Polscy twórcy literaccy na topie – po jakie nowe tytuły warto sięgnąć?

0
1262
Polscy twórcy literaccy na topie
Którzy ze współczesnych pisarzy znajdują się na topie? Oto krótka lista w zależności od gatunku, który tworzą | zdj.: stock.adobe.com

Choć statystyki czytelnictwa w Polsce nie wyglądają zachęcająco, to wciąż wiele osób sięga po książki i oddaje się lekturze z przyjemnością. Nie pozostaje to bez znaczenia dla twórców literackich. Oprócz niewątpliwej przyjemności, jaką przynosi im pisanie, to również dla nich źródło zarobku. A im więcej sprzedanych egzemplarzy, tym większy przychód. Z kolei ilość sprzedanych egzemplarzy oraz zainteresowanie wokół autora przekłada się na jego popularność. Najczęściej ma to również odzwierciedlenie w jakości tworzonej przez niego literatury. Którzy ze współczesnych pisarzy znajdują się na topie? Oto krótka lista w zależności od gatunku, który tworzą.

Kryminalna zagadka kluczem do sukcesu?

Pierwszym przedstawicielem gatunku kryminałów, bijącym rekordu popularności, jest Remigiusz Mróz. Jego książki sprzedają się w tysiącach egzemplarzy, a autor należy do niezwykle płodnych artystów. Kunszt literacki i wciągającą tematykę docenili producenci oraz reżyserzy, którzy postawili na jedną z jego cyklicznych powieści o twardej i nieustępliwej prawniczce Joannie Chyłce. W tej roli oglądać możemy Magdalenę Cielecką. Pierwszy sezon serialu ukazał się w telewizji TVN, stacja zapowiedziała jego kontynuację. Co do samego autora, jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, którą ukończył z tytułem doktora nauk prawnych. Najnowsza książka to „Rewizja”.

Kolejnym autorem, którego książki cieszą się dużą popularnością, jest Zygmunt Miłoszewski. Oprócz kryminałów tworzy również literaturę sensacyjną. Zajmuje się także publicystyką oraz pisaniem scenariuszy filmowych. Z pochodzenia jest Warszawiakiem, a przed literacką karierą, pracował dla „Super Expressu”, w którym tworzył reportaże na temat rozpraw sądowych. Współpracował ponadto z „Newsweekiem”, gdzie początkowo był redaktorem, z czasem otrzymał własną kolumnę. Jego powieści tłumaczone są na kilkanaście języków i zyskują uznanie nie tylko wśród czytelników. Zdobywają prestiżowe nagrody literackie w kraju i zagranicą. Jego najsłynniejsze dzieło to oczywiście „Ziarno prawdy”, choć sporym wydarzeniem było również obyczajowe „Jak zawsze„.

Literatura obyczajowa nie tylko dla kobiet

Z kolei kluczowym przedstawicielem literatury obyczajowej jest uwielbiany przez kobiety Janusz Leon Wiśniewski. Jak można zauważyć na przykładzie wyżej przedstawionych twórców, najważniejsze ich dzieła zostały zekranizowane. Podobnie rzecz wygląda z Wiśniewskim. Wszyscy chyba pamiętają „Samotność w sieci” z brawurową rolą Andrzeja Chyry i Magdaleny Cieleckiej. Autor oprócz literackiego zacięcia, posiada ścisłe wykształcenie, w tym tytuł doktora habilitowanego chemii. Jego premierowe wydanie to” Udręka pożądania”.

Jedyną kobietą w tym zestawieniu jest Monika Szwaja, przywracająca literaturę kobiecą w dobrym stylu. Pełno w niej humoru, śmiesznych sytuacji, ale i powagi oraz sytuacji do przemyśleń. Tak jak ma to miejsce w normalnym życiu. Pisarka zmarła w 2015 roku. Oprócz pisania zajmowała się również dziennikarstwem, przez jakiś czas była też nauczycielka języka polskiego. Warto przypomnieć sobie jej „Klub mało używanych dziewic”.

Sądząc po popularności wyżej omówionych autorów, literatura polska ma się całkiem dobrze. Oby tak dalej, ponieważ ich książki czyta się świetnie.


ICH