Kompozycje Fryderyka Chopina – najważniejsze utwory

0
28322
Fryderyk Chopin
Punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika muzyki Fryderyka Chopina są koncerty fortepianowe na żywo, które odbywają się w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem artysty w Ogrodzie Modernistycznym. | fot.: materiał partnera

Etiudy, polonezy, walce, nokturny i mazurki to stylistyka, w której najchętniej tworzył Fryderyk Chopin. Jego kompozycje, bez względu na rodzaj, to niezwykłej wartości dzieła, które są chętnie słuchane do dziś. Styl chopinowski jest bardzo charakterystyczny i łatwy w identyfikacji. Ten wielki kompozytor w wirtuozerski sposób łączył pozornie odległe pierwiastki muzyki ludowej z brzmieniami charakterystycznymi dla epoki romantyzmu.

Chopinowskie mazurki, etiudy, sonaty, marsze i polonezy

Mazurki to utwory Chopina, których jest najwięcej (niemal 60). Rondo à la Mazur op. 5 skomponował w wieku zaledwie 16 lat.

Etiuda Rewolucyjna (c-moll nr 12) i trzecia część Sonaty fortepianowej b-moll op. 35, czyli Marsz pogrzebowy (który obok Requiem Mozarta zagrano w czasie pogrzebu Chopina), to bez wątpienia najsłynniejsze utwory polskiego kompozytora. Etiuda Rewolucyjna to wielkie dzieło powstałe po upadku powstania listopadowego. Z kolei Etiuda E-Dur op. 10 nr 3 uważana jest do dziś za jeden z trudniejszych do wykonania pod względem technicznym utworów artysty. Oprócz skomponowanych w latach 1829–1831 etiud, ogromną popularnością cieszą się koncerty fortepianowe z uczestnictwem orkiestry symfonicznej, dzięki którym Chopin zdobył wielką sławę w Paryżu.

Kilkanaście polonezów w dorobku kompozytora zostało zdominowanych przez te najbardziej znane, czyli Polonez-Fantazja as-dur op. 61 oraz Polonez as-dur op. 53, zwany Heroicznym. Ten drugi to jedno z najważniejszych dzieł Chopina, wykorzystane w nim zostały niemal wszystkie dźwięki fortepianu, a jego zagranie wymaga od wykonawcy niezwykłej wirtuozerii.

Walce, preludia i pieśni solowe

Twórczość Chopina obejmuje prawie 20 walców i tyle samo pieśni solowych. Wśród tych ostatnich prym wiedzie utwór „Życzenie”.

Preludium des-dur op. 28 nr 15 (zwane „deszczowym”) oraz Walc cis-moll op. 64 nr 2 to kolejne znane i cenione utwory Fryderyka Chopina. Preludium jest kompozycją spokojną, a nawet nieco mroczną, w której wykorzystane zostało dźwiękonaśladownictwo.

Punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika muzyki Fryderyka Chopina są koncerty fortepianowe na żywo, które odbywają się w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem artysty w Ogrodzie Modernistycznym. Na recitale zapraszani są muzycy światowej sławy. Wydarzenie ma miejsce od maja do września w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00.


Artykuł partnera