Pozwól mi wrócić – historia ludzkiego umysłu

0
1051
pozwól mi wrócić recenzja
Dzięki Paris możemy poznać najmroczniejsze zakamarki psychiki ludzkiej, które ukazują z jaką łatwością można manipulować swoim umysłem, a także jak sam umysł może manipulować nami | fot.: Fotolia

To co się kryje wewnątrz umysłu potrafi zaskoczyć, zaintrygować, a nawet przerazić. Wiele wydarzeń potrafi sprawić, że nasze dotychczasowe życie się zmienia bezpowrotnie. Czasem nie mamy na to wpływu, a czasem nasza świadomość potrafi nas ochronić przed traumą, która sprawia że to co się dzieje już nie ma znaczenia.

Od pedagoga do mistrza gatunku

B.A Paris, a właściwie Bernadette MacDougall dała się poznać czytelnikom jako genialny analityk ludzkiej psychiki. Urodzona w 1958 roku pisarka, swoją młodość spędziła w Anglii następnie przeprowadziła się do Francji, gdzie początkowo pracowała jako przedstawiciel handlowy. Ponieważ posiada wykształcenie pedagogiczne postanowiła wraz z mężem otworzyć szkołę językową, rezygnując przy tym z dotychczasowego zajęcia. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się na długo przed głośnym thrillerem „Za zamkniętymi drzwiami”, który został wydany w 2016 r. Autorka napisała wcześniej kilka innych książek jednak nie udało jej się wtedy zadebiutować. Dopiero ta książka okazała się bestsellerem w swoim gatunku i B.A Paris zyskała ogromną popularność. Rok później już mogliśmy podziwiać jej kunszt przy drugiej powieści o tytule „Na skraju załamania”, która powtórzyła sukces debiutu. Ważnym aspektem jej książek jest czynnik, który wpływa bezpośrednio na psychikę, dając ogromne pole manewru dla potencjalnych zagrożeń ze strony człowieka. W ten sam sposób powstała również jej trzecia powieść „Pozwól mi wrócić”, która swoją premierę w Polsce miała w lutym tego roku.

Życie jak z bajki…czy nie?

Finn jest typowym człowiekiem sukcesu. Osiągnął stabilizację finansową, o której większość ludzi może pomarzyć. Ma pracę, która daje mu odpowiedni zastrzyk adrenaliny a przy tym zapewnia pełną satysfakcję z działania. Codziennie budzi się obok ukochanej kobiety, z którą planuje się ożenić. Sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy odzywa się do niego zaprzyjaźniony policjant z wiadomością, która sprawia, że wracają stare demony. Tony dzieli się z Finem informacją, że widziano Laylę pod jego dawnym domem. Główny bohater jest zaszokowany wiadomością, ponieważ Layla zniknęła przed dwunastu laty i do tej pory nie było żadnego śladu jej istnienia. Kim była zaginiona? Dla Fina wszystkim, zresztą nie tylko dla niego. Dla jego przyszłej żony, Ellen również, ponieważ Layla nie tylko była ukochaną ale także siostrą. Po ponad dekadzie, w ich względnie spokojnym życiu wkracza chaos, który niekorzystnie wpływa na relację młodej pary. Zaczynają się tajemnice, które podsyca nadzieja, że Layla żyje. Tu zatem pojawia się pytanie co tak naprawdę się stało wtedy i jaki wpływ na to będzie mieć teraz.

To skomplikowane

By wyjaśnić całość historii trzeba wrócić do jej początków. Finn w młodości był osobą niezwykle niestabilną emocjonalnie. Początkowo traktowany jako osoba o pokojowym nastawieniu do życia, daje się poznać jako agresywny potwór, który niszczy wszystko w zasięgu swojego wzroku, ponieważ ojciec zabronił mu wyjść z domu. Ta sytuacja sprawiła, że Finn zaczął pracować nad swoimi emocjami i wszystko miało się ku dobremu dopóki nie poznał swojej pierwszej miłości. Uczucie jakie się w nim obudziło, miało się nijak w porównaniu miłości do Layli, jednak samo w sobie było na tyle silne by obudzić w nim to co najgorsze gdy dowiaduje się, że ukochana dopuściła się zdrady. Po tym wydarzeniu Fin postanawia opuścić rodzinną Irlandię by rozpocząć nowe życie. Wtedy poznaje Laylę. Rudowłosą, chodzącą niewinność, która sprawiła że wszystko co do tej pory osiągnął, przestało mieć jakiekolwiek znaczenie.

B.A Paris niezwykle umiejętnie bawi się słowem. Podczas całej powieści czytelnik snuje domysły jakie mogą być przyczyny danych poczynań. Rozwiązanie tej historii jest niezwykle zaskakujące, ponieważ człowiek zawsze doszukuje się intryg podczas gdy prawda okazuje się zupełnie inna. Autorka fenomenalnie opisuje szereg zachowań ludzkich i przyczyn, które na nie wpływają. Sam fakt jak trauma z przeszłości może wpłynąć na naszą świadomość i postrzeganie świata jest niezwykle fascynujący. Dzięki Paris możemy poznać najmroczniejsze zakamarki psychiki ludzkiej, które ukazują z jaką łatwością można manipulować swoim umysłem, a także jak sam umysł może manipulować nami.

AZI