Fenomen Mroza – czyli o jednym z najbardziej płodnych polskich pisarzy

0
1025
Remigiusz Mróz
Od kilku lat można zaobserwować pewną prawidłowość. Każda kolejna książka autorstwa Remigiusza Mroza jeszcze przed premierą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kupowanych książek w Empiku | fot.: By Cezary Piwowarski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88724523

Remigiusz Mróz w styczniu 2021 roku skończył 34 lata, a na swoim końce ma już 44 wydane powieść, jeden poradnik na temat pisania oraz kilka opowiadań. Do tych danych nie należy się jednak przywiązywać, ponieważ w każdej chwili można spodziewać się zapowiedzi nowego tytułu. Zwłaszcza że marzec to już od lat miesiąc Chyłki.

Remigiusz Mróz liderem rankingów

Od kilku lat można zaobserwować pewną prawidłowość. Każda kolejna książka autorstwa Remigiusza Mroza jeszcze przed premierą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kupowanych książek w Empiku. W 2017 roku zadebiutował także w rankingu najczęściej czytanych przez Polaków pisarzy, jaki jest publikowany co roku przez Bibliotekę Narodową wraz z raportem na temat czytelnictwa. Mróz po raz pierwszy pojawił się na trzecim miejscu i od tamtej pory nie spadł z podium. W 2019 roku zajął nawet pierwsze miejsce, wyprzedzając laureatkę nagrody Nobla, Olgę Tokarczuk oraz Stephena Kinga i Henryka Sienkiewicza. Popularność autora oraz ilości sprzedawanych przez niego książek wciąż zaskakują, jeśli weźmie się pod uwagę, że jedynie 39% Polaków w 2019 roku zadeklarowało przeczytanie choćby jednej książki. A tymczasem według szacunków tygodnika „Wprost” Remigiusz Mróz w 2020 roku mógł zarobić nawet 5 milionów złotych. Dlaczego więc to akurat pisarz z Opola, doktor nauk prawnych jest ulubionym autorem Polaków?

Skąd się bierze fenomen Remigiusza Mroza?

Niezwykła popularność Remigiusza Mroza najprawdopodobniej wynika przede wszystkim z dwóch cech jego twórczości. Niezwykle szerokiego spektrum gatunków oraz wciągającej i niezobowiązującej fabuły. Niezależnie od upodobań literackich każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Przyjęło się, że Mróz specjalizuje się w kryminałach i w większości jego książek osią fabuły jest morderstwo. Ale również wśród powieści, które mogą zostać w ten sposób scharakteryzowane, można wydzielić kilka grup – kryminał prawniczy, thriller, political-fiction, kryminał w stylu retro lub dotykający ważnych społecznie spraw. Ponadto wśród wydanych do tej pory powieści Remigiusza Mroza można trafić na powieści wojenne osadzone w czasie II wojny światowej, horror, a nawet scince fiction. Jeżeli tylko sięgniemy po najbardziej odpowiadający naszym gustom gatunek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dołączymy do grona fanów pisarza. Mróz posługuje się językiem pozwalającym na niezwykle płynne czytanie, a fabuła jest skonstruowana tak, by jak najszybciej wciągnąć czytelnika i zaangażować w problemy bohaterów. Pozwala na oderwanie się od codziennych trosk i całkowite skupienie uwagi na historii. Nawet powieści wojenne zostały skonstruowane jak tytuły sensacyjne. Choć poruszają poważne tematy i nie razpojawiają się w nich brutalne sceny, czytelnik nawet przez chwilę nie czuje się przytłoczony ich tematyką. Wyraziste charaktery postaci, szybka fabuła, zaskakujące zwroty akcji to wszystko to, co przyciąga kolejnych czytelników i zatrzymuje na dłużej, zwłaszcza jeżeli zaangażujemy się w historię bohaterów cykli, a nie pojedynczych powieści. Bez wątpienia najpopularniejsza Joanna Chyłka doczekała się już 12 tomów i nic nie wskazuje na to, by wkrótce seria kryminałów prawniczych miała dotrzeć do końca.

Remigiusz Mróz to zdecydowanie najpłodniejszy obecnie pisarz w kraju. W 2020 roku na rynku pojawiło się aż 6 sześć tytułów jego autorstwa. Jego fanów można liczyć w setkach tysięcy. Profil autora na Facebooku aktualnie jest obserwowany przez ponad 111 tysięcy osób. I choć bez problemu można trafić na głosy przeciwników pisarza, a może właśnie dlatego, warto osobiście sprawdzić, co stoi za niezwykłą popularnością Remigiusza Mroza. Nie można określić, jak długo jeszcze będzie panowała „moda” na jego powieści, ale bez wątpienia na długo pozostanie fenomenem na polskim rynku wydawniczym.

GDA