Jakie seriale zagraniczne królowały w Polsce w latach 90?

0
1080
dziewczyna z popcornem oglądająca kultowy serial
Polacy dali się porwać fabułom, które opowiadały jakieś historie, zarówno te poważne jak i te bardziej humorystyczne | fot.: stock.adobe.com

Lata 90. to okres w którym królował grunge, boysbandy oraz girlsbandy, kolory, flanelowe koszule, jeansy i trampki. Polska w tym czasie podnosiła się po wielu latach komuny, a zniesienie cenzury spowodowało napływ światowych trendów: muzycznych, literackich i filmowych. Jakie zagraniczne seriale były na topie w tamtym czasie?

1. Beverly Hills 90210 (1990-2000)

Jest to bardzo popularny amerykański serial, który swoją premierę w naszym kraju miał dopiero 4 lata po debiucie w Stanach Zjednoczonych, czyli w 1994 roku. Była to produkcja skierowana do nastolatków, poruszająca ważne życiowe aspekty, takie jak: różnice klas społecznych, uzależnienia, rasizm czy też homoseksualizm. W główne role wcielili się Jason Priestley i Shannen Doherty, którzy zagrali Brende i Brandona Walshów, czyli bliźnięta, które wraz z grupą przyjaciół przeżywały swoje licealne, a później także policealne przygody.
Serial składa się z 10 sezonów, podczas których wyemitowano 304 odcinki (w tym 11 specjalnych). W Polsce emitowano go na pięciu różnych stacjach oraz o zmiennych porach, to jednak nie przeszkodziło produkcji w osiągnięciu sukcesu.

2. Przyjaciele (1994-2004)

Ten amerykański sitcom przywędrował do Polski pod koniec lat 90., bo w 1996 roku. Opowiadał historię sześciu przyjaciół mieszkających na Manhattanie w Nowym Jorku. Każdy z nich jest inny, wszyscy mają inne plany i zainteresowania, ale wszystkich połączyła przyjaźń od kiedy spotkali się pewnego dnia w kawiarni Central Perk. Głowni bohaterowie to: Rachel Green- pasjonatka mody, którą poznajemy w momencie, gdy uciekła sprzed ołtarza, Monica Geller- kucharka z obsesją na punkcie porządków, koleżanka Rachel ze szkoły, jej brat Ross Geller- paleontolog, w szkole średniej był zakochany w Rachel, Phoebe Buffay- masażystka, która gra na gitarze i śpiewa w Central Perk, Chandler Bing- zajmuje się analizą danych, wraz z Joeyem mieszkają na przeciwko Moniki, Joey Tribbiani- aktor, współlokator Chandlera, razem uwielbiają oglądać „Słoneczny patrol”.

3. Słoneczny patrol (1989-2001)

Nie tylko Chandler i Joey uwielbiali oglądać ten serialowy hit, pokochały go również rzesze polaków. Amerykański serial przygodowy zadebiutował na polskich ekranach w 1994 roku. Przygody głównych bohaterów, w których początkowo wcielili się m.in. David Hasselhoff i Pamela Anderson można było śledzić przez 11 sezonów, podczas których wyprodukowano i wyemitowano 243 odcinki. Akcja serialu odbywa się na kalifornijskiej plaży, fabuła przepełniona jest wakacyjnymi romansami oraz atrakcyjnymi ratownikami. W tamtych czasach każdy chciał trafić na taką plażę i dać się uratować komuś z załogi słonecznego patrolu.

 

Na podstawie wyżej wymienionych przykładów łatwo zauważyć, że w latach 90. w polskiej telewizji królowały seriale amerykańskie. Polacy dali się porwać fabułom, które opowiadały jakieś historie, zarówno te poważne jak i te bardziej humorystyczne. Po zdjęciu cenzury wszystko co zagraniczne wydawało się nowe i ciekawe dlatego m.in. te produkcje odniosły w naszym kraju niemały sukces. Ponadto przedstawiają one życie w ciekawy sposób, pomagają rozwiązać problemy i podchodzić do życia z dystansem.

KWŁ