Najciekawsze książki biograficzne, które warto przeczytać w wakacje

0
6886
ciekawe biografie
Jeśli przeoczyliście te pozycje, koniecznie warto nadrobić zaległości w wakacje | fot.: Fotolia

Biografie, autobiografie, dzienniki, wywiady bądź wspomnienia to niezawodny sposób na wniknięcie do czyjegoś życia. Czytelnik ma szansę nie tylko zobaczyć cudzą codzienność, ale przede wszystkim ujrzeć jak rodziła się legenda, jak najwięksi myśliciele, politycy, pisarze, malarze, wreszcie – osoby publiczne funkcjonowali w swoim świecie. O czym myśleli? Jakie były motywacje ich czynów? Jak kochali i jak nienawidzili? Jeśli przeoczyliście te pozycje, koniecznie warto nadrobić zaległości w wakacje.

Virginia Vallejo: Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Ta wydana w ubiegłym roku historia niezwykłego związku kolumbijskiej prezenterki telewizyjnej i największego bossa narkotykowego wszech czasów, powraca za sprawą filmu pod tym samym tytułem, który oglądać można właśnie w kinach. Swoją drogą obraz kinowy to produkcja warta polecenia nie tylko ze względu na niesłychaną historię, jaką opowiada, ale przede wszystkim z powodu fantastycznych kreacji aktorskiego małżeństwa: Penelope Cruz i Javiera Bardema w rolach kochanków.

Virginia Vallejo – piekielnie inteligentna, przepiękna, sławna i pożądana przez mężczyzn, zakochuje się w człowieku, który fascynuje swoją osobowością, siłą charakteru, hojnością (nie oszukujmy się – Pablo dysponował swego czasu miliardami dolarów, co zapewne miało swój udział w wyborze Virginii) i bezwzględnością w realizacji raz obranych celów. Z czasem okazuje się, że Escobar ma na rękach więcej krwi, niż głoszą plotki, a handel narkotykami to świat przerażający i brutalny. Związek pary zmienia się i ewoluuje, aż do nienawiści i walki o życie. W tle zobaczymy Kolumbię, kulisy walki o władzę, zbrodnie dokonywane po wszystkich stronach barykad, ale i kilka ciekawych spostrzeżeń o roli kobiety w świecie macho.

O ekranizacji książki przeczytać można:

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – czyli miłość, która nie mogła się udać

Virginia Vallejo jest dawną supergwiazdą telewizji kolumbijskiej, która zdecydowała się o kulisach związku z największym narkobossem XX wieku | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Magdalena Grzebałkowska: Beksińscy. Portret podwójny

Biografia Zdzisława oraz Tomasza Beksińskich: wielkiego malarza i jego syna, autora kongenialnych przekładów, prezentera radiowego. To historia o samotności, toksycznych związkach, fascynacji śmiercią, ale też o nieudolnej miłości ojca i syna. Łączyła ich pasja do kultury wysokiej, muzyki, technologii, ale przede wszystkim malarstwa, w którym się zatracali. Grzebałkowska nie plotkuje, nie powtarza makabrycznych historii, jest wyważona, ale ani przez chwilę nie jest nudna. Warto nadmienić, że w książce świetnie ukazała także panoramę życia artystycznego PRL, zwłaszcza ciekawe są anegdoty prezentujące sprzedaży obrazów, rodzącego się rynku dzieł sztuki, marszandów. I choć – jak wiemy – ta historia kończy się wyjątkowo tragicznie, to opasła opowieść o perypetiach rodziny Beksińskich jest fenomenalną prozą.

Magdalena Niedźwiedzka: Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości

W przypadku biografii Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Magdaleny Niedźwiedzkiej mamy do czynienia z noblistką „prywatnie”. Daje to efekt tchnięcia życia w posągową postać. Maria Skłodowska-Curie pochodziła z rodziny szlacheckiej, ale sama nie zaliczała się do arystokracji. Jej ambicje pchnęły ją do realizacji celów wręcz niesłychanych. Ze szkoły pamiętamy, że z wykształcenia była fizykiem oraz chemikiem, była jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla, a dodatkowo zajmowała się pierwszymi badaniami dotyczącymi radiochemii. Odkryła również polon i rad, a także opracowała teorię promieniotwórczości. Oczywiście to tylko część jej osiągnięć, za które spoczęła w paryskim Panteonie. Akcja powieści obejmuje lata 1911-1913, ale występują również liczne retrospekcje. Na pierwszy plan wysuwa się wątek obyczajowy, romans, relacje z mężem, córkami, ale także z wielkimi umysłami epoki: Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. w tle la belle epoque i czar świata, który bezpowrotnie przeminął.

Simon Sebag Montefiore: Młody Stalin

Zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać postaci, której dotyczy biografia Simona Sebaga Montefiore. Historia opowiada przede wszystkim o dzieciństwie oraz młodości Józefa Stalina, które są dosyć zaskakujące dla czytelnika nieznającego tych realiów. Kaukaska rzeczywistość, w której wychował się przyszły dyktator, niejako przygotowała go do pełnienia tej roli. Jest to przede wszystkim opowieść o narodzinach człowieka, który w przyszłości będzie odpowiadał za ogromne, krwawe i nieludzkie zbrodnie oraz tragedie.  Już samo gromadzenie faktów wymagało od autora prześledzenia mnóstwa materiałów zgromadzonych w archiwach na całym niemal świecie: Moskwie, Tbilisi i Batumi, a także w Sankt Petersburgu, Baku, Wołogdzie, na Syberii, w Berlinie, Sztokholmie, Londynie, Paryżu, Tampere, Helsinkach, Krakowie, Wiedniu i Stanford w Kaliforni. Biografia zdobyła wiele prestiżowych nagród:  LA Times Biography Prize i Costa Biography oraz Le Grand Prix de Biographie Prizes.


DOP/WKE