Black Friday – jak kupować mądrze?

0
452
black friday
Do niedawna nikt nie słyszał o Czarnym Piątku, a dziś opanował branżę handlową i usługową na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Black Friday, podobnie jak Walentynki czy Halloween, przybył do nas z USA i jest niepowtarzalną okazją do zakupów w super cenach. Tegoroczny Czarny piątek przypada na 25 listopada, ale to nie jedyny dzień, w którym wyprzedaż jest aktywna. Termin Black Weekend lub Black Week oznacza, że zniżka obowiązuje przez cały weekend lub nawet tydzień. Co warto kupić w tym czasie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Czym właściwie jest Black Friday?

Do niedawna nikt nie słyszał o Czarnym Piątku, a dziś opanował branżę handlową i usługową na całym świecie. To święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, w których stało się fenomenem. Jest obchodzone w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia, podobnie jak reszta świata. W tym roku jest to 25 listopada. Zagraniczni kupujący tłumnie odwiedzali sklepy stacjonarne i internetowe, korzystając z głębokich obniżek cen. Nic w tym dziwnego – rabaty sięgają często dziesiątki procent, a w kategoriach tech wiele gadżetów i urządzeń elektronicznych można kupić za grosze. Tradycja świętowania Czarnego Piątku rozprzestrzeniła się także na inne kontynenty. Szał zakupów szybko ogarnął Europę, w tym Polskę. W naszym kraju można skorzystać również z dość atrakcyjnych rabatów, które obejmują nie tylko branżę elektroniczną, ale także inne branże – od mody i urody, przez wyposażenie wnętrz, po usługi.

Co warto kupić podczas Black Friday?

Jeśli potrzebujesz nowego laptopa lub telefonu, to najlepszy moment na jego zakup. Rabaty w tej branży mogą sięgnąć nawet 80%. Polecamy również zakup mniejszych urządzeń, takich jak słuchawki bezprzewodowe czy tablet. Warto pomyśleć także o wyposażeniu kuchni czy salonu. W sprzedaży znajdą się również telewizory i drobny sprzęt AGD. Miłośnicy gier również znajdą coś dla siebie, gdyż przecenione zostaną także rozmaite gry wideo. Miłośnikom zdrowego trybu życia polecamy smartwatche i opaski, które z pewnością przydadzą się podczas biegania lub innej aktywności fizycznej. Wyprzedaże podczas Czarnego Piątku to także świetny czas na zakupy droższych zapachów. Producenci oferują również promocje takie jak make-up. Dlatego warto kupić nieco droższą paletę cieni lub tusz do rzęs. W Black Friday warto pamiętać o karnetach, dostępie do portali (np. z ćwiczeniami) czy audiobookach.

W jaki sposób przygotować się mądrze do Black Friday?

Czarny piątek to nie lada gratka dla tych, którzy cały rok czekali na zakup droższych towarów lub usług. Warto też zarezerwować wakacje. Dla osób, które chcą wyremontować mieszkanie, naprawić zepsuty sprzęt lub samochód lub rozpocząć nową pasję, przewidziane są zniżki. Czarny piątek to nie tylko rabaty, ale także szansa na zdobycie dodatków, takich jak bezpłatna wysyłka. Czarny Piątek to idealny czas na zakup prezentów świątecznych dla całej rodziny. Większość sklepów w niemal każdej branży jest w akcji. Rabaty mogą być ogłaszane przez pracowników sklepów stacjonarnych lub poprzez informacje zamieszczane przez sklepy internetowe. Tymczasem kupuj nie tylko w swoich ulubionych miejscach, ale także w miejscach, których unikasz ze względu na ich wysokie ceny. Jeśli sklep przedłuży akcję, organizując czarny tydzień, każdy będzie miał możliwość kupienia produktu.

O czym pamiętać w Black Friday?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w Polsce Black Friday oferuje ciekawe ceny, choć nie tak niskie jak w Stanach. Niemniej warto przejrzeć sklepy z dobrami luksusowymi, w których promocje bywają największe. Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić cenę wyjściową i porównać ją w innych sklepach internetowych. Kupując w Black Friday pamiętajmy, by w szale zakupów nie podejmować decyzji impulsowych (listę rzeczy, których poszukujemy, warto ustalić chwilę przed szczytem wyprzedaży). Możemy wówczas kupić rzeczy nie tylko nieplanowane, ale i nieprzecenione. Jeszcze gorzej, gdy będą to rzeczy zwyczajnie niepotrzebne. Sprawdzajmy czy sklep internetowy jest sprawdzony, płaćmy kartą przez internet (w przypadku braku dostawy towaru możemy reklamować zakupy) i ustawmy sobie górny limit zakupów tak, aby nie wydać za dużo.

DKU