„Jeszcze dzień życia” – premiera polskiej wersji językowej

0
1330
„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Prezentujemy zwiastun polskiej wersji językowej filmu „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Pierwsze seanse, podczas których publiczność ma okazję usłyszeć Marcina Dorocińskiego, Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasz Borkowskiego, odbywają się w ramach 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niezwykła ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada.

Premiera polskiej wersji językowej ma miejsce podczas największego święta polskiego kina – festiwalu w Gdyni. „Jeszcze dzień życia” znalazł się w Konkursie Inne Spojrzenie, gdzie będzie walczył o Złotego Pazura.

 

Marcin Dorociński, który użyczył głosu głównemu bohaterowi filmu, tak mówił o udziale w filmie „Jeszcze dzień życia”: „Ryszard Kapuściński jest jednym z najważniejszych pisarzy w moim życiu. Zatem bez wahania podjąłem decyzję o udziale w filmie – i ze względu na osobę autora, jak również ze względu na treść książki, jakże aktualnej w dzisiejszych czasach. To wyjątkowy projekt i jestem dumny, że mogłem dołożyć małą cegiełkę”.

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

„Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się polska festiwalowa premiera filmu. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian (21-29.09) „Jeszcze dzień życia”  będzie walczył o Nagrodę Publiczności. Będzie to jednocześnie hiszpańska premiera filmu. Znalazł się również w programie festiwalu w Haifie (22.09-1.10), FilmFest Hamburg (27.09-6.10) oraz Anim’est (28.09-7.10) w Bukareszcie jako film otwarcia.

17 października o godz. 19 zapraszamy do Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie na spotkanie pod tytułem „Zawód: reporter”. Wydarzenie jest związane z premierą filmów „Jeszcze dzień życia” oraz „53 wojny”, inspirowanego książką Grażyny Jagielskiej, „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, czyli autobiograficznej opowieści o związku ze słynnym reporterem, Wojciechem Jagielskim. Gośćmi specjalnymi spotkania będą m.in. Damian Nenow i Marcin Dorociński. Wstęp jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji pod linkiem: https://bilety.cojestgrane24.pl/centrum_premier_zawod_reporter#/lp

Do kin w całej Polsce „Jeszcze dzień życia” trafi 2 listopada.


Materiał partnera zewnętrznego