Czy karta podarunkowa to odpowiedni prezent?

0
635
ruda kobieta z kartą podarunkową
Karta podarunkowa to ten prezent, który zawsze trafi w gust obdarowanego | fot.: materiał partnera

Kupowanie prezentów niejednej osobie spędza sen z powiek. Doskonale znasz sytuacje, gdy stoisz w sklepie przed regałami uginającymi się od towarów i nie masz pojęcia, co mogłoby uszczęśliwić osobę, którą zamierzasz obdarować. Zastanawiasz się wówczas, czy karta podarunkowa nie rozwiąże problemu. Wypada czy nie? Sprawdź!

Każdy prezent dany od serca jest tym właściwym. Ale w przypadku karty podarunkowej zawsze istnieje ryzyko, że obdarowana nią osoba pomyśli: „nie postarał się” albo „zupełnie mnie nie zna”. To argumenty, które słyszysz najczęściej od przeciwników tego typu prezentów. Czy słusznie? Rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Karta podarunkowa – tak czy nie?

Karta podarunkowa to ten prezent, który zawsze trafi w gust obdarowanego. Wybierając ją nie musisz się zastanawiać, co kupić. Jedyna Twoja bolączka to limit na karcie. Jest to więc świetne rozwiązanie, gdy nie wiesz, co mogłoby sprawić przyjemność koleżance z pracy bądź nie chcesz kupować kolejnej książki pod choinkę swojemu tacie. Ale również wtedy, gdy chcesz podarować drobiazg komuś, kto ma zupełnie inny gust niż Ty lub po prostu słabo go znasz. Wówczas wystarczy wybrać taki sklep, który będzie łatwo dostępny dla obdarowanej osoby i gotowe. Czemu więc miałabyś się zastanawiać?

Wybierając kartę podarunkową, musisz się jednak liczyć z tym, że to też może być nietrafiony prezent. Gdy nie znasz kogoś na tyle dobrze, by wiedzieć, co może go ucieszyć, problem pojawi się już na starcie. Nie kupisz przecież koledze swojego męża podarunku do sklepu z dekoracjami do domu, prawda? No właśnie. Jego uszczęśliwi karta podarunkowa do sklepu z elektroniką. Inna sytuacja, która może Cię spotkać to taka, o której pisaliśmy wyżej. Ten kolega może wyrazić swoje niezadowolenie, bo przecież „poszłaś po najmniejszej linii oporu”. Kupiłaś kartkę i już. Zero wysiłku.

Jak działa karta podarunkowa

Jednak, jeśli już się zdecydujesz na zakup karty podarunkowej, musisz wiedzieć, jak ona działa. Zazwyczaj każdy sklep, który ma takową w ofercie, ma też swój wewnętrzny regulamin. Niekiedy do takiej karty prezentowej dołącza informacje, w jaki sposób ją aktywować, jak z niej korzystać i jak dokonywać zwrotów. Jednak ogólna zasada jest zawsze taka sama.

Karta podarunkowa to elektroniczny odpowiednik popularnego niegdyś bonu towarowego. Uprawnia ona dowolną osobę do zrobienia zakupów na kwotę przypisaną do wirtualnego konta. W skrócie – jeśli zasilisz kartkę na kwotę 100 zł, obdarowana przez Ciebie osoba zapłaci nią za dowolne produkty do kwoty 100 zł. A co, jeśli jej wybór przekroczy tę kwotę? Nic trudnego. Resztę należnej kwoty można uregulować za pomocą karty płatniczej lub gotówki. A gdy zakupy nie przekroczą limitu na karcie podarunkowej, można wykorzystać ją po raz kolejny.

Karta podarunkowa a zwroty towarów

A co w sytuacji, gdy karta podarunkowa mimo wszystko okaże się nietrafionym prezentem? Musisz się upewnić w sklepie, czy będziesz mogła ją zwrócić. Zwykle karta prezentowa nie ulega zwrotowi. Nie można też wymienić środków na niej zgromadzonych na gotówkę czy użyć jej w innym sklepie. Tym bardziej, że w Polsce karty prezentowe zwykle nie są spersonalizowane. Do ich realizacji potrzebujesz jedynie PIN-u lub kodu, które znajdują się na odwrocie karty. Oznacza to, że kartą może posłużyć się dowolna osoba. Nawet jeśli ją zgubisz i skorzysta z niej ktoś inny, ciężko będzie udowodnić, że karta była Twoja własnością.

Zwrot środków na kartę podarunkową

Inna sytuacja jest, gdy chcesz zwrócić towary zakupione za pomocą karty prezentowej. Wówczas obowiązują Cię takie same prawa, jak w przypadku płatnością kartą czy gotówką. Pamiętaj jednak, że prawo do odstąpienia od umowy przysługuje Ci tylko w przypadku zakupów online. Chociaż w sklepach stacjonarnych często można spotkać się z informacją, że towar można zwrócić lub wymienić w ciągu 7, 14 czy 30 dni, to musisz wiedzieć, że jest to jedynie dobra wola sprzedawców. Dlatego zawsze upewnij się czy możesz dokonać zwrotu i w jakiej formie. Zapytaj również, na jakich zasadach rozliczycie tę transakcję – otrzymasz gotówkę czy karta prezentowa zostanie ponownie zasilona?

Teraz już wiesz, że karta podarunkowa to dobry prezent, ale tylko wtedy, gdy jest dobrze przemyślany. Pamiętaj o tym, bo zbliżające się święta Bożego Narodzenia to jedna z okazji, kiedy możesz nią obdarować bliskich.


Materiał partnera zewnętrznego