Najciekawsze letnie i jesienne książkowe premiery tego roku

0
505
hipster czytający książkę
Gorące książkowe premiery które już niebawem pojawią się na półkach księgarń | fot.: stock.adobe.com

Lato i jesień sprzyjają wypoczynkowi i wyjazdom. Dlatego podczas relaksu czy podróży przydaje się dobra lektura, która umila czas. To powód, dla którego warto zapoznać się z gorącymi książkowymi premierami, które już niebawem pojawią się na półkach księgarń.

Książkowe premiery – jakie tytuły pojawią się latem?

Pasjonatów historii i wydarzeń związanych z II wojną światową zainteresuje z pewnością „Misja Greyhound” C.S. Forestera. Taki sam tytuł nosi film, który niedawno trafił na ekrany z Tomem Hanksem w roli głównej. Książka powinna już stać na sklepowych regałach tak samo, jak powieść „Galapagos” Kurta Vonneguta (po raz pierwszy wydana w 1985 r.) – pisarz krytykuje w niej cywilizację, czyniąc to na swój oryginalny sposób. Czytelnicy lubujący się w literaturze grozy mogą sięgnąć po „Dzieci zapomniane przez Boga”. Najnowsza pozycja w dorobku Grahama Mastertona dostarczy mocnych wrażeń i przeniesie do świata horroru. Bezsenne noce gwarantowane!

Nie mniej przerażające wydarzenia, lecz dla odmiany prawdziwe prezentuje „Doktor Śmierć”. Stephen Kinzer opisuje w niej historię chemika, który wydawał się całkiem zrównoważony. Jego metamorfoza nastąpiła po powierzeniu mu przez CIA tajnego projektu mającego na celu uzyskanie kontroli nad ludzkim umysłem. Sidney Gottlieb stosował brutalne metody i testy, do których bez skrupułów wykorzystywał jeńców, kolegów z pracy czy upośledzone dzieci.

Z mrocznych dziejów CIA warto przenieść się w bardziej normalne rejony nauki i jej wykorzystania. „Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa” to wgląd w osobowość, wynalazki i eksperymenty jednego z największych umysłów wszech czasów. Tego trudnego zadania podjął się W. Bernard Carlson. Latem znajdą też coś dla siebie miłośnicy fantasy. „Kronika. World of Warcraft. Tom 2” to wyprawa do Draenoru, ojczyzny orków, jak i do innych miejsc w świecie Azeroth. Do rzeczywistości i autentycznych historycznych wydarzeń zabiera czytelników Marian Duryasz w „Moje podniebne boje”. W tym roku przypada 80. rocznica bitwy powietrznej o Anglię. Ppłk Marian Duryasz to uczestnik tych walk oraz wielu innych podczas II wojny światowej. Jego wspomnienia z tamtych czasów odsłaniają wiele faktów i są wspaniałą pamiątką bohaterstwa naszych lotników.

Co czeka na czytelnika późnym latem i jesienią?

Początek września to kolejna dawka interesujących pozycji. „Keanu Reeves. W roli głównej” to prezent od Larissy Zageris i Kitty Curran dla wielbicieli talentu aktora. Autorki opisują przebieg kariery Reeves’a od początku do czasów obecnych w często zabawny i nieszablonowy sposób. We wrześniu ukaże się też „Królestwo” Jo Nesbo. Pisarz zadbał o to, żeby i tym razem dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Po kilku latach powraca Ken Follett z „Niech stanie się światłość”. Powieść poprzedza wydarzenia opisane w „Filarach Ziemi” i wraz z nią należy do serii „Kingsbridge”. Jesienne wieczory można spędzić też w klimacie grozy. Joe Hill, syn sławnego Stephena Kinga, odziedziczył po ojcu smykałkę do pisania historii nasączonych grozą. „Gaz do dechy” to zbiór jego opowiadań – w tym dwóch napisanych razem z ojcem. Już sam ten fakt stanowi dobrą rekomendację.

Lato i jesień to nie tylko gorące okresy ze względu na pogodę i słońce. Podkręcą ją też rewelacyjne premiery książkowe, po które warto sięgnąć. Jest ich tyle, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

DKA