Kanye West – wizjoner muzyki, mąż Kim, projektant

0
1394
Kanye West wizjoner
Kanye West to kontrowersyjna postać muzyki oraz świata showbiznesu. Liczne problemy z prawem, kolejne związki oraz specyficzne podejście do życia nie odbiorą jednak artyście dużego i cenionego dorobku muzycznego | fot.: Daniel Cruz Valle [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kanye West – powiedzieć, że to członek elity amerykańskiego rapu, to jak nic nie powiedzieć. Wizjoner muzyki i mody, postać kontrowersyjna i nieobliczalna. I choć zasłużył się muzycznemu światu jak mało kto, dopiero związek z Kim Kardashian sprawił, że stał się gwiazdą popkultury.

Jego pierwszym zawodowym krokiem było wyprodukowanie albumu rapera Grave’a. Pomimo małego zasięgu płyty, Kanye zaczął się prężnie rozwijać w świecie muzyki, a z czasem współpracować z coraz większymi gwiazdami. Produkował utwory dla takich osobistości jak Alicia Keys oraz Janet Jackson, z czasem jednak sam rozpoczął karierę rapera szybko wchodząc w świat showbiznesu. Swego czasu był najlepszym przyjacielem boga amerykańskiego rapu, czyli Jaya Z, jednak kontrowersyjny związek z Kim oraz otwarcie wyrażane poparcie dla Donalda Trumpa mocno osłabiły tę relację. Mówi się, że to Beyonce nie chciała mieć nic wspólnego z Kardashianką i to ona miała wpływ na zakończenie ciekawej muzycznej przyjaźni Jaya i Kanye.

Potem zaś spekulowano o chorobie psychicznej, rozwodzie i zupełnym załamaniu muzyka. Jednak po dość krótkim pobycie Westa na oddziale psychiatrycznym, wygranej walce z uzależnieniem od opioidów, wrócił do formy, choć wciąż zaskakuje swoich fanów mało fortunnymi wypowiedziami. Czarna społeczność zapewne długo mu jeszcze nie wybaczy stwierdzenia, że 400 lat niewolnictwa było de facto wyborem Afroamerykanów. O Trumpie zaś mówił: Obaj jesteśmy smoczą energią – na którą to deklarację niepokojem zareagowała nawet Kim. Niemądre wypowiedzi i płytkie skandale nie przysłonią jednak faktu, że Kanye zrobił naprawdę dużo w świecie muzyki, a teraz stara się wypłynąć także w modzie.

Kariera muzyczna

Na samym początku kariery Kanye West łączył sample wokalne z soulowych utworów z własnymi kompozycjami. Po latach współpracy z różnymi artystami, muzyk postanowił stworzyć coś dla samego siebie. Przełomem w jego karierze stał się rok 2000 kiedy to artysta związał się z wytwórnią muzyczną Roc-A-Fella-Records. 4 lata później pojawił się na rynku jego pierwszy solowy album, został on pozytywnie oceniony przez krytyków. W kolejnych latach swojej kariery Kanye wydawał albumy niemal co roku. W ciągu całej kariery muzycznej zdobył 18 nagród Grammy.

Działalność biznesowa oraz moda

Poszerzając horyzonty zasięgu Kanye w 2008 roku postanowił otworzyć sieć restauracji na terenie Chicago serwujących burgery, pierwsza z nich powstała w Orlando Park, kolejna – rok później. Kanye West w 2009 roku znalazł się na liście najbardziej stylowych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. To wyróżnienie skłoniło go do rozpoczęcia pracy nad własną linią ubrań. Pierwszym krokiem było zaprojektowanie obuwia sportowego AIR Yeezy dla Nike. Kolejnym posunięciem było zaprojektowanie butów dla domu mody Louis Vuitton, ich prezentacja odbyła się podczas Paryskiego Tygodnia Mody. Kanye rozpoczął współpracę z  Louise Goldin w celu stworzenia kolekcji ubrań dla kobiet. Kanye West stworzył również fundację pod nazwą Kanye West Foundation, rozpoczęła ona swoją działalność zorganizowanym przez założyciela koncertem charytatywnym. Jej głównym celem jest pomoc latynoskim i afoamerykańskim dzieciom, które nie mają dostępu do nauki. Sam Kanye wykonał pierwszy przelew na konto fundacji o wysokości 500 tysięcy dolarów.

Związek z Kim

Kanye West oraz Kim Kardashian poznali się w 2004 roku, jednak w tym czasie oboje znajdowali się w innych związkach. Przez kolejne lata spotykali się przypadkiem na różnych eventach modowych oraz muzycznych jak ich drogi zeszły się dopiero w 2012 roku. Po kilku miesiącach romansu świat otrzymał wiadomość o tym, że para spodziewa się dziecka. Od tamtego czasu Kanye i Kim nie rozstają się nawet na moment, a bliscy z ich otoczenia twierdzą, że są dla siebie stworzeni.

Kanye West to kontrowersyjna postać muzyki oraz świata showbiznesu. Liczne problemy z prawem, kolejne związki oraz specyficzne podejście do życia nie odbiorą jednak artyście dużego i cenionego dorobku muzycznego. Kanye West króluje na scenie muzycznej od kiedy wydał swój pierwszy album, bilety na wszystkie koncerty są wyprzedawane z rocznym wyprzedzeniem. W dzień premiery butów stworzonych przez artystę, przed sklepami ustawiały się kilometrowe kolejki fanów. No cóż, ludzie po prostu go kochają.


NHA/DOP