Opowieść o stolicy agrestu i polskiej małomiasteczkowości: Malcolm XD, Emigracja

0
1844
Malcolm XD, Emigracja
Całość ma charakter tak zwanych past, czyli krótkich opowiadań tworzonych w celach humorystycznych, które pojawiały się od kilku lat w Internecie publikowane przez autora o nicku Malcolm XD | fot.: stock.adobe.com

„Emigracja” twórcy piszącego pod pseudonimem Malcolm XD  to zbiór fabularyzowanych opowieści, historii z życia młodego chłopaka, pochodzącego z niewielkiej miejscowości w Polsce.

Malcolm XD, Emigracja

Już od pierwszych stron książki „Emigracja” możemy śledzić historię pewnego kamienia pomnikowego, który pod osłoną nocy jest kradziony z jednego miasteczka i umieszczany w drugim, jako element, który ma przyciągnąć turystów. Malcolm XD w sposób humorystyczny, prześmiewczy opisuje polską małomiasteczkowość, przywiązywanie ogromnej wagi do każdego pomnika. Nawet jeśli symbolika jego jest znikoma, to zawsze można historię dopisać. Co więcej opisuje miejscowość, która nigdy z niczego nie słynęła, aż pewnego razu ktoś wpadł na pomysł, że w miasteczku jest całkiem sporo krzewów agrestowych. I w ten właśnie sposób miasteczko, którego nazwy nie poznajemy staje się europejską stolicą agrestu. Jednak opowieść o agreście to dopiero początek tej historii.

Malcolm XD na emigracji, czyli opowieść o ludziach, którzy wyjechali za granicę

Młody chłopak zaraz po maturze postanawia wraz z kolegą wyruszyć na wyspy do Wielkiej Brytanii, aby zarobić trochę pieniędzy na studia. Jak wymyślił, tak też zrobił. Jednak już podczas samej podróży autokarem okazuje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem, a jego doświadczenia podróżnicze zdecydowanie się poszerzą. Spotyka po drodze wielu polskich kierowców ciężarówek, z którymi przeżywa kilka przygód, a ci otwierają przed nim świat smutnego kierowcy. Tak więc trochę autokarem, trochę jako autostopowicz dociera w końcu do wymarzonej Anglii. Od teraz wszystko powinno pójść już gładko. Nic bardziej mylnego. To właśnie tam spotyka Polaków, którzy żyją na emigracji. Poznaje ich problemy związane z pracą, mieszkalnictwem, próbą wpasowania się w nieco bardziej multikulturowe środowisko. Spotyka ludzi, którzy opowiadają mu historie swojego życia. Historie, które niejednokrotnie są bardzo gorzkie. Bo życie na emigracji wielu nie rozpieszcza, a oni nadal tkwią w zawieszeniu. Wyjechali za granicę, żeby się dorobić. Życie okazało się być nad wyraz drogie, a więc to co zarobią wydają na bieżące potrzeby. Do Polski nie wracają, czekając aż los się do nich uśmiechnie. Wspominają tylko z nostalgią jak było wspaniale w ojczyźnie w myśl zasady wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

Czytelnik, chociaż ma świadomość tego, że opowiadane historie często są kumulacją wielu życiorysów w jednej postaci, to i tak ma poczucie, że jest w nich wiele prawdy. Zwłaszcza ten czytelnik, który odważył się wyjechać kiedyś za granicę, choćby na wakacje do pracy. Całość ma charakter tak zwanych past, czyli krótkich opowiadań tworzonych w celach humorystycznych, które pojawiały się od kilku lat w Internecie publikowane przez autora o nicku Malcolm XD. W końcu w 2019 roku wydawnictwo WAB postanowiło wydać tę pozycję, a książka od kiedy ukazała się na rynku, cieszy się niemalejącą popularnością. Czytelnicy, którzy sięgnęli po nią, płaczą ze śmiechu.


NBL