Jak robić dobre zdjęcia?

0
1137
zasady robienia dobrych zdjęć
Warto poznać kilka podstawowych zasad, których wdrożenie podczas robienia zdjęć nie zajmie nam wiele czasu, a pozwoli cieszyć się pięknymi fotografiami | fot.: Fotolia

W dobie fotografii cyfrowej wykonujemy coraz więcej zdjęć – nic nas to nie kosztuje, bo nie kupujemy kliszy i nie musimy wywoływać zdjęć u fotografa, jak miało to miejsce za czasów fotografii analogowej. Jednak niekiedy ta nieograniczona możliwość robienia zdjęć sprawia, że nie przykładamy się do samego momentu robienia zdjęcia. Potem przeglądając setki wykonanych fotografii każda ma według nas jakiś defekt lub niekorzystnie pokazuje miejsce czy daną osobę. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad, których wdrożenie podczas robienia zdjęć nie zajmie nam wiele czasu, a pozwoli cieszyć się pięknymi fotografiami. 

Korzystne ujęcia

Pierwszą zasadniczą radą jest robienie zdjęć z góry. Oczywiście z zachowaniem umiaru. Jeśli fotografujemy jedzenie czy inne obiekty zawsze lepiej będą prezentować się z góry, szczególnie jeśli zdjęcia robimy telefonem komórkowym (jak obecnie większość ludzi). Zasada ta świetnie pasuje również do fotografowania ludzi. Nawet jeśli najszczuplejszą osobę będziemy fotografować od dołu, dodamy jej optycznie kilogramów. Zdjęcie zrobione lekko z góry sprawi, że sylwetka będzie się prezentować lekko. A przecież każdy chce na zdjęciu wyglądać korzystnie, prawda? Dlatego też zwracajmy uwagę na to szczególnie, kiedy fotografujemy ludzi.

Myśl o oświetleniu

Jeśli mowa jest o oświetleniu to nie znaczy, że trzeba nosić ze sobą profesjonalne lampy. Zasada ta oznacza, żeby nie robić zdjęć pod słońce. Wychodzą wtedy ciemne i bardzo nieatrakcyjnie. Słońce musimy mieć zawsze za plecami. A co jeśli akurat fotografowany obiekt znajduje się w takim miejscu, że nie jest możliwe mieć słońce za plecami? Wtedy warto wrócić o innej godzinie, aby móc wykonać dobre zdjęcie. Zdjęcie robione pod słońce nigdy nie wyjdzie dobrze.

Patrz na otoczenie

Warto zwrócić uwagę, co znajduje się wokół obiektów czy osób fotografowanych. Siatki, śmieci, czy inne niepożądane obiekty są w stanie zepsuć nawet najlepsze zdjęcie. Nie ma znaczenia, że to, na czym najbardziej nam zależało, wyszło korzystnie na zdjęciu. Drugi i trzeci plan potrafi zepsuć wszystko. Dlatego warto rozejrzeć się wokół i sprawdzić czy nic nie zepsuje nam zdjęcia.

Zrezygnuj z lampy błyskowej

Ta funkcjonalność jest kompletnie nieużyteczna i nie warto jej używać. Wcale nie poprawia wyglądu zdjęcia, a wręcz przeciwnie – jest w stanie popsuć nawet najlepsze ujęcie i nie mają tu do rzeczy umiejętności fotografia. Lampy błyskowej po prostu nie używamy.

Poznaliście już proste sposoby na robienie dobrych zdjęć. Warto o nich pamiętać podczas kolejnych wakacji czy innych ważnych dla nas uroczystości. Radość z pięknych i atrakcyjnych zdjęć na pewno będzie ogromna. Takimi zbiorami zawsze miło jest się pochwalić rodzinie czy znajomym. Dlatego podczas kolejnego robienia zdjęcia zastanów się, co możesz zrobić, by fotografia ta stała się wyjątkowa.


MZA