Nie czekaj na serial, już dziś sięgnij po oryginał

1
1009
„Nielegalni” to najnowsza produkcja CANAL+ i adaptacja szpiegowskiej powieści Vincenta V. Severskiego, mocno osadzona we współczesnych realiach polskich służb specjalnych | fot.: Fotolia

W 2017 roku 5 na 9 nominowanych do Oscara filmów było adaptacjami książki. Być może dlatego CANAL+ podjął decyzję, by kolejny autorski serial oprzeć na bijącej rekordy popularności powieści Vincenta V. Severskiego p.t. „Nielegalni”. Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli zapoznać się z kultową, szpiegowską serią polskiego pisarza, jest to zatem dobra okazja, by nadrobić czytelnicze zaległości i wyrobić sobie własne wyobrażenie postaci z powieści. A jest ku temu okazja, bo korzystając z promocji Play, audiobook „Nielegalni” można pobrać z Audioteka.pl za darmo lub w promocyjnej cenie.

„Nielegalni” to najnowsza produkcja CANAL+ i adaptacja szpiegowskiej powieści Vincenta V. Severskiego, mocno osadzona we współczesnych realiach polskich służb specjalnych. Osobiste porachunki, zadawnione rany i polityczne ambicje splatają się w niej w pełną napięcia akcją, która rozgrywa się w Warszawie, Stambule, Sztokholmie oraz w Mińsku.  W rolę głównego bohatera Konrada Wolskiego wcieli się Grzegorz Damięcki, a na ekranie towarzyszyć mu będzie plejada gwiazd polskiego kina m.in. Andrzej Seweryn, Sylwia Juszczak, Filip Pławiak, Agnieszka Grochowska, Adam Woronowicz czy Tomasz Schuchardt.

Zanim jednak filmowa wersja powieści zagości na ekranach, warto sięgnąć po oryginał – chociażby po to, by wyrobić sobie własną opinię na temat twórczości autora, który w ostatnim czasie podbił polski rynek czytelniczy. A jest to postać równie niezwykła i barwna, jak bohaterowie jego książek. Severski urodził się bowiem w Polsce, ale, jako oficer wywiadu, realizował zadania w wielu krajach świata. Uczestniczył w ok. 140 przedsięwzięciach operacyjnych, w prawie 50 państwach. Wielokrotnie był też odznaczany nie tylko w Polsce, ale także Izraelu czy Wielkiej Brytanii. Przez Baracka Obamę został wyróżniony wojskowym orderem Legion of Merit. Zna biegle angielski, rosyjski i szwedzki, co pozwoliło mu skutecznie skrywać swoją tożsamość – podobnie, jak czynią to „Nielegalni” z jego powieści.

Książki i filmy niekoniecznie muszą ze sobą konkurować. „Moje ulubione ekranizacje szpiegowskiej prozy to John LeCarre we wszystkich wersjach, ale najbardziej cenię sobie film „Krawiec z Panamy” i filmy z Alecem Guinessem w roli Smiley’a. – wyznaje sam Severski – „Jestem gorącym zwolennikiem ekranizacji książek. Trudno sobie bowiem wyobrazić nasze życie bez sienkiewiczowskiej trylogii. I to zarówno tej na papierze, jak i tej na ekranie.”

To dlatego właśnie Severski z entuzjazmem podszedł do ekranizacji własnego dzieła – „Trwają właśnie prace nad ekranizacją pierwszego tomu mojej tetralogii 4N. Znam scenariusz i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest świetny. Chwilami nawet jestem zazdrosny, bo serialowa fabuła jest lepsza, niż w moich powieściach. Z pewnością czytelnicy 4N nie raz będą zaskoczeni zwrotami akcji. Zachwycony jestem również obsadą. Nie mógł autora powieści spotkać większy zaszczyt, niż możliwość zobaczenia najlepszych polskich aktorów, w stworzonych przez siebie postaciach.”

Warto zauważyć, że tworzenie filmowych adaptacji to naprawdę dobry sposób na kinowy hit, a przy okazji złowienie paru nagród. W tym roku aż 5 na 9 nominowanych do Oskara filmów stanowiły ekranizacje powieści (Arrival, Hidden Figures, Moonlight, The Fences). Podążając za tym trendem, brytyjski Independent na początku tego roku stworzył nawet dla swoich czytelników spis książek, które należy przeczytać zanim ukażą się ich filmowe wersje*.

Nielegalni

Wszystko zatem wskazuje na to, że warto sięgnąć po oryginalną wersję „Nielegalnych” już teraz. Zwłaszcza, że korzystając z opcji „Audiobooki w Play”, możesz odsłuchać tego Audiobooka w doskonałej interpretacji Krzysztofa Gosztyły i to na bardzo dobrych warunkach. Korzystając po raz pierwszy z usługi „Audiobooki w Play” w serwisie Audioteka.pl, możemy odsłuchać pierwszego audiobooka całkowicie za darmo, a w przypadku, gdy korzystamy już z usługi, możemy pobrać dany tytuł w ramach subskrypcji za 19,99 zł/m-c.

Usługę można aktywować wysyłając SMS o treści START na numer 655 lub też na stronie 24.play.pl w zakładce Usługi – Usługi dodatkowe. Można także z niej skorzystać na stronie http://wap.play.pl/go/audiobookiwplay, lub aktywować ją poprzez aplikację mobilną na Androida wybierając dowolny audiobook i wskazując, jako formę płatności, usługę Audiobooki w Play. W razie wątpliwości warto skontaktować się z konsultantem lub sprzedawcą Play.


Materiał partnera zewnętrznego