Kiedy warto skorzystać z wizyty u psychoterapeuty?

0
917
młoda kobieta na sesji psychoterapeutycznej
Jednym z najpopularniejszych metod stosowanych w psychoterapii jest CBT, czyli terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona zazwyczaj skoncentrowana wokół zmiany sposobu myślenia i zachowania pacjenta | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas przechodzi w życiu przez lżejsze i cięższe okresy. Taka sinusoida jest czymś normalnym i zazwyczaj jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z emocjami, które nas wówczas dotyczą. Utrata pracy, wypadek, przewlekła choroba czy śmierć bliskiej osoby, a nawet – wydawałoby się banalne – codzienny stres czy niemożliwość pogodzenia ze sobą narastających obowiązków – mogą być jednak przyczynami długotrwałych dolegliwości. Kiedy trudności w życiu zaczynają nas przerastać, zazwyczaj powoli przestajemy radzić sobie z tym co nas otacza. Przeciwności nawarstwiają się do momentu, aż zaczynamy mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem w życiu codziennym. Jak sobie radzić w takich chwilach? Co warto wiedzieć o psychoterapii? Podpowiadamy!

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to przede wszystkim wykwalifikowany specjalista, który posiadł warsztat określonych technik i potrafi go prawidłowo używać. To przewodnik, którego zadaniem jest wskazanie w naszym życiu ognisk naszych problemów, a także pokierowanie terapią w taki sposób abyśmy wiedzieli, jak sobie z tymi trudnościami poradzić. Co ważne, terapeuta nie przenosi na nas swoich emocji (zazwyczaj sam ma za sobą własną terapię), a zatem potrafi na nas spojrzeć z niezbędnego dystansu, bez uprzedzeń czy stereotypów.

Psychoterapia to nie jest zwykła wizyta lekarska, kiedy lekarz wyłącznie ordynuje określony lek lub przepisuje receptę (choć i to się zdarza). Przede wszystkim, rolą psychoterapeuty jest wytłumaczenie nam zależności pomiędzy określonymi zdarzeniami i pokazanie właściwego sposobu ich interpretacji.

Rodzaje psychoterapii

Jednym z najpopularniejszych metod stosowanych w psychoterapii jest CBT, czyli terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona zazwyczaj skoncentrowana wokół zmiany sposobu myślenia i zachowania pacjenta. Jest zwykle terapią krótkoterminową, trwającą kilka do kilkunastu tygodni. Co ciekawe, istotą tej metody jest udzielanie przez terapeutę swoistych zadań domowych, które dodatkowo wspomagają proces terapeutyczny podczas codziennego funkcjonowania.

Psychoanaliza – jest zaś sposobem prowadzenia terapii koncentrującym się na przeszłości pacjenta, w której upatruje przyczyn obecnych problemów.

Psychoterapia w nurcie humanistycznym – polega na holistycznym widzeniu pacjenta i całościowym wspieraniu go w rozwoju.

Kiedy wizyta u psychoterapeuty przynosi efekt?

Tak naprawdę, na wymierne efekty terapii możemy liczyć jedynie wtedy, gdy sami w niej uczestniczymy. Poddanie się działaniu technik psychoterapeutycznych nie może być wymuszone i musi wynikać ze szczerej chęci do zmiany. Najwięcej korzyści zobaczymy wtedy, kiedy widzimy jakiś problem w swoim życiu (nawet jeśli nie potrafimy zidentyfikować jego genezy) i chcemy się z nim uporać.

Niestety tym, co często niweczy skutki terapii jest lęk przed byciem ocenianym lub krytykowanym. Idąc na wizytę do gabinetu psychoterapeuty musimy pamiętać o tym, że otworzenie swojego wnętrza i odkrycie tego, co nas boli jest niezbędne, aby specjalista mógł nam pomóc. To nie jest miejsce i czas na ukrywanie wstydliwych czy krępujących zdarzeń czy zachowań. Aby pomóc lekarzom świadczyć swoje usługi w sposób bezstronny, ustawodawca wprowadził tajemnicę lekarską, która nakazuje milczenie w stosunku do przypadków i pacjentów, z jakimi styka się specjalista. W praktyce oznacza to, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie, a tym samym pozwolić sobie na szczerą rozmowę i zgodzić się na poszukanie przyczyn niepokojących stanów.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Najczęstszymi problemami, z którymi pacjenci zgłaszają się do psychoterapeuty z prośbą o pomoc są problemy w małżeństwie, rozwód, uzależnienie (np. od alkoholu, narkotyków lub hazardu), niemożność pogodzenia się z utratą pracy, wypadek, który zabrał bliską osobę. Ponadto psychoterapia przynosi doskonałe efekty w leczeniu zaburzeń lękowych, problemów związanych z odżywianiem, wahań nastroju, przede wszystkim jednak jest szczególnie ważna w przypadku depresji. Ponadto psychoterapia pozwala na radzenie sobie ze stresem, agresją czy zaburzeniami w relacjach rodzinnych (wówczas jest możliwa terapia rodzinna).

Są jednak zaburzenia, np. w przypadku schizofrenii lub depresji, kiedy psychoterapeuta może ściśle współpracować z innym specjalistą – zazwyczaj jest to psychiatra, z którym układa plan leczenia pacjenta.

W każdym z tych przypadków, specjalista pomoże nam zidentyfikować źródło problemu oraz podpowie, w jakiej kolejności powinniśmy starać się rozwiązać pojawiające się trudności. Ponadto psychoterapia pomaga w przejęciu kontroli nad swoim życiem, harmonijnym rozwoju czy panowania nad emocjami. Co ważne, uczy także rozpoznawania emocji i sprawnego rozwiązywania codziennych problemów.

Warto mieć świadomość tego, że terapia w gabinecie to proces. Niekiedy długotrwały. Zanim psychoterapeuta wydobędzie z naszej głowy i poskłada w całość wszystko to, co jest niezbędne abyśmy dowiedzieli się nieco o sobie, może upłynąć trochę czasu. Idąc na psychoterapię nie oczekujmy zatem cudownych efektów już po pierwszym spotkaniu. Praca z drugim człowiekiem, a zwłaszcza z jego wnętrzem, to często proces mozolny i długotrwały. Warto jednak dać szansę komuś, kto potrafi spojrzeć na nas obiektywie i profesjonalnie, a tym samym pozwolić sobie pomóc.

Więcej o zaletach psychoterapii można przeczytać na stronie www.cplwowska.pl


OLI