszkańców. Mglista, mroczna planeta okazuje się być jeszcze bardziej złowieszcza, niż mógł przypuszczać.

Świat został wykreowany z dbałością o każdy szczegół – jest niesamowity i przerażający zarazem. To seria godna polecenia dla wszystkich, absolutna klasyka gatunku.

Jakie jeszcze pozycje są warte uwagi? Anioły, księżniczki i inne światy

Maja Lidia Kossakowska – seria „Zastępy Anielskie”

Kolejnym, już mniej znanym tytułem, jest seria Mai Lidii Kossakowskiej, w której występuje postać Abaddona, Anioła Zagłady. Jest to saga, która składa się z cyklu opowiadań i trzech tomów. Autorka stworzyła anioły na wzór człowieka – mają nasze słabości, a jedyne, co przypomina w nich niebiańskie istoty, to idealny wygląd. Anielscy bohaterowie bywają uzależnieni od narkotyków i alkoholu, spędzają czas w kasyach i burdelach oraz paktują z diabłami, które również z zachowania przypominają zwykłych ludzi. Dodatkowo, po świecie panoszy się Siewca Wiatru, gotowy zniszczyć całe istniejące życie. Czy Abaddonowi uda mu się przeciwstawić?

Tematyka przypadnie do gustu wszystkim fanom fantastyki dziejącej się w naszym, ziemskim świecie, choć akcja często przenosi się też do krain niebiańskich i piekielnych. Akcja jest wartka, nierzadko brutalna – swoją serią Maja Kossakowska z pewnością urozmaiciła polską literaturę fantasy.

Andrzej Ziemiański – „Achaja”

„Achaja” Andrzeja Ziemiańskiego to kolejna pozycja godna uwagi. Nieraz tę serię wymienia się wśród najlepszych polskich książek fantasy. „Achaja” opowiada historię walecznej księżniczki, która musi odbyć służbę w wojsku. Bohaterkę spotyka tragiczny los, który ostatecznie ją umacnia – trafia do niewoli. Wcześniej znająca tylko luksusy, teraz musi mierzyć się z okrutną, bolesną rzeczywistością. Książka momentami jest brutalna – autor dość szczegółowo opisuje co mniej przyjemne sytuacje, co z pewnością nie jest dla każdego. Mimo to, „Achaja” czyta się dobrze i szybko dzięki stylowi pisania Ziemiańskiego. 

Podsumowanie

Podane powyżej pozycje to tylko mały wycinek polskiej fantastyki. Możemy pochwalić się naprawdę wieloma wspaniałymi pisarzami o imponującej wyobraźni, którzy stworzyli nowe, fascynujące światy. Warto od czasu do czasu sięgnąć po książkę napisaną przez polskiego autora, a do wyboru jest wiele naprawdę ciekawych pozycji. Poza wyżej wymienionymi seriami, warto wymienić też nazwiska tak znamienite, jak Stanisław Lem, Jacek Dukaj i Janusz Zajdel. 

PMA