5 najciekawszych kryminałów chick noir – nie tylko dla dziewczyn

0
4652
powieści kryminalne
Wyraziste kobiece postacie, które starają się sprostać problemom zawodowym i rodzinnym, nierozwiązane zagadki kryminalne i niepodrabialny klimat to elementy, które razem tworzą mieszankę wybuchową | fot.: Fotolia

Chick noir to gatunek literacki, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nurt ten opowiada zazwyczaj o zbrodniach popełnianych w zaciszu czterech ścian. W dzisiejszych  czasach przemoc domowa i relacje rodzinne przestają  być tematem tabu. Nic więc dziwnego, że taka tematyka stała się inspiracją dla twórców i twórczyń kryminałów, a publikacje, w których trudne kobiece doświadczenia i skomplikowane relacje międzyludzkie znajdują uznanie nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn.

Katarzyna Bonda

Zestawienie zaczynamy od polskiej pisarki białoruskiego pochodzenia. Bonda, określana jako „królowa polskiego kryminału” wsławiła się serią powieści o Hubercie Mayerze. Mayer to profiler, czyli osoba odpowiedzialna za analizę psychologiczną przestępców. Koncept profilera w roli głównej Bonda rozwinęła osadzając w tej roli kobietę. Cztery Żywioły Saszy Załuskiej to seria, którą czyta się niemalże jednym tchem. Główna bohaterka wraca do Polski po latach spędzonych na brytyjskim uniwersytecie. Jej przeszłość owiana jest tajemnicą, a jedyne co wiemy to fakt, że posiada córkę i że przeszłość jej nie oszczędzała. Więcej szczegółów zdradzić nie możemy – dowiecie się o nich sięgając po publikacje królowej polskiego kryminału.

Liza Marklund

Szwedzka dziennikarka stworzyła serię o Annice Bengtzon, pracującej w jednym ze szwedzkich tabloidów. Annika uwikłana jest w skomplikowane małżeństwo naznaczone trudnymi relacjami międzyludzkimi. Dziennikarka nie boi się trudnych wyborów, wciąż podejmując się kontrowersyjnych i niebezpiecznych tematów. W tle rozgrywa się jej osobisty dramat – napięte relacje z małżonkiem, czy wyzwania związane z opieką nad dziećmi sprawiają, że praca staje się dla niej ucieczką. Annika to kobieta, z którą wiele kobiet utożsamia się bez problemu. Jest to bohaterka, która stara się pogodzić wymagającą karierę z obowiązkami matki i żony.

Camilla Läckberg

Szwecja jest prawdziwą ojczyzną kryminału, nic więc dziwnego, że kolejna autorka także pochodzi ze Skandynawii. Camilla Läckberg stworzyła sagę o Erice, pisarce która bez przerwy stara się wciskać nos w nie swoje sprawy. Erika wspiera swojego męża, który pracuje w policji, niejednokrotnie wskazując mu rozwiązanie kryminalnych zagadek. Pomiędzy pisaniem, a pracą nieformalnej konsultantki, pisarka musi zmierzyć się z wyzwaniami jakie napotyka wkraczając na drogę macierzyństwa.

Paula Hawkins

Brytyjka urodzona w Zimbabwe i wychowana przez ojca dziennikarza i ekonomistę, jest znana głównie ze swojej bestsellerowej powieści Dziewczyna z pociągu. Pozycja ta jest idealnym przykładem nurtu chick noir. Ba, jest to książka niemalże obowiązkowa. Rachel poznajemy w momencie, w którym jej życie zmierza w dół po równi pochyłej. Ma problemy z alkoholem, codziennie wsiada do pociągu zmierzając do pracy, której tak naprawdę… nie ma. Spędzając w pociągu całe godziny obserwuje życie mieszkańców lokalnej społeczności. Pewnego dnia dowiaduje się o zbrodni, ale jej przeszłość sprawia, że nikt nie chce jej w to uwierzyć. Rachel odbywa osobistą podróż w celu odkrycia prawdy i rozwiązania nie tylko cudzych, ale także własnych problemów.

Stieg Larsson

Larsson jest autorem trylogii Millenium, w której dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist wspierany jest przez hakerkę Lisabeth Salander. Salander to kobieta nietuznikowa, kontrowersyjna, działająca nieszablonowo. Napędza ją pragnienie zemsty, a system nauczył ją tylko tego, że w życiu może liczyć wyłącznie na siebie.

Jak widać, powieści z nurtu chick noir to idealne pozycje, nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Wyraziste kobiece postacie, które starają się sprostać problemom zawodowym i rodzinnym, nierozwiązane zagadki kryminalne i niepodrabialny klimat to elementy, które razem tworzą mieszankę wybuchową. Mieszankę, która potrafi wciągnąć i wbić czytelnika w fotel na wiele długich godzin.


MPI