Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym?

0
1635
Do elektrośmieci możemy zaliczyć między innymi zużyte telewizory, telefony, komputery, pralki, lodówki, świetlówki, żarówki i baterie | fot.:Fotolia

Elektrośmieci są zmorą współczesnego świata. Tylko w naszym kraju powstaje aż 300 tysięcy ton elektronicznych odpadów każdego roku. Liczba ta cały czas rośnie. Bardzo często takie zużyte urządzenia elektryczne wyrzuca się do zwykłych śmietników, jednak wpływa to wyjątkowo niekorzystnie na środowisko. Nawet zwykły telefon może skazić teren metra sześciennego gleby oraz około 400 litrów wody.

W naszych czasach technologia bardzo szybko się rozwija, przez co rośnie także zapotrzebowanie na gadżety elektroniczne. Kupując nowy sprzęt zapominamy często o starym, z którym trzeba przecież coś zrobić.

Do elektrośmieci możemy zaliczyć między innymi zużyte telewizory, telefony, komputery, pralki, lodówki, świetlówki, żarówki i baterie. Posiadają one w swej budowie substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak kadm, chrom, rtęć czy ołów.

Co zrobić z niepotrzebnym sprzętem elektronicznym?

Sklep

Pierwszym sposobem na pozbycie się elektrośmieci jest oddanie ich do sklepu. Jeśli nasz stary sprzęt posiada oznaczenie przekreślonego kontenera na odpady, musimy oddać go do specjalnego punktu. Dodatkowo kupując nowy sprzęt, możemy zostawić w sklepie stary, jeśli jest tego samego rodzaju i tylko w tej samej ilości. Czyli możemy kupić nową lodówkę i jednocześnie w tym samym miejscu zostawić starą.

Punkt naprawy

Możemy także zanieść taki zużyty sprzęt elektroniczny do punktu, w którym naprawia się sprzęty RTV i AGD. W takim miejscu, części z naszego sprzętu będą jeszcze raz wykorzystane. Wykaz punktów zajmujących się zbiórką elektrośmieci znajdziemy w internecie.

Miejsca wyznaczone przez gminę

Problem z elektrośmieciami starają się także rozwiązać urzędy gminne. Istnieje specjalny program o nazwie „Moje miasto bez elektrośmieci”. W wielu miejscach w mieście stoją pojemniki na takie właśnie niepotrzebne sprzęty. Jest także możliwość nieodpłatnego odbioru większego AGD z domu. Na stronie internetowej gminy, dowiemy się, czy uczestniczy ona w tym programie.


MLU