Sekret Heleny – Lucinda Riley

0
909
Czytanie wciągającej książki
Dbałość o detale, skupienie się na opisaniu rzeczywistości w bardzo realistyczny sposób – Lucinda Riley udowadnia swoją powieścią, że nie bez przyczyny jej książki stają się bestsellerami od razu po premierze | fot.: StockAdobe.com

„Każdy, kto przyjeżdża tu po raz pierwszy, musi się zakochać…”

Wyspa wiecznego słońca

Stara, piękna willa na wzgórzu jest dla Heleny niezwykłym miejscem. W młodości spędziła na Cyprze pamiętne lato i dom, zwany Pandorą, ma dla niej szczególne znaczenie. Teraz, jako dorosła kobieta, dwadzieścia cztery lata później, powraca na wyspę na rodzinne wakacje i aby zaopiekować się domem, który jej ojciec chrzestny pozostawił jej w spadku.

Lato, które miało okazać się zwykłymi rodzinnymi wakacjami w pięknym otoczeniu, zmienia się w zupełnie nie spodziewany dla nich sposób. Tajemnice skrywane głęboko przez Helenę, a także te, które zostawiła za sobą dawno temu, wyjdą na jaw w momencie, którego się nie spodziewa.

Piękne krajobrazy, sielankowy obrazek, a w tym wszystkim jest jeszcze Alex, nastoletni syn kobiety, który przeżywa teraz trudny okres. Nie tylko musi radzić sobie z trudami dojrzewania czyli mieszkania pod jednym dachem z synem znajomych, który szczerze go nienawidzi, ale również z pierwszym zauroczeniem i poszukiwaniem swoich korzeni. Chłopiec ma nadzieję, że podczas tego wyjazdu matka otworzy się i zdradzi mu kim jest jego biologiczny ojciec.

Niczym Afrodyta z morskiej piany…

Gaje oliwne, turkusowe morze, stare znajomości i niedopowiedzenia zbierane przez lata. Prawda musiała wypłynąć na wierzch, a odkrycia, których dokona Helena i jej rodzina w Pandorze zaskoczą ich wszystkich.

Autorka lawiruje pomiędzy postaciami i niejednokrotnie przenosi nas w przeszłość, aby dać czytelnikowi szansę na poznanie emocji i przeżyć bohaterów. Dbałość o detale, skupienie się na opisaniu rzeczywistości w bardzo realistyczny sposób – Lucinda Riley udowadnia swoją powieścią, że nie bez przyczyny jej książki stają się bestsellerami od razu po premierze.

Nie przerysowuje rzeczywistości – oddaje jej blaski i cienie. Jej bohaterowie to postacie z krwi i kości. Słabości nie są im obce, a przez to łatwiej zauważyć w nich własne odbicie. Nieoczywiste zakończenie i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że książka wychodzi poza ramy typowej powieści obyczajowej zabierając czytających w fascynującą podróż.

Oprócz prowadzenia historii Heleny, nie omija członków jej rodziny ani przyjaciół, ale tworzy z tego zgrabną całość. Co więcej, daje czytelnikom ucztę dla zmysłów prowadząc ich poprzez zwyczaje, kulturę oraz kuchnię Cypru. Odtworzenie domu, Pandory, ze wszystkimi detalami, opisy winnicy prowadzonej przez przyjaciela z dzieciństwa, greckie wieczory, gdzie nie brakuje śpiewu i tańca – można poczuć się jak na wakacjach.

Kim jest Lucinda Riley?

Pisarka o irlandzkich korzeniach aktualnie mieszkającą w Anglii. Znana z serii Siedem sióstr, z których w Polsce zostało wydane już 5 części (Siedem sióstr, Siostra burzy, Siostra cienia, Siostra perły, Siostra księżyca) oraz z następujących powieści: Dziewczyna na klifie, Tajemnice zamku, Dom orchidei, Róża północy, Sekret listu oraz Drzewo anioła. W listopadzie ukaże się kolejna książka Pokój motyli nakładem wydawnictwa Albatros.


AWI