Pacjentka – trzymający w napięciu thriller psychologiczny

0
1299
szpital korytarz w rozmazanym kadrze
Pacjentka to lektura dla każdego, kto lubi książki zaskakujące, pełnie dziwnych zdarzeń, niepewności | fot.: stock.adobe.com

Rok 2019 obfitował w wiele ciekawych nowości wydawniczych. Jedną z nich jest Pacjentka, thriller psychologiczny autorstwa  Alexa Michaelidesa.

O autorze

Pacjentka  to debiut pisarski Alexa Michaelidesa. Alex Michaelides urodził się na Cyprze. Studiował literaturę angielską i psychoterapię na Uniwersytecie Cambridge, a także scenopisarstwo w American Film Institute w Los Angeles. Michaelides to pisał swoją pierwszą powieść o oparciu o własne doświadczenia. Przez pewien czasu był opiekunem na oddziale psychiatrycznym dla młodzieży. Dzięki tym doświadczeniom dobrze poznał ludzką psychikę, którą opisał w swojej książce.

Thriller psychologiczny i studium psychologiczne w jednym

Książka opowiada o psychoterapii znanej malarki i fotografki mody Alicii  Berenson, która  została oskarżona o brutalne  zamordowanie swojego męża. Gabriel został  zabity  przez pięć strzałów w głowę. Czy tak było naprawdę? Co się wydarzyło, że  zakochana kobieta dokonała takiego czynu? Po dokonaniu morderstwa kobieta przestała mówić. Psychoterapia ma pomoc jej wyjaśnić co zdarzyło tej feralnej nocy, bo nikt poza nią samą tego nie wie. Ostatecznie Alicia trafiła do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego w Grove. Psychoterapii podejmuje się młody psychoterapeuta  Theo Faber który własnie z powodu Alicii  rozpoczął prace w szpitalu. Zafascynowany postacią Alicii i jej historią Theo robi wszystko, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła. Chce także rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela, męża kobiety. Czy plan Theo się powiedzie i Alicia wyjawi prawdę? Czy Theo ma jakiś powód, żeby rozszyfrować sprawę morderstwa? Zakończenie książki jest mocno zaskakujące, zupełnie niespodziewane.

Pacjentka – jak się czyta?

Książkę czyta się jednym tchem, wpływa na to świetnie skonstruowana fabuła i ciągle rosnące napięcie To genialny thriller psychologiczny od którego ciężko się oderwać, napięcie towarzyszy od pierwszej do ostatniej strony. Każda z opisanych w książce postaci jest ciekawie wykreowana, tajemnicza, pełna sprzeczności. Całą powieść czyta się szybko i łatwo, nie można się od niej oderwać.

Pacjentka – fabuła

Chwilami  opowieść oparta na dialogach, opisach życia bohatera, jego trudnego, pełnego bólu dzieciństwa. W niektórych momentach książka nie jest przyjemna do czytania, bywa, że wywołuje strach i niepewność, co za chwilę się wydarzy. Nie wiadomo jak w danym momencie zachowa się Alicia, po której zachowaniu chwilami nie wiadomo, czego się spodziewać i o którym zupełnie nie wiadomo, co myśleć. Od początku zaciekawienie wzbudza Theo i jego nadmierne zainteresowanie pacjentką. Czy coś ich łączy? Alex Michaelides w ciekawy sposób pokazuje cienką granicę jaka oddziela tzw. normalność od choroby  psychicznej. Nie wiemy co jest  zaburzeniem, a co zwykłą innością, dziwactwem.

Pacjentka – dla kogo?

Pacjentka to lektura dla każdego, kto lubi książki zaskakujące, pełnie dziwnych zdarzeń, niepewności. Napisana jest z prawdziwym smakiem, charakterem i pasją. Na pewno spodoba się czytelnikom, którzy lubią psychologiczne rozważania. Pokazuje w  jaki sposób nasze dotychczasowe życie wpłynęło na naszą osobowości i zmiany w psychice. Na pewno warto po nią sięgnąć.

DTK