Ostatnia Szansa Tego Rapu

0
1409
"Instrukcja obsługi świrów" jest idealnym przykładem truskulu, którego coraz bardziej brakuje w polskim rapie | fot.: Błażej Pszczółkowski [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Adam Ostrowski, czyli powszechnie znany jako O.S.T.R, albo Ostry jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej rap sceny. Raper urodzony w Łodzi w 1980 roku zasłynął z taki utworów jak „Mówiłaś mi”, „We krwi”, czy „Tabasko”. Swoją pierwszą legalną płytę wydał w 2001 roku pod nazwą „Masz to jak w banku”. W 2014 roku został okrzyknięty Artystą Dekady. Dziesięciokrotnie został  nominowany do nagrody „Fryderyki”. Na koncerty tego wspaniałego artysty przychodzi tysiące osób. Jego ostatni album ujrzał światło dzienne 22. lutego tego roku. 

„Instrukcja obsługi świrów”

Album pochodzi z wytwórni Adama Asfalt Records. Produkcją zajął się Killing Skills, a scretchami DJ Haem. Głównym tematem albumu jest walka o prawdziwy rap. Ostry w swoich utworach nawiązuje do tego, że obecni artyści hip-hopowi są karykaturą prawdziwego rapu. „Instrukcja obsługi świrów” znacząco odbiega od dwóch poprzednich albumów Adama. „W drodze po szczęście” składa się z lekkich kawałków, gdzie dominującym tematem jest szczęśliwe życie u boku rodziny i przyjaciół. Na najnowszej płycie mamy okazje usłyszeć cięższe utwory przypominające twórczość Adama z początku jego kariery. Płyta jest obfita w niesamowicie oryginalne metafory i porównania. Żeby zrozumieć przekaz płyty i intencje Ostrowskiego trzeba przesłucha wszystkich piosenek jedna po drugiej, od początku do końca. Album tworzy swoistą historię. „Instrukcja obsługi świrów” jest idealnym przykładem truskulu, którego coraz bardziej brakuje w polskim rapie.

Lista utworów

1. Arenga– na wstępie utworu Adam nawiązuje do swojego albumu „HollyŁódź” wydanego w 2007 roku. Adam w tym kawałku ogłasza się „zbawcą hip-hopu”. Opowiada o swojej misji, która ma na celu ratować polską rap scenę.

2. Monochrom– kawałek ma charakter dialogu prowadzonego między Ostrowskim, a polskim rapem. Rap prosi artystę o ratunek.

3. Wersy w pysk– artysta w wyraża swoją opinie odnośnie raperów młodego pokolenia oraz porównuje swoją twórczość, która niesie przekaz z twórczością współczesnych raperów, która ma na celu jedynie pozyskiwać pieniądze.

4. Eden– jeden z najbardziej kontrowersyjnych utworów na płycie. Przedstawiona w kawałku jest wizja hip-hopowego raju, gdzie sam Bóg pali z Adamem jointa.

5. Piach z pustyni– karykaturalny utwór przedstawiający współczesne czasy, gdzie obowiązuje zakaz handlu w niedziele.

6. Lifetime– kawałek opowiadający o przyjemnościach płynących z wolnego weekendu.

7. Instrukcja obsługi świrów– tytułowy utwór, w którym Adam nawiązuje do swojej stale rozwijającej się twórczości.

8. Chevy Impala– numer cieszący się największa popularnością z całego albumu. Utwór jest ukłonem w stronę wspaniałych czasów z początku XXI wieku.

9. Amaretto– parodia raperów młodego pokolenia.

10. E.K.O– w tym kawałku raper żartuje ze swoich dodatkowych kilogramów.

11. ŁDZ zmiennicy– dialog klienta z taksówkarzem, Adam krytykuje współczesną muzykę.

12. 20/20– opowieść o 20 latach grania na scenie.

13. Addicted- w tym utworze Adam pokazuje, że mimo tylu lat pracy dalej wie jak tworzyć dobry rap.

Reasumując „Instrukcja obsługi świrów” jest albumem dla fanów prawdziwego rapu. Płyta z całą pewności jest warta uwagi, a Adam po raz kolejny raz udowodnił, że mimo upływu lat dalej potrafi zatrząść światem polskiego hip-hopu.


KKO