Post-apo w popkulturze

0
896
post apo w popkulturze
Współcześnie twórcy post-apo pytają o inwazję tajemniczych stworów, ale coraz częściej także o normy etyczne, uwolnienie pierwotnych instynktów i walkę na przyczółkach ludzkości | fot.: Fotolia

Apokalipsa od zawsze nurtowała ludzkość – co stanie się, kiedy świat, który znamy tak po prostu się skończy? Współcześnie twórcy post-apo pytają o inwazję tajemniczych stworów, ale coraz częściej także o normy etyczne, uwolnienie pierwotnych instynktów i walkę na przyczółkach ludzkości.

The Walking Dead

Komiks Roberta Kirkmana stał się źródłem ogromnych dochodów. Sama koncepcja zombie nie jest oczywiście niczym odkrywczym. Zupełnie odmiennie prezentuje się jednak stopień przedstawienia całej historii. Kirkman szokuje, bawi się konwencjami oraz zadziwia. Na bazie komiksów powstał serial o tym samym tytule (bardzo popularny, nadal emitowany). Co więcej, Kirkman napisał również książki. ,,Narodziny Gubernatora” to dla przykładu życiorys barwnej postaci z serialu. Przedstawia czynnik psychiczny przemiany, który trafia do wielu widzów.

Kinową propozycją w świecie zombie okazało się ,,World War Z”. Film jest pełen akcji, posiada świetne ujęcia oraz zdawałoby się ciekawą historię. Całość okrasza gra aktorska Brada Pitta. Tym bardziej dziwi, że nie zyskał on oczekiwanego uznania wśród widzów. Jeżeli ktoś szuka dobrego filmu na niedzielny wieczór, śmiało może sięgnąć po ten tytuł. Miłośnicy większego realizmu, zwrotów akcji oraz przede wszystkim ,,czegoś nowego”, będą z pewnością zawiedzeni.

Uniwersum Metro

To kolejna seria, która skupia się na świecie po Apokalipsie. Moskiewskie metro stało się ostatnim przyczółkiem ludzkości. Toczy się tu walka o przetrwanie pomiędzy ostatnimi ocalałymi. Glukhovsky wnika w psychikę czytelnika. ,,Metro 2033″ posiada barwne opisy, zróżnicowanie lokalizacji oraz ciekawą, refleksyjną historię.

Książka stała się światowym hitem i skłoniła pisarza do kontynuacji (Metro 2034, 2035 oraz seria autonomicznych historii). Na bazie dzieła rosyjskiego pisarza, powstała również gra komputerowa. Wiele mówi się o filmie, jednak nikt oficjalnie go nie potwierdził. Zdaje się jednak, że materiał książkowy w przyszłości zostanie zekranizowany.

Nostalgiczne kino

,,Jestem legendą” to kolejna opowieść o zagładzie. Została dobrze przyjęta przez krytyków, a także niesie cały szereg refleksji. Osoby szukające akcji, narzekają w filmie na długie okresy ,,zastoju”. Dzieło Francisa Lawrence’a faktycznie nie należy do najbardziej dynamicznych. Przedstawia jednak Apokalipsę w bardzo klimatycznych ujęciach. Łatwo możemy zżyć się z głównym bohaterem. Chociaż w pewnym momencie akcja zwalnia, sam finał przedstawia się zaś imponująco. To z pewnością jeden z bardziej klimatycznych filmów w XXI wieku.

Polski akcent

Pomijając serie znane (Planeta Małp czy też Resident Evil), o świecie po Apokalipsie powstały również polskie dzieła. Wypada wspomnieć tutaj chociażby o ,,Seksmisji” (jedna z najlepszych polskich komedii, która de facto opowiada o zagładzie samych mężczyzn). Świeżym utworem literackim jest z kolei ,,Infekcja”. Pozycja przedstawia pierwsze chwile po wspomnianej Apokalipsie z perspektywy mieszkańców Warszawy. Stwarza to świetny klimat oraz pozwala poczuć prawdziwe emocje. Książka Andrzeja Wardziaka wielu osobom jednak nie przypadnie do gustu.

Ciekawostką jest fakt, że swego czasu za temat post-apo zabrała się także jedna z bardziej popularnych polityczek, Joanna Mucha, która zaskoczyła wydaniem książki Wszystko się stało – dość udanej zabawy konwencją, gdzie koniec świata obserwujemy z perspektywy kobiecej bohaterki koczującej na podwarszawskiej wsi.

Post-apo w kulturze to temat niezwykle rozległy. Zdaje się, że sama koncepcja zombie ma szczyty popularności za sobą. Różne perspektywy wizji końca świata pozwalają jednak na nieustanne tworzenie nowych dzieł.

Nie trafiają one do każdego, jednak stanowią niebywały smaczek dla miłośników tematu. Trzeba pamiętać również o tym, że tematyka jest ciągle ,,świeża”. Zdaje się zatem, że w najbliższych latach ujrzymy premierę kolejnych dzieł związanych z ,,zagładą ludzkości”.

SAN