Czyszczenie broni – jak robić to prawidłowo?

0
465
czyszczenie broni
Regularne czyszczenie broni jest niezwykle ważne | fot.: stock.adobe.com

Każdy właściciel broni doskonale wie, że zawsze należy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Aby broń działała sprawie i prawidłowo musi być systematycznie czyszczona i konserwowana. Oczywiście musi być to robione w sposób właściwy. Istotny jest tu zatem dobór odpowiednich środków i preparatów czyszczących. Warto zatem wiedzieć, o czym pamiętać czyszcząc broń, aby zachować jej odpowiednią sprawność.

Konserwacja i czyszczenie broni

Regularne czyszczenie broni jest niezwykle ważne. To warunek tego, aby działała ona prawidłowo. Ważne jest zatem, aby przy jej czyszczeniu zawsze bardzo dokładnie usunąć z jej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Samo oczyszczenie broni to jednak oczywiście nie wszystko. Zapomnieć nie można również o jej konserwacji, dzięki której broń zabezpieczona będzie przed korozją. Brak właściwej konserwacji broni i jej czyszczenia oznacza może ryzyko tego, że broń przestanie działań prawidłowo. To oczywiście może stanowić duże niebezpieczeństwo dla jej użytkownika. Na rynku dostępne są różne preparaty czyszczące. Ważne jest, aby zawsze wybierać te, które cechują się wysoką jakością. Pod tym kątem bardzo istotny jest smar do broni.

Środki czyszczące i preparaty do konserwacji broni

Jak wspomniano, broń czyszczona i konserwowana powinna być zawsze preparatami wysokiej jakości. Bardzo istotny jest tu smar do broni. Musi być to preparat bardzo dobrej jakości i pochodzący od sprawdzonego producenta i sklepu. Jego jakość ma bowiem bezpośrednie przełożenie na działanie broni. Poza samym smarem do czyszczenia i konserwacji broni potrzebne będą takie elementy jak wycior, szczotka i końcówka na wycior, walce filcowe, szmatka oraz pianki i oleje do czyszczenia broni. Dobór odpowiednich preparatów to gwarancja tego, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie i właściwie usunięte.

Sposób czyszczenia broni

Kiedy smar do broni i inne środki zostaną już wybrane, przejść można do czynności czyszczenia brani. Pamiętać trzeba, że broń czyszczona powinna być id razu po jej użytkowaniu. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym usunięcie zanieczyszczeń będzie trudniejsze. Na początku do lufy wprowadzić należy niewielką ilość oleju. Ułatwi to późniejsze czyszczenie. Następnie należy przeczyścić lufę naoliwioną szczotką na wyciorze. Kolejny krok to usunięcie osadu za pomocą suchego filcu. W tym momencie broń może być czyszczona wybranymi preparatami czyszczącymi. Na koniec broń musi być bardzo dokładnie wytarta tak, aby niepozostały ślady po zastosowanych środkach czyszczących.

Materiał partnera